20.07.19/11:20

Cinler

Başlatan foturo, 12.08.04/14:01

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

deniz

cinler konusunda farklı spekülasyonlar var.

birisi şu:

insan, yakınlık ifade eden arapça bir kelimeden (ünsiyet gibi) türetilmiştir. bir kavle göre yakın, tanıdık bireyler insan olarak geçer arapçada.

cin ise yabancı anlamındadır (yine bu yoruma göre). kuranda geçen peygamberin cinlere islamı anlatması olayı için medineliler (yabancılar) kastediliyor diyenler var.

yani bu yoruma göre kuranda bildiğimiz anlamda cin değil yabancı (bilinmeyen insanlar) anlamında cin kelimesi kullanılır.

gerilla

ruh çagırma ve büyü olaylarına canlı tanık olduğum için bu sava inanmak içimden gelmiyor, ki peygamberin bir çok hadiseleri var bu konuda, bu olguyu farklı bi boyuta çekmek küreksiz denize açılmak gibidir.

deniz

kurandaki herşeye iman etmeniz farz.

eğer cinler geçiyor ise cinlerin varlığına da inanmalısınız.

ama karşı karşıya kalmadığım ve bu yüzden mükellef tutulamayacağım bir şeye neden inanmak zorunda kalayım.

hayatımda ne cin gördüm ne ruh. büyüde kuran da var ama ona da inanmıyorum.

bunları gördüm diyen insanları da biliyorum. çoğunluğu akıl sağlığı yerinde olmayanlar yada halüsünasyon gören kişiler. bu tür sanılar bilinçsel hastalıkların ürünleri.

gerilla

Alıntıbunları gördüm diyen insanları da biliyorum. çoğunluğu akıl sağlığı yerinde olmayanlar yada halüsünasyon gören kişiler. bu tür sanılar bilinçsel hastalıkların ürünleri.

üzerime alınmalımıyım bilmiyorum

ama gerçek olan senin görmediğin şeylere inanmaman bu tabiki çok doğal kabul edilebilir ama inananlara akıl sahibi olmayan veya halüsünasyon gören bilinçsel hastalık sahibi gibi yakıştırmalarının anlamsızlığı. ben senin inançsızlığın hakkında "varlığını gerçeklere kapatmış veya gerçeklerle tanışamamış zavallı" gibi yargılara varmıyorsam sende aynı anlayışı  inananlar için gösterebileceğini düşünüyorum. saonuçta mutlak doğruyu bulabilmiş bir "insan" yoktur heralde varsada ben bilmiyorum.

deniz

sen kuran dedi diye inanabilirsin. ama neye inandığını da sorgulamalısın.

inancın gereği inanmam elbette seni hasta yapmayabilir. ancak gündelik yaşamda bunların pratikleri ile karşı karşıya olduğunu söyleyen insanların sağlıksız bilinçleri de bir gerçek.

oldukça radikal şekilde islamı yaşadığı halde geleneksel cin varlığına inanmayan bir sürü insan var.

gerilla

Alıntısen kuran dedi diye inanabilirsin. ama neye inandığını da sorgulamalısın.

her kelimesine katılmakla kalmıyor yaşıyorum yada bu şekilde yaşadığıma inanıyorum

Alıntıgündelik yaşamda bunların pratikleri ile karşı karşıya olduğunu söyleyen insanların sağlıksız bilinçleri de bir gerçek.

bunu tüm içtenliğimle soruyorum:

seni bu şahısların bilinçleri hakkında şüpheye düşürmeye sebep olan davranışları gerçekten cinler le bahsettikleri pratikleri yaşamaları olamaz mı?

Alıntıoldukça radikal şekilde islamı yaşadığı halde geleneksel cin varlığına inanmayan bir sürü insan var.

peki bu insanlar olgunun varlığıyla ilgili yeterli sorgulamayı yapmışlarmı?
cinlere inanmamak kutsal kitaba inanmamaktır bu da şirk demektir.

burda fetva vermek istemiyorum ama bence bir dine bütün olarak inanılmalıdır "şurasına inanıyorum, şurası benim yapımı temsil etmiyor" gibisinden tavırlar bana farklılaşma çabası içinde olan zavallıları hatırlatıyor.

Çakýl Taþý

Alıntı
oldukça radikal şekilde islamı yaşadığı halde geleneksel cin varlığına inanmayan bir sürü insan var.

ki islamı radikal bir şekilde yaşamadığı halde, cin'i geleneksel anlamda algılamayıp; insanda yaratılışı icabı bulunupta ona etki eden ve insanın da bu boyutta aşırı derecede çıkarım sağlayarak cinlenmiş oluşuna dahi bağlayanlar var.

mesela ben... :)  

deniz

cin görme ile ilgili bilinçsel alt yapıyı psikologlar daha iyi tanımlayabilirler.

ancak benim şahit olduğum loğusalar (kanlarındaki ekisk-yada fazla bir kimyadan dolayı) cin gördüklerini sanırlar.

ayrıca uyuşturu türevi şeylerin de bu tür tuhaf şeyleri görmek için ortam hazırlıdığı biliniyor.

ben bugüne kadar aklı başında hiç kimseden cin gördüğünü duymadım. :D

gerilla

Alıntıgündelik yaşamda bunların pratikleri ile karşı karşıya olduğunu söyleyen insanların sağlıksız bilinçleri de bir gerçek.[

seni bu şahısların bilinçleri hakkında şüpheye düşürmeye sebep olan davranışları gerçekten cinler le bahsettikleri pratikleri yaşamaları olamaz mı?

Çakýl Taþý

beni akılsızlıkla mı itham ediyorsun yani resimdeki-leke, dönde arkana bak :wacko:

bak bu cinler insanın içine felan da giriyormuş hem, İsa'nın cinleri cinlenmiş yada cin çarpmışların içlerinden çıkardığını felan duymadın mı hiç?

cinlenmişleri tekrar insan olmaya ikna ediyor du belki de... :)

susuz kalan hallüsinasyon görüyorda, ruhsuz kalan da cin görüyor olamaz mı?