17.08.19/17:03

7364 diye çağrılsak zararı ne?

Başlatan clementine, 15.04.05/11:32

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sur


Dil, klanların birbirleriyle karşılaştıkları andan itibaren ortaya şıkan bir gereksinimidir. Değiş tokuşlarda ve sınır belirlemelerde ortak bir ses üretmenin eseridir. Bu anlamlı ses üretimi doğa olayları karşısında bazı tanımlamalara yönelik kavramlarıda beraberinde getirmiştir. Bu kavramlar insanın zayıf yönlerini tamamlayıcı olarak ortaya çıkmakla birlikte toplum içerisinde yerini belirleme olarak kullanılmıştır. Eski toplumlarda insanlar doğduklarında değil, daha sonraki davranış tarzlarına göre ad alırlardı. ve buna göre ünlenirlerdi. İsim sahibi olmak bir bedel ödemeyi gerektirirdi. Ve o soyun devamlılığını sağlamak için şarttı. Daha sonraki süreçte nesneler tanımlanmaya başlandıkça İnsanın da farklılaşmasına yönelik isim koyma alışkanlığı oluştu. Ve bu tamamen ismi koyanın kendini tamamlayacağını düşündüğü ve soyunun devamındaki beklentisine yönelik bir tanımlama şekline dönüştü. Din olgusu ile birlikte somutluktan soyutluğa geçiş hızlandı ve Tanrı ve peygamber betimlemesine yönelik isimler ön plana çıktı. Günümüzde ise estetetik kaygısı nedeni ile isimlerin estetik betimlemelere yöneldiği görülebilir. Tarihsel süreç içerisinde rakam ve sayıların ortaya çıkışları çok daha sonra olduğu için, bu toplumsal alışkanlık sürdürülmüştür. Bu gün bilgisayarın mantığı gereği sorgulamaya yönelik  rakam gerekliliği ön plana çıktığı için numaralandırma başlamıştır. Aslında bu süreç insanlık açısından çok yakından takip edilmelidir.Bu durumu karşıt olarak  Bireysel özgürlüğün temeli gereği  kendi ismini koyabilme yolunda adımlar atılacaktır kanısındayım.

asya

08.07.08/17:47 #21 Son düzenlenme: 08.07.08/18:18 asya
sayılar harflerden daha önce bulunmuş olsaydı, belki de şu anda isimlerimiz sayılardan ibaret olurdu.

ama bu iyi olur muydu? bence şu andaki seslendirmeleriyle rakamları söylemek çok zor olacaktı, asya yerine sekizbindokuzyüzaltmışyedi, sur yerine onaltıbinyediyüzdoksansekiz dediğimizi düşünmek bile istemem. :)

vatandaş olarak kağıt (ya da ekran) üzerinde hepimiz kodlanmış olsak da en azından birbirimize bu şekilde seslenmiyoruz. :)

fikir

Valla Asya zaten çok konuşuyoruz. O zaman bir hal hatır sormak, bir şiir okumak hele hele seçim dönemlerinde meydanlarda yalanları dinlemek için günlerce heba olurduk.

Her ne kadar "az ve öz" değilde, "çok ve özsüz" olsa da bence de böyle iyiyiz. :)

Khaos

modern isim koycam diye bir de integral türev karekök karmaşık sayı vs. falan kullanılırdı,  Müslüman ismi diye de 3 ün ya da 6 nın katları olcak diye tutturuldu olmaz öyle :)

denge

09.07.08/08:51 #24 Son düzenlenme: 09.07.08/16:42 denge
Okullarda sandviç çeşitlerini numaralandırdıklarını gördüm, çocuklar kantine gidip "amca bana bi 316 verir misin" falan diyorlar. Çok irrite edici gelmişti bana, insan değil, robot yetişriyorlar sanki. İsme gelince, zaten hepimizin rakamlardan oluşan birçok ismi var;okul numaramız, sigorta numaramız, kimlik numaramız falan...

Carita

22.07.08/13:58 #25 Son düzenlenme: 22.07.08/16:59 asya
neden olmasın ki
ha elma ha 1

yalnız 1 diyince elmayı anımsamamız gerekirdi
şu an için bize 1 elmayı anımsatmıyo.yani dünyanın düzeni ve duyumlarımızı anlamlarndırmayı (algımızı) değiştirmemiz gerkir...sonuç olarak sayılar olsada insan bir kişiliğe bürünürdü.çünkü o zaman sayılara anlam yüklenmiş olurduk, harflere değil (:

son tango


humanist_

hatırlanmaz kardesim hatırlanmaz bu bilimsel olarak ispatlandı
kim ispatladı??
recep ivedik-cem yılmaz-conan o'rayn  ve ata demirer in kurdugu bir komisyon ispatladı


:uglystupid2: :2funny: :sevincli: :uglystupid2: :2funny: :sevincli: :2funny: :uglystupid2: :sevincli: :sevincli:

dinosaur

isimler numaralandırılmakla kalmazdı belki de elma örneği gibi artık sayılarla konuşmaya başlardık 19548322 (haksız mıyım dedim) :D

DELÝNÝNHATIRASI

sayılar birleştikçe anlam kazanır,  ve sayılar sonzuzdur 1 den bşlayarak herkeese bir bir isim niyetinde kullansam ne olur onu düşünmek lazım...