18.07.19/10:42

İktidar olmak için deha gerekir.

Başlatan hmm plastic yam ya, 27.06.08/00:47

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hmm plastic yam ya

27.06.08/00:47 Son düzenlenme: 27.06.08/08:43 hmm plastic yam yam
Bunu bu gece farkettim. Biz iktidardakileri küçümsüyoruz mesela ben bundan bir kaç yıl önce Atatürk şöyle adam dediklerinde burun kıvırıyordum hatta bazen hala kıvırıyorum ama bu gece farkına vardım yani Atatürk bir deha imiş diğerleri gibi.

Atatürk Kurtuluş Savaşında Leninden savaş için destek almış, savaş kazanmış sonra İngiltere de görüşme talep etmiş. Ama hem anadolu hem de istanbul hükümetini çağırmış.Atatürk bakmış bir tabloya şunu görmüş. Bolşevik tehlikesi savaş yüzünden ekonomisi çökmüş avrupa için daha tehlikeli yani bana müdahale etmektense oraya müdahale eder kalan gücü ile zaten Hindistan falan da kaynamaya başlamış. Diyor ki istanbul hükümeti yok. Biz varız eğer kabul etmezseniz çatır çatır savaşırız ama bize biraz destek atarsanız savaşmaya da biliriz. İngiltere de bu anlaşmayı kabul ediyor nasıl olsa yeni tarz emperyalizm var artık. Tamam diyoruz kurtuluş savaşını zaten masada kazanıyorlar. Daha sonra zaten beyaz ordu kırım'a çıkıyor tam da düşündüğü gibi. Sonra cumhuriyeti kuruyor tahminimce ingiltere bastırıyor verdiği taviz yüzün şu leninle bağlarını koparsana. Atatürk de açıklama yapıyo biz komünist değiliz diye. Bunun üzerine lenin meclise bir mektup yazıyor, meclis toplanıyor bu mektup okunuyor. "Mektuba Saygı değer Türk Milleti" diye başlıyor lenin, ordan Atatürk'ün adamlarından biri çıkıyo diyor ki "Bu mecliste sadece Türkler yok Kürtlerde var." (hani varsa solun o kadara zekası bu olayı kullanır şimdi desene mecliste burda kürtlerde var.) daha sonra Atatürk sovyetlerle bağlarını koparmasını bu mektuba dayandırıyor. Dehayı görüyor musun, süper ya. Bugün bir arkadaşımdan duydum gitmiş atatürk'ün anıtkabırdeki defterini okumuş, eski kayıtları, o zaman anı defteri gibiymiş. Çok yakındaki adamlarından biri -hatta kendisi edebiyatla da uğraşıyormuş- yazmış atatürk'le konuşuyolarmış yeni türk şiiri üzerine fikir alış verişi yapıyorlarmış tabii uzun soluklu bir iş bu. Bizim eleman soruyormuş nasıl olacak yeni türk şiiri. Bu süre böyle akarken 50 yaşlarında bir adam atanın huzuruna çıkmış onun için yazdığı şiiri okumuş. Şiir de "hede hödü atam, bıdı bıdı ben sana kurban olam" formatında yani çocuk şiiri imiş atatürk demiş ki yeni türk şiiri budur.Yeni türk şiiri çocukşiiri ya saçmalığa akar mısınız. Adamla sohbet etmiş biraz sonra uğurlamak istemiş adam demiş ki atatürke ben seni çok seviyorum burda durup sizi izleyebilir miyim demiş atatürk'te bir sandalye verdirmiş buna kendini izletmiş. Megolomaniyi görüyormusunuz? Bu adamın hayatı bu beni bağlamaz onun psikolojik durumu ben politik olan alana bakarım. Orada bir deha var. Savunacaksanız bu dehayı savunun saçma saçma şeyler savunmayın. Az akıllı olun ya işe bak bunu da göstermek lazım, deha yok ki ne halkı, iktidarı.

Mesela Stalin'i ele alalım. Lenin devrimden sonra devlet bakanlıklarını dağıtırken, troçkiye diyor ki devlet polisi ol yani 2. adam ol diyor troçki burun kıvırıyor onu stalin yapsın diyor stalin de kabul ediyor. Bu ne demek tüm istihbarat stalinin elinde demek. Daha sonra troçkiyi taa paris'e kadar sürüyorlar, troçki orda karşı devrim örgütlüyor diyor ki "bakın bizler burda sürünüyoruz, o orda sarayda şarap içiyor" diyor. Stalin tak savaş alanına elinde silahla çıkıyor, daha sonra kendi kurduğu teşkilatla troçkiyi öldürtüyor kimse de bir şey diyemiyor. Tamam, adam hasta ama herif deha ve sosyalizmi de çok seviyor ama yöntem yanlış o ayrı. Sosyalizmi seviyor çünkü nazilere esir olan oğullarını kurtarmıyor feda ediyor sovyetler için, böyle seviyor..

Lenin'e bakalım. Lenin felç geçiriyor son dönemlerinde Stalin başta. Tabii o dönem insanlar aç gazetelerde hep böyle haberler var ama stalin sahte gazete bastırıyor bir tane insanlar böyle mutlu hepsi tok falan. Lenin kıllanıyor gerçek gazeteyi buluyor bi şekilde ve parti kongresine mektup yolluyor. Mektup sovyetleri komünist yapacak şeyleri içeriyor yani NEP'i. Nep kısaca kooperatifçilik. Ama stalin okumuyor o mektubu. Okusa ve onaylansa o belge her şey çok değişik olurdu, dünyada komünizm yaşanıyor olurdu belki.

Stalin destekli Çin Komünist partisi tam dokuz kez (devrim tarihini okursanız görürsünüz) sosyal demokratlara yenilmişler. Sosyal demokratlar hep aynı taktiği kullanmış. Kendilerini destekletmişler sonra geri gene komünistleri devlet ordusu ile kesmişler. Tam 9 kez. Sonra Mao gelmiş ne yapıyonuz mal mısınız demiş ondan sonra devrimi yapmış. O yüzden stalinle araları hep bozuktu. Adamda deha var iktidarı dehasıyla alıyor.

Kronştad'daki askerler, Çarlıktan bu yana Rusya'nın en iyi eğitimli askerleri. Halkın aç olduğunu görüyorlar ve kendi talepleri de var, halk desteği ile ayaklanıyorlar. Önce ordu yolluyor Komünist Parti. Onları yeniyorlar sonra Lenin diyor ki "halka ekmek dağıtın". Halka ekmek dağıtıyorlar, askerlerin arkasındaki halk desteği kaybolunca haliyle savaşı da kaybediyorlar. Yani insanlara ekmek dağıtın bunu neden bir sol grup demiyor? Ekmek dağıtırsın halka hele bir devrimi yapın da gerisi kolay. Ekmek dağıtıcaz deyiverin, bunu vaat edin. Nerdee?

Biri çıksa dese ki; İşçilere çalışma saatlerini 4'er saatten günde 6 vardiyeye böldüm.köylülere de bakın ortak bir yer yaptım sen oraya bir tavuk mu bıraktın o zaman bu yerden istediğin malzemeden istediğin kadar alabilirsin.Memura ise bakın siz çok kalabalıksınız içinizden başka bir meslek gurbunda çalışmak isteyen varsa başvursun eğitimini verelim. Ordudan kısılacak para ile her yerleşime her şeyi yapacak okul, tiyatro, eğitim alanları vs. Bu başka mesleğe başvuran adama diceksin bak kardeş sana şurada istediğin meslek eğitimini verecem ama ailenle oraya yerleşeceksin nasıl olsa orda her şey var. Bir dese. Solun kafası olsa, dehası olsa iktidar olurdu. Ama yok. Bu yüzden olamıyorlar. Bunu anlatsalar insanlara kim reddecek? Hangi salak reddedecek ama kullanacak kafa yok.

İktidar olmak için deha gerekir.

pissen

:) Başka toplumlar için haklı olabilirsin belki başkan ama bizim toplumumuz için diyebilceğim ne  dehası başkan, bu toplum nohut kadar beyinleri olan insaların götlerini öpmeye meraklı insanlarla dolu.Bunun örneğini sıklıkla her an her saniye her yerde görebilirsin, bu toplum iki saniyede harcar nerde ne kadar deha varsa.Deha olupta birazcık heycanını ve idealizmini ortaya çıkaran insanlar vatan haini olarak lanse edilip afilli bir şekilde toprağa defin ediliyorlar yada ilginç şekillerde sürülüyorlar.İçinde yaşadığımız toplum güdülmeye alıştıdığı için iktidar olabilmek için iktidarın gerçek karşılığına denk gelen uygulama yani bir diktatörlük gerekmektedir. Saydığın adamların hepside kısmen diktatör zaten.