20.06.19/09:40

Çamaşır Evleri

Başlatan eBRuLi, 15.07.08/22:51

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eBRuLi

Diyarbakır belediyesine bağlı DİKASUM'un ( Diyarbakır Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ) zorunlu göç nedeniyle köylerini terk edip kente yerleşen yoksul aileler için açtığı üç Çamaşır Evi'nde makineleri olmayan , olsa da deterjana verecek para bulamayan aileler için açılmış.
Çamaşır evlerinin amacı kadınları evden çıkarmakmış.Çünkü bu sayede köyünde üretimin içinde olup kentte dört duvar arasına sıkışan , ayrıca dil sorunu yaşayan Kürt kadınlar evlerinden çıkıyorlarmış . Gazetede haberi ilk okuduğumda ''Çamaşır Evleri'' isminden dolayı büyük şehirlerdeki gibi sadece parayla çamaşır yıkatılan yer gibi algılamıştım . Çamaşır evlerinde kadınlar bir yandan çamaşırlarını yıkarken , bir yandan aile planlaması , güvenli annelik , sosyal haklar , kadının insan hakları , aile içi şiddet gibi konularda bilgilendiriliyorlarmış .Çocuklarını da merkezin kreşine bırakıyorlarmış .
DİKASUMLULAR Çamaşır Evleri projesi ile haftada 2200 kadınla yüzyüze gelmekteymişler .Bana göre harika bir proje , umarım iyiniyet çerçevesinde devam eder .

depresif

Ben de ilk o şekilde algıladım.. Ancak erkek egemen bir ülkenin, erkeğin en egemen olduğu bolgelerınden bırınde bu şekilde bir projı ışığında kadınların butun bunlar hakkında bilgilenmesinin pek bir anlam ifade etmeyeceğini düşünüyorum..

sada

bence de bu çamaşır evleri kadınlar için iyi bir proje.

asya

Erkek egemen bir toplum da olsa bunu kabullenip sineye çekmek yerine bir şeyler yapılmalı ve değişim adına bir yerlerden başlanmalı. Çamaşır evlerinde gerçekten belirtildiği gibi bir eğitim de veriliyorsa bu, kadının evinden çıkması, üstelik gittiği ortamda "aile planlaması , güvenli annelik , sosyal haklar , kadının insan hakları , aile içi şiddet" gibi konularda bilgilendirilmesi açısından önemli bir adım.

Gelişim, temel hak ve özgürlüklerin yerleşmesi için, bilinçlenme ve eğitimin gerekliliği aşikar. Bunun için de her ortamdan yararlanmak gerekiyor.

Kadının bilinçelenmesi,  evine geldiğinde kendisine uygulanan şiddete baş kaldırma hakkının olduğunu öğrenmesinden yarına baba veya anne olarak hazırlayacağı çocuğunun yetiştirilmesine kadar çeşitli alanları kapsıyor.

20 kadından birinde bile bir uyanış sağlanabilirse, bu bile başlatılan çalışmanın işe yaradığını gösterecektir ve bu nedenle de desteği hak ediyor bence.

dares

Alıntı yapılan: eBRuLi - 15.07.08/22:51
Bana göre harika bir proje , umarım iyiniyet çerçevesinde devam eder .

Bu hizmet neden iyiniyet çerçevesinde olmasın ki?Diyarbakır gibi  yoksul bir kente bu hizmet çok önemli

depresif

Zinciri orta yerinden onarmaya calismak bir anlam ifade etmez demeye calisiyorum. Elbetteki boyle bir adim guzel bir baslangic. Ama eksik. Daha cok kalkindirma yoluna gidilmeli bu adimdan once.Erkegin de beynindeki bazi hucreler silkelenmeli..

asya

Evet, yetersiz belki ama "bir anlam ifade etmez" düşüncesiyle hareket edilirse kolay kolay da bir adım atılmaz ki can depresif. :)

Erkeklerin eğitilmesi bugünden yarına olacak bir şey değil. Doğru olanı öğrenip bilseler de onların işlerine gelmeyecektir ortaya çıkacak ya da çıkan değişim. Bu nedenle de onları büyüten annelerin bilinçlendirilmesi çok önemli bence. Tabii ki gerekli sosyal, siyasal adımlarla birlikte erkeklerin eğitimine de yılmadan devam edilmeli.

Böylece biz göremesek de sonraki nesillerde örümcek beyinler azalmış olmaz mı?

depresif

Belki bir nebze.. O erkeklerı buyuten anneler evet de, bır de o annelerı golge altında tutan babalar var. Bu yuzden bence bu uyanıs oncelıkle babalardan baslatılmalıydı. Cunku bır kadın aslında zaten uyanıktır,ama sindirilmiştir erkek tarafından.. Silikleştirilmeyen bir kadının çokta birşey öğrenmesi gerekmez.. Varolanı açığa çıkartmasına izin verilmesi yetecektir.