19.08.19/18:38

Cinler

Başlatan foturo, 12.08.04/14:01

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

foturo

Cin nedir?

Allah (cc) in yarattigi bir yaratiktir.Allah(cc)  Melekleri ,Cinleri, Insanlari, Hayvanlari ve tum habitati yaratmistir.Gozumuzle gorebildigimiz ve goremedigimiz herseyi yaratan yuce Allah (cc)'tir ve herseyin sahibi O'dur. Cinler insanlar gibi ozgurdurler ,dusunebilirler,secme haklari vardir, iyi yada kotuyu secebilirler.

Allah (cc) ne zaman cinleri yaratmistir ?

Allah (cc) cinleri Adem (AS) dan once yaratmistir. Her ikiside cennette yaratilmis ve orada yasamistir. Kur'ani Kerimde bu konuda Al-Hijr suresinde bundan bahsedilmektedir  (Kur'an - 15:26-27)

Cinler neyden yaratilmistir?

Cinler Atesin sicak ruzgarindan yaratilmistir.(kur'an-15:27)  Orijinal olarak atesten yaratilmislar sonra Allah (cc) diledigi bir sekle ve kiliga  getirmistir. Kisacasi Ates seklinde degillerdir veya atesin bir turevi olarak nitelendirmek dogru olur. En son sekilleri bilinmemektedir yaratilis kimya bilesimi  vs. Gozle goremedigimizden dolayi herhangi bir analiz yapamamaktayiz.  Insan oglu bildiginiz gibi camurdan ve kilden yaratilmistir.Cinlerde insanlar gibi sekillendirilip yaratilmistir.

Cinler Őlurmu?

Evet. Cinler Őlurler. Onlarda Allah (cc)'in yarattigi mahluklardir ve onlarda olur.Cinler Evlenebilir, cocuk yapabilir,  yemek yer ve icerler, sonucta onlarda her yaratik gibi olurler. Kur'ani Keerimde Al-Rahman Suresini okuyunuz.( Kur'an 55:26-28)

Cinler Bizlere kotuluk (Dusmanlik) yaparlarmi?

Evet. Iki tur nazar vardir. Insan ve Cinler olarak bilidirilmektedir. "Aoozu Billahi Minas-seytannir Racim" ve Ayetel Kursi ve Al Mu'awwazatain  bu dualari okuiyanlar seytanin serrinden, insan ve cinlerin kotu gozlerinden korunmus olurlar.

Allah (cc) cinlere Peygamber gondermismidir?

Evet, Allah (cc) cinlere cinlerden peygamberler gondermistir. Dahasi Allah(cc) Hazreti Muhammed (S.A.V.) 'i tum insanlara cinlere ve tum diger yaratiklara gondermistir. Kur'ani kerimde  (Kur'an- 6:130) Al-an-.. suresinde Yuce Allah (cc) son peygamberin insanlara ve cinlere gonderildigi aciklamistir.

Cinlerin degisik dinleri varmidir?

Al-Cin suresinde Yuce Allah (cc) bizlere bildirmektedir ki Cinler den bazilari Islami kabul etmisler ve bazilarida kabul etmemistir. Bu kabul etmeyenler kendilerine yasam yolu veya sekli degisik metodlar ve degisik yasam turu kurmuslar ve hatta degisik dinler uretmislerdir.

Cinlerin evleri varmidir? nerede yasarlar?

Evet. Cinlerin evleri vardir. Dunyanin heryerinde yasarlar. Nasilsa veya nedense genellikle Collerde, harabe ve yikik yerlerde kotu ve pis yerlerde, mezarlikta ve tuvaletlerde yasarlar bunun yani sira insanlarla birlikte ayni evdede yasayanlarida vardir. .Eger Yuce Allah (cc)'in adi anilirsa o evde cinler barinamaz. O evin insanlari bemele ile yemek yemege baslarlarsa  cinler ve seytan o sofradan nasibini alamaz.

Hayvanlarin Melekleri ve Cinleri gordukleri dogrumudur?

Evet dogrudur. Hayvanlar melekleri ve cinleri gorurler. Horoz urudugu zaman melek gormustur. Essek anirdigi zaman cin gormustur.

baretta1

Cinlere inanıyorum ancak bu son yazdığın "hayvanlar cinleri görür" bölümüne şahsen inanmıyorum, olmaz böyle birşey, yoktur..

foturo

Neden olmaz?

Asi

Cinler kuantum kuramı sayesinde çok daha tutarlı bir hal alıo. Parçacıkların davranışları böle bi canlının varlıını tam olarak destekler. Çünkü kuantaların oluşturduğu bi evren boyutunda kuantaların hızlarından kaynaklı zamanı bükmeleri cinlerin daha uzun ömurlu olmalarına karşılık mantıklı gelio. Biraz araştırdım çok şey tutarlı ama dediim gibi düşünceden öteye gidemio..

Saygı Sevgi ve Mantık..

Leonardo

o bana hiç denk gelmedi işin açıkcası...  

Tragedja

Bende valigini oldugunu dusunuyorum ama göremedim'görmeyimde.

deniz

ne cini yaa :P

böle komik çocuk masallarına nasıl inanırsınız. :)

bi ara cinler konusunda bi yazı okumuştum. cinlerin varlığını kurani delillerle farklı bir şekilde kıvırmaya çalışıyordu:

cin kelimesinin yabancı anlamında kullanıldığını, kuran da geçen cinlerin, peygamberi ziyaret eden yabancılar (medineliler) olduğunu (mekkeliler değil) filan olduğunu yazıyordu.

ama bi araştırma yaptım. onun da kuranla çelişen bi iki yönünü görmüştüm.

belki bu yönden bir cin araştırması yapılabilir yine de.

deniz

Cin gören insanların ortak özelliği pskolojik ve kimyasal sorunlarının olması.

Mesela loğusa kadınların kanlarında artan bir kimyadan dolayı halüsinasyon görme eğiliminde olduğunu duymuştum.

Böyle etkiler cinleri yaratabilir. Bu tür safsatalar beyinlerin zayıf düşmesinden ve hurafelerden türüyor.

Siz sağlıklı bir insandan cinlerle ilişki kurduğuna dair bi şey duydunuz mu?

Asi

cin gören insanların olması biraz saçma. Çünkü cin insan algılarıyla görülemez. Ama cin diye bir canlının olmaması için tek bi neden yok kanımca ki olması için de kanıt yok sadece mantıken olabilir... Agnostik düşünceyle olabilir de olmayabilir de.. %50..

ayrıca amadeus kuranda cinlerin geçtiği yerlere dikkat et.
rahman suresinde:"ey cin ve insan toplulukları" diye ifadeler çok göze çarpar. Ayrıca "ateşten yaratılmış" derken nur kelimesini kullanıo. Yani nur=enerji olarak düşünülebilir. Bunu hem dalga hem parçacık gibi davranan bir kuantik bir yapı olarak düşünebilrisiniz.

Cinlerle iletişimde olduunu iddia eden insanların bazılarıyla konuştum ve çelişkisiz hepsi aynı şeylerden bahsetti. Ve onlara "cinlerini çağırıp" onlara yapıları hakkında bilgi vermelerini istedim. hepsi bir cinin bir kalemi kaldıracak bile gücü olmadıını söledi. bunu yapmak için 100 tane cine gerek olduunu felan söledi. Ayrıca her turlu frekans taki dalgaları algılayabiliolar. Bu da onların çok hızlı olmaları gerektiini gerekser. Bu da onların uzun omurlu olmalarıyla tutarlı görünüo.

Ama şunu belirtmeliyim. Bunların çürütülmesi veya desteklenip kanıtlanması söz konusu olmadıı için sadece hipotezden oteye gidemez.

Saygı Sevgi ve Mantık..

fatih

bu hayat gorusuyle ilgili bisey,kurana inaniyorsaniz cinlerede inanmak zorundasiniz,inanciniz yoksa cinlerin varligina inanabilir yada inanmazsiniz