16.07.19/22:28

İslamiyet Mükemmel Bir Sistemdir...

Başlatan P_Ýn_iLtÝ, 09.07.08/13:22

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

P_Ýn_iLtÝ

Sayın denge hoş geldiniz...Peki hem müslümanım,hem de demokratım dersek...Bu da mı olmaz?

denge

Demokrat olmayı açmanız gerekiyor?

P_Ýn_iLtÝ

Sayın eksi neyi anlatmaya çalıştığınızı biraz daha açar mısınız?...Diğer dinlere yer ayrılmamış derken neyi kastediyorsunuz?

Sayın denge buyrun açınız lütfen?Zira bildiğimiz üzere demokrasinin bir tanımı ve kağıt üzerinde dahi olsa bir kuralı,yolu yordamı var...Bunlar sağır fatma tarafından dahi artık biliniyor...yoksa sultan mıyıd?:):)

-459.4

Sayın pinilti,
Deyiniz ki sizin mükemmel sisteminiz geldi, (devrildi diyelim.)

Fazedin ki hristiyanım.
Sizin bahsettiğiniz kanunlara ne diye uymak zorunda kalayım.
mirasımı ne diye islam usulüne göre paylaştırmak isteyeyim.

MrsBrown

Alıntı yapılan: P_İn_iLtİ - 09.07.08/14:05
Buyrun sayın Mrs.Brown siz nasıl bir sonuç çıkarayorsunuz?...Ya da nasıl bir sonucun çıkmasını bekliyordunuz?...

estağfurullah, ne buyurması.

Sonuç olarak yazılan kısma bir şey dediğim yok. Söylediğim şey, yazıdan bu sonucun çıkmayacağı idi.  Yazıda detaya ya da insan hayatına etkisi gibi konulara girilmeden sadece onda böyle, bunda da şöyle denmiş. Mesela başlık , "Laik Sistem İslamiyetten Mükemmeldir" de olabilir bu nedenle. Çünkü yorum kısmı yazıda yok, sonuç kısmına saklanmış ve o sonuç çıkarılmış. Sanki, çıkarılmış sonuca, kılıf niteliğinde bir yazı gibi duruyor. Belki de, (yönetim) sistemi olarak, islamiyetin daha iyi olduğunu, daha kuvvetli nedenlerle yazmalıydı.

P_Ýn_iLtÝ

Evet plastic Allah yanılmaz,ama plastic veya pinilti yanılabilir...O halde x şahıs neden plasticlerin veya piniltilerin ipiyle kuyuya insin...

Sayın eksi...Siz benim bayrağım altında,siz benim tahakkümüm altında yaşadığınız müddetçe,size adilane davranılacak,sizin hak ve hukukunuz gözetlenek,size kendinizi ve inancınızı en iyi şekilde yaşabilme olanağı sağlanacak,sizin malınızı,canınızı kendi mal ve canımı,kendi ananm babam ve eşimi ve çoluk çoğumu nasıl koruyorsam öyle koruyacam...Allah adillerin en adilidir..
Mirasınıza gelince allahu alem siz nasıl biliyorsanız sizin inancınız nasıl emrediyor ise o da size kalmıştır....

-459.4

P_İn_iLtİ peki benim dinim hristiyanlık değil.
X dini,
O dinin bir kitabı var. O kitap diyor ki "Mümkün mertebe zina yapınız. Gördüğünüz her kadınla, rahat rahat çiftleşiniz."
"Sizin inancınız nasıl emrediyor ise o da size kalmıştır" diyorsunuz yine.

P_Ýn_iLtÝ

Sayın eksi komikleşmeyiniz lütfen:):)

-459.4

Hayır komiklik değil pinilti, gayet ciddi.
Siyasi yönetim biçimi önerdiniz,
Mükemmel diyorsunuz.
Böyle bir duruma nasl tepki verecek?

denge

AlıntıSayın denge buyrun açınız lütfen?Zira bildiğimiz üzere demokrasinin bir tanımı ve kağıt üzerinde dahi olsa bir kuralı,yolu yordamı var...

Sayın Pinilti, İslam'da din ile siyaset içiçe geçmiştir. Dini siyasetten soyutlaman mümkün değildir, İslam'daki Allah Hristiyanlıkta olduğu gibi kiliseye ya da insanların vicdanına hapsedilmiş bir Allah değildir. İslam da bizzat hayatın içinde, tırnağını nasıl keseceğinden, tuvalete hangi ayakla gireceğine kadar hayata nüfuz eden bir din profilidir.

Şimdi gelelim demokrasi tanımlarına; demokrat olmak "eşit hak ve özgürlükleri savunmak" anlamına geliyorsa İslam'da insanlar eşit değildir. (Devlet uygulamalarında vergi sistemlerine bak; Arap olmayan müslümanlardan alınan vergiler bile farklılık göstereceğini görürsün).

Yine demokrat olmak "seçme özgürlüğü" anlamına geliyorsa İslam'da devlet başkanını halk değil, şura seçer.

Demokrat olmak "seçilme hakkı " anlamına geliyorsa henüz dinde şahitliği bile şartlara bağlanan kadın için seçilme çok lüks kalıyor (Lütfen bana İslam tarihinde bir kez yaşanmış kadın vali örneğini verme).

Demokrasiyi "çoğunluğun azınlığa dikdatörlüğü" gibi düşünürsek -ki bence demokrasinin en iyi tanımı budur- bu noktada da kesişemezler; çünkü İslamda çoğunluk azınlığı değil, azınlık çoğunluğu ezer(şura mantığından yola çıkarsak).

Sonuç olarak -bence- dinini doğru algılamış, saf halini bozmamış, dinini kırpıp kelaynak kuşlarına benzetmemiş inanan bir kişi "demokratım, laikim" falan demesin. Bunlar yanyana hiç yakışmıyor. ikisinden birine ihanet ediliyor gibime geliyor.

AlıntıBunlar sağır fatma tarafından dahi artık biliniyor...yoksa sultan mıyıd?

"Sağır sultan"dı.