24.08.19/08:41

Önemli değişimler hangi mevsimde olur?

Başlatan fikir, 20.07.08/09:05

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fikir

20.07.08/09:05 Son düzenlenme: 20.07.08/13:55 fikir
İnsan yaşamının kilometre taşları vardır. Önemli dönüm noktaları; yaşamızla ve geleceğimizle ilgili kritik kararlar alıp uyguladığımız dönemler vardır.

Yaptığım gözlem, insanlar bu çok önemli değişimleri bazen bir, bazen beş, bazen on yılda bir yapıyor. Fakat bir ortak zaman kolay kolay değişmiyor; genelde aynı ay veya mevsime denk geliyor.

Bunu tetikleyen şeyler nelerdir?

Bazı ay veya mevsimler insanların değişimine daha mı açıktır?

Önemli kararlar, o ay veya mevsim de niçin daha kolay verilir?

Veya olumsuz tarafından bakarsak, insanlar bazı ay veya mevsimlerden daha mı fazla etkilenirler?

RDX

ilk bahar ve son baharda depresyoona giriyorum. geçiş mevsimleri çok sakat abi benim için.

asya

Daha önce düşünmemiştim bunu. Sayende yaşamım bir film şeridi gibi geçti gözümün önünden.  :0 (4):  (fazla basmakalıp oldu ama bu sıcakta silip yeniden yazamayacağım.  :P )

Şimdi şöööyle bir geriye dönüp baktığımda yaşamımdaki dönüm noktaları genelde sonbaharda ve bazısı da ilkbaharda atılmış adımlarla başlamış.

Buradan bir sonuca varmam gerekiyor mu? :)

kelime

Psikiyatri Uzmanı Dr. Suat Sabri Aslan şunları söylüyor:

“Sonbahar ve kış aylarında ağaçların yapraklarının sararması ve dökülmesi, yağan yağmur veya kar sanki doğanın ölümünü çağrıştırır. Bu çağrışım insanın ruhsal yapısında da aynı etkiyi gösterir. İnsanlar, doğadaki bu değişimlerle birlikte ölümü hatırlarlar. Ölüme kendisini daha yakın hisseden insan depresyona girmeye daha yatkındır” dedi.

“Sonbahar ve kış aylarında değişen bioritm özellikleri, günlerin kısalmasıyla günlük aktivitelerin azalması ve pasif yaşam şartlarının artması yaşlı insanlarda daha belirgin ruhsal çöküntülere yol açar. Yaşlılar, bu mevsimlerde daha çok işe yaramadıklarını, dışlandıklarını ve çevresinin ölümünü beklediğini düşünürler. Bu düşünceler depresif duyguları artırır. Ruhsal çöküntü ile birlikte ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bu depresyonun etkilerinin en aza indirilebilmesi için, öncelikle yaşlı insanlara bir işe yaradıkları duygusunun aşılanması gerekir.”   alıntı

görüleceği üzere mevsimler insan psikolojisi üzerine direkt etki gösterdiğinden verilen kararlar üzerinde de etkili oluyor. kış ve sonbahar ayları karamsar, yıkıcı kararlara ilkbahar ve yaz ise yapıcı ve enerjik fikir ve kararlara neden olabilir.

belki konuyla alakası olabilir: en çok ideolojik ölümlerin (şehitlik vs.) ocak-şubat gibi kış aylarında olduğu söylenir.

fikir

Az önce bir film izledim; siyah beyaz, renkli karışımı... :)

5'te 5 sonbahar çıktı... :)

fotka

ilkbahardan yaza gecişlerde..hep onemlı degısıklıkler oluyor ..
yılanlar gıbı derı degıstıyoruz bence :P