20.07.19/11:22

İslamiyetin Bilime verdiği Önemle Bilimin gelişmesindeki katkısı?

Başlatan gostragon, 25.06.08/11:39

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

conan

''mikrop'' u Fransız Pasteur'ün keşfettiğinimi sanıyorsunuz ?
Bilimler tarihinde, mikrobun hastalık sebebi olarak keşfi XIX. asırda Fransız âlimlerinden Pasteur`e izafe edilirse de, mikrop aslında XV. yüzyılda keşfedilmiştir. Ve kâşifi de, büyük bir İslâm bilgini ve hekimi olan Akşemseddin`dir.
Akşemseddin, o yıllarda binlerce kişinin ölümüne sebeb olan bulaşıcı salgın hastalıklarla da yakından ilgilenmişti. Resûlüllah Efendimizin, "Ölümden başka her derdin devası vardır" sözleri kendisine rehberlik etmekteydi. Hastalığın tedavisi, hiç şüphesiz hangi yollarla bulaşıp yayıldığının tesbitine bağlıdır. Akşemseddin bu konuda, araştırmalar yaptı. Sonunda "Maddetü`l-Hayat" adlı eserinde şu neticeye vardı:

"Hastalıkların insanlarda teker teker ortaya çıktığını sanmak hatalıdır. Hastalık insandan insana bulaşmak suretiyle geçer. Bu bulaşma gözle görülemeyecek kadar küçük, fakat canlı tohumlar vasıtasıyla olur."

Bu ifadeleriyle Akşemseddin mikrobun tarifini yapmış, her türlü hastalığı gözle görülmeyecek kadar küçük canlıların meydana getirdiğini, dünyada ilk defa ileri sürmüş oluyordu. Mikroskobun 17. yüzyılın yarısından sonra keşfedildiği hatırlanırsa, Akşemseddin`in bu fikirlerinin değeri daha iyi anlaşılır.
iİslam yüzünden geriledik diyenler var aramızda nisan

nisan

Yanlis efendim!

Mikrobun varligi daha Musa peygamber zamaninda kesfedilmistir. Bu yuzden hasta kisilerin tedavisi icin ayri bolumler ve kisiler bulundurulmustur, bulasmamasi icin...Bu duzenek icin emir yaratici'dan gelmistir. Eski antlasma'da bahis olarak gecer bu..

Bu yuzden bahsettiginiz kisi olsa olsa kopya cekmistir..Kesfetmemistir.

kiya

efendim bu sitede de "kendini hem müslüman hem de bilim adamı zannedenler ve bazı atışları" bölümü açılmış sanki. herkes sallıyor maşallah bol keseden :)

bu arada eski ahit'in gözünü seveyim efendim, hele bir kudret helvası vardı, yemeye doyamazdık yani...

humanist_

gercek su o zaman avrupalılara gokten zembille indi bu bilgiler
Pasteur de tesadufen buldu mikrobu
galileo da tesadufen buldu dunyanın yuvarlak oldugunu
tesadufen avrupalılar rönesansı yasadılar
zaten tesaduften baska hicbirsey bilim degildir(!)
avrupalılar da 19. yuzyıla kadar musluman bilim adamlarının kitaplarını ders kitabı olarak okullarında kullanmadılar(!)
avrupalılarda akıllılık edip  bircok bilimsel bulusu biz yaptık dediler ve bazı enayiler de buna inandı
ben bu masala en son 5. sınıfta inanmıstım
sonra tabiki buyuduk
bazıları gibi evrim gecirecem diye beklemiyoruz
siz birkac milyon yıl daha bekleyin belki evrimlesirsiniz


evrimin en buyuk faydası filimlerde kullanılmasıdır bu konuda takdir ediyorum

conan

tesadüflerle yaşıyoruz  ozaman. Ya benim en merakettiğim şey Maymunlar ölünce insan oluyor galiba Çünkü civarda şaklaban çokta.

kiya

Alıntı yapılan: humanist_ - 20.08.08/10:58
gercek su o zaman avrupalılara gokten zembille indi bu bilgiler


şimdi bu conan, hoca nasreddin'e rastlamış şarköy'de, hoca buna demiş ki:

ulen müslümanlara bilimin gökten indiğine inanıyorsun da, avrupalı'ya indiğine neden inanmıyorsun?

bu conan da demiş ki:

ne diyon hocam?

nasreddin hoca da buna demiş ki:

- zıızzzzzzzzzzt, ereenköy! :D

conan

Hoşuna mı gitti. Önce sen kendine bak etrafa şirin görünmekle bu iş olmaz. GÜLÜM

kiya


conan


ulgnil

eski yunan lı bilginlerin kitaplarının islami bilginlerce okunduğu ve yapılan incelemelerin de yazılan kitapların da yapılan buluşların da bu ilk yunanlı alimlerin attıkları temel dorultusunca yapıldığını düşünüyorum.Nihayetinde yerleşilen topraklarda temel oldukça sağlam insanlar zaten yüzlerce yıl öncesinde tıpla, astronomiyle ve daha birsürü bilimle ilgilenip kaynaklar bırakmışlardır.
çiçek aşısını bulunuşundan çok yıllar önce bu aşının türkler tarafından kullanıldığını bir kaynakta okumuştum.çiçek hastalığı geçirmekte olan bir kişinin yaralarının sıvılarını alıp sağlam kişilerin derilerinde çentikler açarak bulaştırırlarmış.böylece sağlam kişiler aşılanmış olurmuş bu mikroba karşı.ha bu esnada türkler müslüman mıydı onu bilmiyorum ama olsalar bile bu bilgiyi islamiyet sayesinde edindiklerini zannetmiyorum.
zaten pozitif bilimleri de dinlerle pek bağdaştıramıyorum.mehmet takıyyeddin efendi öyküsü var,sunay akından dinlemiştim bir programında.astronomi bilgini bu takıyyeddin efendi.rasathanesi var gök cisimlerini inceliyor ve birgün devrinin şeyhülislamından bir fetva çıkıyor.vay efendim takıyyeddin efendi meleklerin bacaklarını röntgenliyor katli vaciptir diye.devrin padişahı affediyor ama rasathane yerle bir ediliyor,efendi takıyyeddin de sürgüne gönderiliyor.bütün bilimsel çalışmaları da yok oluyor tabi.