24.08.19/08:35

susma hakkımı kullanıyorum

Başlatan kelime, 07.07.08/15:46

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kelime

"varolmanın dayanılmaz hafifliği".
kim icat etmişse bu cümleyi iyi etmiş.

"dayanılmaz hafiflik" betimlemesinin kendisi ve ondan türetilen hafiflikler hep ilgimi çeker. belki de yaşam felsefemi hafiflikler üzerine kurup kurmama konusundaki tereddütüme dayanıyor bu ilgi.

"susma hakkımı kullanmanın dayanılmaz hafifliği" favorim şu aralar. konuşmak yerine susmak dahası tamamen sağır olmak. ve de kör.

kör ve sağır olmak anlaşılır ama şu susma hakkını kullanmaktaki istekliliğim nereden kaynaklanıyor ?

asya

susma hakkını kullanma isteği kişinin kör ve sağır olmadığı, tersine duyargalarının çok açık olduğu anlamına gelmez mi biraz da?

gördükleri ve duydukları düşüncelerinin, olması gerektiğinin öyle tersine gelişiyor ki, artık bir yılgınlık başlıyor insanda belki de.

nasıl olsa anlatacakların onların anlayabileceği kadar olacak.

fikir

07.07.08/16:02 #2 Son düzenlenme: 07.07.08/19:51 fikir
Konuştuğunda olacaklar seni daha çok tedirgin edebilir, diye düşünüyor olabilirsin...

Veya susarak kendini unutturmaya çalışıyor da olabilirsin...

Sustuğunda çevrende neler konuşulacağını anlamak istiyor olabilirsin...

Hangisi olursa olsun fazla susmamak gerekir. Bir yerden sonra, konuştukların anlaşılamayabilir veya yanlış anlaşılabilir...

kelime

güzel tespitleriniz için teşekkürler.

"susma hakkı", zanlılar için kullanılan bir terim.
bu durumda susma hakkı kullanmayı istemek için öncelikle suçlu veya suç isnat edilmiş olmak gerekmez mi ?

ulgnil

"Beni anlamak için;
Konuştuklarımdan çok sustuklarıma kulakverin"

"konuşulmayacak yerde konuşanlar aptal
konuşulacak yerde susanlar korkaktır"

"susmak"  yeri geldiğinde gerekir. Zaten o anlarda  konuşulsa  da ulaşmaz kelimeler karşıya.

ama gerektiğinde de mutlaka konuşulmalı nasıl gerekliyse o şekilde. çünkü o anda susmak ortamda farklı algılanır ve boyuneğişe sürükler insanı.

kelime

susmanın boyun eğişi temsil ettiğini sanmıyorum.
bilakis konuştuğun zaman uzlaşmak için konuşursun. halbuki susmak direnmektir.

ulgnil

evet Susma hakkı zanlıllar için kullanılan bir terim.bunu atlamışım.o zaman haklısın böyle durumlarda susmak direnmektir doğru.

harunserdar_nr

Susma hakkı yanlış bi tanım,sukut etme daha güzel tanımlar benim sessizliğimi,
ben ölene dek kimse beni susturamaz.

ulgnil

ama kendin için kullandığında bu sözü zan altında bırakmış olmuyor musun kendini?

kelime

Alıntı yapılan: ulgnil - 07.07.08/16:26
ama kendin için kullandığında bu sözü zan altında bırakmış olmuyor musun kendini?

evet belki de kritik nokta buradadır. yani kendini suçlu hissetmek buna sebep olabilr mi?