20.07.19/00:50

Eğer herkes ayetlerin dediğini yapsaydı nasıl bir dünya olurdu?

Başlatan Emre1974tr, 18.07.08/03:24

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fikir

Benim yazdıklarımdan hiç bir şey anlamamışsınız. Ne İslamiyetle, ne Kur'an'la, ne ayetlerle ilgili olumsuz bir şey yazmadım. Sadece dedim ki, herkesin ayetlerin dediğinin yapabilmesi nasıl mümkün olacak. Bunun gerçekleşmesi mümkün mü? Mümkün olsa bile, herkesin uygulayabilmesi mümkün mü?

"Sorunuzu teknik ve uygulanabilirlik açısından sorgulamak gerekiyor?" diye de özellikle belirttim.

Ve bunun imkansızlığına vurgu yapıp, başlığın ve yazının sorgulamadan uzak olduğunu eleştirdim.

Eğer cevap verecekseniz bunlara cevap verin. Tartışma, Allah, din, kitap, ayet tartışması değildir.

Emre1974tr

Yazdıklarımdan da, tıpkı Kuran'dan hiçbirşey anlamadığınız gibi birşey anlamadığınız belli oluyor sevgili Fikir.

Hatta bu sorunuza bile en kesin cevabı verdiğimi de anlayamayacak kadar irdelemeden uzaksınız.

Cevabımı tekrar tekrar okuyup kendinizi zorlamaktan başka bir şansınız yok.

Bol şans:)

Selam ve sevgiler.

fikir

Umarım ayetler bana da birinci elden gelir de anlarım.

Teşekkür ederim. :)

nisan

Tum insanlarin ayetlere ve Allah'a tam itaati, Kuran'in icerigi ve yaratilisin ana temasi ile celisir yalniz...Kitabin temeli zaten inanc-inancsizlik ustune kuruludur zaten.. Kestirmeden imtihan amacli desek yanlis olmaz sanirim.

Ha asil soruya gelecek olursak hic de bahsedildigi gibi olmazdi. Oyle gulluk gulistanlik yasamazdik. Insan, nefsine yenik dusen bir yapidir zira.. Mesela peygamber efendimiz eliyle yerdi deyip, elleriyle yiyen ama  deve mevcudiyetine ragmen camiye  mercedes'le giden, matrix stili gozluk kullanan din kisisini, kar payi dagitan   sirketi olmadan dusunebilir misiniz? Ona gore gerekcesi hazirdir peygamberi de ticaretle ugrasmistir. Ama faiz'i ayaginin altina alarak... Gosteristen uzak kalarak..

Hadi bunlar yeni duzenin adamlari..

Ya eskiler? Otorite sayilanlar..

Kuran : " ... O'nun benzeri gibi hiçbir şey yoktur.”
42 Şura Suresi 11

Hadis: "Allah ahirette Peygamberlere kimliğini kanıtlamak için bacağını açıp baldırını gösterir.”
Müslim İman 302, Buhari 97/24,10/29, Hanbel 3/1

Allah'in baldiri bacagi mi vardir? Oyleyse Allah bizden biridir.

O zamanki duzen adamlari siyasi anlamda guclu olabilmek topluluklari peslerinde kosturabilmek icin sirk yolunu secmislerdir.

Halbuki peygamberin "anlamadiginiz birseyi benim hayatima vurun, gene anlamadiysaniz Kuran'a vurun, gene anlamadiysaniz alin duvara vurun" benzeri bir soylemi vardir.

Bunlar bize gosterir ki din, iman, inanc son derece kullanima musait karni yumusak kavramlardir.Yani o gulluk gulistanlik dunya hicbir zaman olmaz.

conan

Alıntı yapılan: fikir - 19.07.08/02:23
Benim yazdıklarımdan hiç bir şey anlamamışsınız. Ne İslamiyetle, ne Kur'an'la, ne ayetlerle ilgili olumsuz bir şey yazmadım. Sadece dedim ki, herkesin ayetlerin dediğinin yapabilmesi nasıl mümkün olacak. Bunun gerçekleşmesi mümkün mü? Mümkün olsa bile, herkesin uygulayabilmesi mümkün mü?

"Sorunuzu teknik ve uygulanabilirlik açısından sorgulamak gerekiyor?" diye de özellikle belirttim.

Ve bunun imkansızlığına vurgu yapıp, başlığın ve yazının sorgulamadan uzak olduğunu eleştirdim.

Eğer cevap verecekseniz bunlara cevap verin. Tartışma, Allah, din, kitap, ayet tartışması değildir.

İşte dediğin gibi ayetlerde onlara doğru yolu bulmaları için yardımcı olması için inmiştir. Ama siz hala anlamamaya gayret gösteriyorsunuz.
Evet uygulaması mümkündür. Siz nasıl ilimden ve kadın haklarından bahsediyorsanız İslamda aynı şeyleri söyler.
Allah insana boşuna akıl vermemiştir.

fikir

Uygulaması mümkünse uygulansın, engel olan kim.
Güç Allah'ta, yapılması gerekenler ayetlerde.

gobilibozo

Eğer imtihan deniyorsa dünya hayatına(ki öyle)fikir doğru söylüyor,herkesin islam olduğu ve hakkıyla uyguladığı bir dünya olsaydı,sanırım imtihana gerek kalmazdı ve robottan da bir farkımız olmazdı.Bu başlığın gerçekleşmesi ile kainatın yaratılış gayesi tezattır,fakat emre sanırım,bunun gerçekleşmesi halinde yaşanacak olan güzelliğe vurgu yapmış :)

conan

1- Kurandan önce başka kitaplar da vardı. Hepsi aynı aynıydı. Ne zaman İncil ve Zebur değiştirildi  o zaman Kuran indi. Zaten İncile ve Zebura Gönülden inananlar Kuranada inrandılar.
2-Kuran bütün insanlığa gelmiştir. Muhammed İnsanlara Allah'ın söylediklerini kabul etmemiş için Muhhamed'i seçmişti. Nasıl İsay'ı Musa'yı ve diğer peygamberleri seçtiği gibi.
3-Ayetler herkese ulaşmıştır. Peygamberimiz 4 bir tarafa elçi göndermiştir. İnananda olmuştur inanmayanda.
4-Aynı şeyler yazıyorsa inanırız. İncile ve Tevrata inananlar müslüman olmuştur.(Asıl İncil ve Tevrat olan)
5-bu soruyu pek anlamadım.
6-Allah insanı isteseydi kendine kul ve köle yapardı. Ama bize akıl bahşetmiş doğru yolu bulmamız için.
7-Hayır günah değil sadece müslümanlar Allah ne emrederse onu söyler.
8-Evet Sahip dedim ya bizi kendimize bıraktı.
9-Kuran ezberlenecek bir kitap değildir. Yoktan gelmedi zaten olan kötü olayları bize yasakladı.
10-Haklısın ama düşünen insanda Allah'a inanıyor.

yeni raký

tanrının faşist ülkesi kurulmuş olurdu, yer yüzünde tek bir bayrak tek bir düzen. Bu günden tek farkımız şimdi kendi kendimizle savaşırken o zaman meleklerle ve cinlerle savaşırdık.

yeni raký

tanrı diye bir şey varsa eğer onun adalet ve iyi kavramının geçerli olması için mutlaka kötü yanlış giden daha doğrusu eksik bir şeyler olması gerekir.