20.07.19/11:26

İslamiyetin Bilime verdiği Önemle Bilimin gelişmesindeki katkısı?

Başlatan gostragon, 25.06.08/11:39

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

humanist_

bilim sentez bisidir kim buldu dersek herkes amma en cok kim katkı yaptı dersek ...

kiya

Alıntı yapılan: ulgnil - 20.08.08/17:20
eski yunan lı bilginlerin kitaplarının islami bilginlerce okunduğu ve yapılan incelemelerin de yazılan kitapların da yapılan buluşların da bu ilk yunanlı alimlerin attıkları temel dorultusunca yapıldığını düşünüyorum.Nihayetinde yerleşilen topraklarda temel oldukça sağlam insanlar zaten yüzlerce yıl öncesinde tıpla, astronomiyle ve daha birsürü bilimle ilgilenip kaynaklar bırakmışlardır.

bak ulgnil, böle toplumsal evrimci yaklaşımlar sergilersen sennen bozuşuruz yani. ne demek islam alimleri yunanlılardan bilgi aldı. yok efendim öyle şey. onnara gökten zembillen indi diyor işte arkadaşlar. ben çinlilerden de dem vurdum mesela başta. zinhar, bir linç etmedikleri kaldı.

konuşma kardeşim, bilir bilmez. sen bu "havari" gardeşlerimizden eyi mi bilcen. sus, otur evinde...

Alıntı yapılan: humanist_ - 20.08.08/18:43
bilim sentez bisidir kim buldu dersek herkes amma en cok kim katkı yaptı dersek ...

niye böyle bir şey yapalım. siz sidik yarıştıracaksınız diye biz niye kafa yoralım? kim daha çok katkı yapmış? bak hele etrafına azıcık. anlarsın...

RDX

Efenim bakınız; fransız ihtilali denen birşey vardır! batı diye kast ettiğimiz zümre, bu ihtilalin sonunda bilimle, teknelojiyle ve hatta medeniyetle tanışmıştır. Gelin görünki ülkemizde bu ihtilal halen olmadığından, gerçekte yobazın en önde gidenlerinin, insanları yobazlıkla suçladığını... islamiyetin i sini bi zahmet edip ucundan araştırmmamış olanların, mantık yürüttüklerini sanarken, hadlerini aşmış bir şekilde  insanların inançlarına saygısızlık yaptığını... hiç bi bok bilmediği bir konuda  yorum yapar olmuşken, ve dahi ordan burdan okuduğu siyaset  kokan makaleleri bilimsel veri sanaraktan, bir iki cümlesini değiştirdikten sonra bilimsel gerçekler gibi sunduğuna tanık oluyoruz çok defasında.  elbetteki bu kafaya sahip bir insana hiç bir şey anlatamazsınız. tartışamazsınız dahi..ben bu zihniyete sahip insanların, koruma altına alınmasını istiyorum. yarın çocuklarımıza bu kafaya sahip maymundan geldiklerine inanan insanlar vardı dersem, anlayamazlar efenim. uygulamalı olaraktan şeetmek için yani diyorum.

kiya

efenim bakınız, avrupa hakkında bildiğiniz hiçbir şey yok. sanıyorsunuz ki, bütün ilimler doğu'dan geldi avrupa'ya, islam olmasaydı hele, avrupa kurur, büzüşür, yok olurdu.

efendiler, avrupa düşüncesinin kaynağı atina'dır, büyük roma imparatorluğu diye bir şey de mi duymadınız hayatınızda?

avrupa, büyük roma imparatorluğu ile sümer ve babil kültürüyle de halihazırda tanışmış, mısır'ı ele geçirerek bir çok ilim irfan sırrına erişmiştir.

saçma sapan görüşlerinizi kaale almıyoruz diye niye hiddetleniyorsunuz. aristo, platon diye bir şey duymadınız mı hayatınızda? hipokrat yemini nereden geliyor bilmediniz mi?

haaa, ortaçağ avrupa karanlığını da size anlatıldığı kadarıyle biliyorsunuz tabi. sonra da bize işte ortaçağ türkiye karanlığı yaşatmakta kararlısınız anladığım kadarıylen.

alla alla ya? manyağın bu kadarına da tahammül zor oluyor vallahi...

bayan_raskolnikov

Alıntı yapılan: conan - 20.08.08/14:46
tesadüflerle yaşıyoruz  ozaman. Ya benim en merakettiğim şey Maymunlar ölünce insan oluyor galiba Çünkü civarda şaklaban çokta.

ya siz cemil meriç okuyup onun gazıyla mı yazıyorsunuz bunları??
islam elinden gelse "gavur icadı, günaha sokan gavur aletleri" deyip bugünki teknolojik aletlerin çoğunu yasaklar, siz tutmuş nelerden bahsediyorsunuz.hadi diyelim ki saydığınız adamlar, söylediğiniz zamanlarda gerçekten bilime o katkıyı sağlamışlar.ama şimdi yeni şarkılar söylemek lazım deği mi??

nedir bu maymunlara olan gareziniz; zekasını mı kıskanıyorsunuz?bir sürü islamla ilgili konu açmışsınız-sürekli bir şeyleri empoze etme çabasındasınız- asıl şarlatan kim iyi düşünün

kiya

bu berber konan mı cemil meriç okuyacaklar? nerde efendim, nerdeee? bunların malum bir hocaları var. onu bilir, onu okurlar bir tek...

oynakelektron

bizim köyün imamı ecnebiler kuran'a bakarak füze yapmışlar diyordu,

"peki hocam siz neden bakıp yapmadınız" dedim tüm saflığımla( valla aya gittim deseydi inanırdım, o derece yani). elindeki değnekle kafama bir tane indirdi,

"sen de okuyorsun ya sen yaparasın" dedi
onca zaman okudum, füzenin formülünü bulamayınca vazgeçtim kuran okumaktan. kimyaya yöneldim. ecnebilerin yazdığı kimya kitapları varya onlar işte. tek hayalim bir gün füzeyle mezarının üstünden geçmem.  ah rahmetlik ah!

conan

Alıntı yapılan: bayan_raskolnikov - 22.08.08/20:40
Alıntı yapılan: conan - 20.08.08/14:46
tesadüflerle yaşıyoruz  ozaman. Ya benim en merakettiğim şey Maymunlar ölünce insan oluyor galiba Çünkü civarda şaklaban çokta.

ya siz cemil meriç okuyup onun gazıyla mı yazıyorsunuz bunları??
islam elinden gelse "gavur icadı, günaha sokan gavur aletleri" deyip bugünki teknolojik aletlerin çoğunu yasaklar, siz tutmuş nelerden bahsediyorsunuz.hadi diyelim ki saydığınız adamlar, söylediğiniz zamanlarda gerçekten bilime o katkıyı sağlamışlar.ama şimdi yeni şarkılar söylemek lazım deği mi??

nedir bu maymunlara olan gareziniz; zekasını mı kıskanıyorsunuz?bir sürü islamla ilgili konu açmışsınız-sürekli bir şeyleri empoze etme çabasındasınız- asıl şarlatan kim iyi düşünün

Sen ne dediğin farkındamısın yada yanlış okumuyorsanm İslam teknolojiyi yasaklar demişin. Hadi oradan sen islam nedir onu öğren sonla gel tartış.

kiya

aaa, bu arkadaş şevki yılmaz'a benziyor; "hadi ordaaaaaaaaaaan, hadi ordaaaaaaaaan!!!!"

bi de ne diyordu:

"ben bu meclisin taaaaaaaaaaaa" :D

ulen berber, ulen berber, ulen sen sanki her dediğinin farkındasın ya, mesela böyle süreçler de olmuştur islam coğrafyalarında. şeytan icadı denilerek bir sürü cihaz, senin zihniyetin tarafından kullanılmamıştır.

neyse, sen şimdi diyceksin ki, "zaten bunlar kuran'da var." :D

conan

Biliyormusun sen yazınca gülme kpizine g,riyorum Kiya