16.07.19/22:28

İslamiyet Mükemmel Bir Sistemdir...

Başlatan P_Ýn_iLtÝ, 09.07.08/13:22

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

P_Ýn_iLtÝ

İslamiyet'te; Kur'an'a aykırı kanun çıkarılamaz. Laik sistemde ise; insanlar tarafından yazılmış olan Anayasaya aykırı kanun çıkarılamaz.

Bilindiği gibi, günümüzde bir çok devlet idaresi şekli vardır. Komünizm, sosyalizm, monarşi, krallık gibi. Bunların içinde günümüzde en yaygın ve en gelişmiş olanı demokrasi ve laik sistemlerdir. Bu sistemler insanlık tarihi boyunca denenerek geliştirilmiş ve günümüzde de yaygın olarak tatbik edilmektedirler. Bu sistemler insan aklının ve tecrübesinin ürünü olduğundan beşeri sistemler olarak adlandırılırlar. İslamiyet de bir sistemdir. Bu sistem ise, hayatın her alanında tatbik edilecek kanunlar içeren ve Allah tarafından gönderilmiş olan ilahi bir sistemdir. İslamiyet; alış-verişin nasıl yapılacağından çocukların nasıl eğitileceğine, hangi suça ne ceza verileceğinden neleri yiyip neleri yiyemeyeceğimize kadar hayatın her alanında geçerli kanunlar ihtiva etmektedir. Bu kanunların tatbik edilmesi Allah'ın kesin bir emridir. Bu kanunların tatbikine karşı çıkmak ise İslam'ı red etmek anlamına geldiği bütün muteber kitaplarda yazılıdır.
Şimdi, Laik sistem ile Allah'ın gönderdiği ilahî bir sistem olan İslam'ın kısaca ve ana hatları ile bir karşılaştırması yapalım.
* İslamiyet'te; devleti idare etmek için seçilenler, devleti Kur'an ve hadislere göre idare etmek zorundadırlar. Laik sistemde ise; seçimle iş başına gelenler, insanlar tarafından yazılan Anayasaya ve insanlar tarafından çıkarılan kanunlara göre devleti idare etmek zorundadırlar.
* İslamiyet'te; Kur'an'a aykırı kanun çıkarılamaz. Laik sistemde ise; insanlar tarafından yazılmış olan Anayasaya aykırı kanun çıkarılamaz.
* İslamiyet'te; devleti Kur'an'a göre idare etmek Allah'ın emridir. Bunu sağlamak için çalışmak her Müslüman'a vaciptir. Laik sistemde ise; devlet idaresi dini esaslara dayandırılamaz. Devleti dini esaslara dayandırmaya çalışmak en büyük suçtur.
* İslamiyet'te; din, hayatın her alanında tatbik edilir. Laik sistemde ise; din, devlet işlerine karışamaz, devlet ise din işlerine karışabilir ve dinin tatbik edilmesinde sınırlamalar getirebilir.
* Faiz, İslamiyet'te kesin olarak haramdır ve yasaktır. Laik sistemde ise faiz, ekonominin vazgeçilmez şartıdır.
* İslamiyet'te; zina yasaktır ve büyük günahlardandır. Laik sistemde ise; zina serbesttir ve fuhuş haneler açılarak zina teşvik edilmiştir.
* İslamiyet'te sarhoşluk veren her türlü alkollü içki haramdır ve büyük günahlardandır. Laik sistemde ise; alkollü içkiler serbest olup, bizzat devlet tarafından üretilip, satılır.
* İslamiyet'te kumar haramdır. Laik sistemde ise kumar serbesttir ve bizzat devlet tarafından oynatılır. Piyango gibi.
* İslamiyet'te kadın, el ve yüzü hariç bütün vücudunu örtmek zorundadır ve bu, Allah'ın kesin bir emridir. Laik sistemde ise; kadınlar istedikleri gibi giyinebilirler ve istedikleri gibi açılıp saçılabilirler; bu konuda teşvikte edilirler, hatta bazen de zorlanırlar.
* İslamiyet'te çocuklara, ilk olarak zaruri olan dini bilgiler öğretilir ve yedi yaşında namaz kılmaları istenir.
* Miras, İslamiyet'te Allah'ın Kur'an'da emrettiği şekilde paylaştırılır. Laik sistemde ise; miras, insanların yazdıkları kanunlara göre paylaştırılır. Allah cc, ölen kişinin anne- babasına mirastan pay verdiği halde, laik sistemde anne - baba mirastan mahrum bırakılmıştır.
* Mahkemelerde suçlulara cezalar, İslamiyet'te; Allah'ın emrettiği şekilde verilir ve insanlar arasındaki problemler bu kanunlara göre halledilir. Mahkemelerde Allah'ın hükmüyle hükmedilmesi Allah'ın kesin bir emri olduğu gibi, iman etmiş olmanın da şartıdır. Laik sistemde ise; mahkemelerde insanların kendi fikirlerine göre çıkardıkları kanunlara göre hüküm verilir.
Kısaca ve ana hatları ile yaptığımız bu karşılaştırmada görüldüğü gibi; İslamiyet ile Laik sistem ve Demokrasi, gece ve gündüz gibi birbirlerine zıttırlar. Birinin olduğu yerde diğeri olamaz.
İslamiyet başlı başına bir sistemdir ve tamamının günlük hayatta tatbik edilmesi Allah'ın kesin olarak emridir. Bir mü'min, İslam'ı olduğu gibi, bir bütün olarak kabul eder ve tatbikatı elinden gelmese bile, en azından onların tatbikatına taraftar olur.

Selahattin Altıntaş...

-459.4


Amed

Kesin emirlerin olduğu bir düzen yıkılmaya mahkumdur...

MrsBrown

"İslamiyet ile laik sistem arasındaki benzer ve farklı yanları yazınız" konulu bir ortaokul kompozisyonuna benziyor. Sonuç bölümü ise. O sonuç bir biçimde ve illa ki çıkarılır ama bu yazıdan o sonuç çıkar mı şüpheliyim.

Çok da iddialı bir konu başlığı olmuş.


P_Ýn_iLtÝ

Sayın eksi bir gün bir gün MUTLAKA...Bir sistemi var eden de yok eden de insanların talebidir...

Ve siz sayın Amed,sizin bu söylemeniz şuna denktir,Allah ölmeye mahkumdur...Sizi Müslüman olduğumu idda ederek ve sizin de kendiniizin müslüman olduğunuzu idda ettiğinizi düşünerek,uyarıyorum...Ağzınızdan çıkan kelimelerini tartarak,düşünerek konuşun...Tehlikeli sularda yüzüyorsunuz...Yanlış anlamayınız tehdit ediyor değilim,haşa...Fakat,sizin kendinize,nefsinize zülüm ettiğinizi söylüyor ve  bu tür keskin ve cahilce söylemlerin semeresinin de ancak sahibine geri döneceğini  hatırlatmak istiyorum...Dikkat edin,siz kendinizi kendi elinizle gelecek olan azaba mahkum etmeyiniz...
Buyrun sayın Mrs.Brown siz nasıl bir sonuç çıkarayorsunuz?...Ya da nasıl bir sonucun çıkmasını bekliyordunuz?...

-459.4

Alıntı.Bir sistemi var eden de yok eden de insanların talebidir...

İslamiyet Mükemmel Bir Sistemdir...
:P

P_Ýn_iLtÝ

İnsanlar bu gün cehaletlerinden dolayı,allahın dinini anlayamamalarından dolayı,belki de anlamak istemediklerinden dolayı,allahın dinine itibar etmiyor,talep etmiyorlar diye bu İslamı yok mu eder? ya da değerini mi düşürür?...Net olunuz lütfen...

denge

Selahattin Altıntaş doğru tesbitlerde bulunmuş; gerçekten İslam olanın laik olması mümkün değildir. "Hem müslümanın hem de laik" diyen kişi ya İslamı anlamamıştır ya da laikliği.

P_Ýn_iLtÝ

Sayın Plastic:):) yaw bu kelimeleri kulağınıza fısıldayanarın neden yanılabilme olasılıkları aklınıza gelmemiş,ilginç?

-459.4

Mükemmel sisteminiz, diğer dinlere yer ayrılmamış.
Büyük bir kusur.
Mükemmellikten çıkaran bir kusur.