24.08.19/08:36

susma hakkımı kullanıyorum

Başlatan kelime, 07.07.08/15:46

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ulgnil

olabilir elbette ama kendini suçlu hissetmede susma hakkını kullanmak ve de bunu "susma hakkının hafifliği" ne yormak ne derece doğrudur.
kişi kendini doğru hissediyorsa susma hakkı hafiflik verir değilse sadece bu bir kaçıştır ve sığınıştır diye düşünüyorum.ve hafiflik değil ağırlık verir.   

asya

Alıntı yapılan: kelime - 07.07.08/16:13
güzel tespitleriniz için teşekkürler.

"susma hakkı", zanlılar için kullanılan bir terim.
bu durumda susma hakkı kullanmayı istemek için öncelikle suçlu veya suç isnat edilmiş olmak gerekmez mi ?

Alıntı yapılan: kelime - 07.07.08/16:28
Alıntı yapılan: ulgnil - 07.07.08/16:26
ama kendin için kullandığında bu sözü zan altında bırakmış olmuyor musun kendini?

evet belki de kritik nokta buradadır. yani kendini suçlu hissetmek buna sebep olabilr mi?

susma hakkı ne durumlarda kullanılır?
suç isnat edilenin, yargılayan kişiyi/sistemi adil, doğru ve yeterli görmediğinde... yargıca, yargılamaya inanç, güven kalmadığında...

bu durumda kişi suçlu olduğuna inanmaz ama sistem onu zanlı yapar. yani, kişi kendini suçlu olarak görmediğinde susma hakkını kullanır ve bu şekilde sisteme direnir. çünkü bilir ki, konuşsa da karşısındaki kör ve sağır kalacak, bildiğini okuyacaktır.

kelime

evet söylediklerinizde haklısınız galiba.
tek bir sebebe dayanmadan pekçok şeyin bileşkesi de olabilir.
yılgınlık, adalete inançsızlık, direnme/dirençsizlik, küskünlük, kopma ve belki de biraz da kendini olumsuzlama.

Khaos

07.07.08/19:24 #13 Son düzenlenme: 07.07.08/19:33 Khaos
"konuşmama hakkına sahipsiniz, söylediğiniz herşey aleyhinize bir delil olarak kullanılabilir"

Benim anladığım kadarıyla adalet sistemine güvensizlikten değil, kişinin kendi hukukunu, polise ifade vermeyi reddederek kanıt sunmadan avukatlarına devretmesidir.  Yasal konumundan veya yasanın ona tanıyacağı haklardan şaibeye neden olmadan,herhangi bir ifadesiyle hukuka kendi aleyhine bir kanıt sunmadan mahkemede aklanabilme amacı da taşıyabilir. Hakkında suçlama çok olan kişiler o yüzden buna başvururlar herkes bu hakkı kullanmayı lüzumlu görmese veya tesine aklanmak için ifade vermeyi gerekli görse de. (Örneğin haklarında doğrudan suçlama bulunmayan gazetecilerin şüphe üzerine gözaltına alınıp 9 -10 saat sorgulanabilmesi ilginçtir ülkemizde, oysa susma haklarını kullanmaları daha iyidir.) Sonuçta susma hakkı benim bildiğim polis soruşturmasında olur, mahkemede olursa o zaman bu adalete güvenmemek olarak adlandırılır yanlış mı biliyorum?

fikir

Alıntı yapılan: kelime - 07.07.08/15:46

kör ve sağır olmak anlaşılır ama şu susma hakkını kullanmaktaki istekliliğim nereden kaynaklanıyor ?

"Susma hakkımı kullanıyorum" cümlesinin bende bıraktığı ilk çağrışım, -ki, kelime'nin ilk mesajında da öyle algıladım-, bunu sadece sisteme karşı adalet mekanizması içindeki bir duruştan çok, insanın bazı zamanlarında içindeki isyanın bir tezahurü gibi algıladım. Bu isyanın içine, her çeşit insan ilişkisini de koyabiliriz, sisteme ve adalete karşı bir duruşu da koyabiliriz diye düşünüyorum.

P_Ýn_iLtÝ

Susmak ya da susma hakkını kullanma ancak bir geçiş,geçiştirme olabilir,zaman kazanma olabilir ya da zaman kaybı,Olumlu veya olumsuz bir çözüm için mutlaka konuşmak gerek...

denge

Alıntı yapılan: kelime - 07.07.08/16:19
susmanın boyun eğişi temsil ettiğini sanmıyorum.
bilakis konuştuğun zaman uzlaşmak için konuşursun. halbuki susmak direnmektir.

Aynen katılıyorum ayrıca susmak en güzel pasif direniş örneğidir.

nobodies

bazen veya çoğu zaman kendimizi o ortam içinde yeterince iyi, sağlıklı ifade edemeyeceğimizi düşünürüz ve bu düşüncemizi susma hakkımızla gösteririz..

asitikimperia

böyle kullanıyorum falan deyince, benim aklıma hep tükenebilir şeyler geliyor, tasarruf edesim de akabinde. diyorum ki, temel ihtiyaçlar, ay işte haklar arasına ş'ettiriverelim şu hakkı da, doya doya, bir güzel.. dünyevi bir sükunet..