18.07.19/06:47

Allah Var mı?

Başlatan conan, 24.07.08/10:43

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

conan

24.07.08/10:43 Son düzenlenme: 25.07.08/00:08 SIFIR
Adamın biri her zaman yaptığı gibi saç ve sakal traşı olmak için berbere gitti. Onunla ilgilenen berberle güzel bir sohbete başladılar. Değişik konular üzerinde konuştular. Birden Allah ile ilgili konu açıldı...
Berber: " Bak adamım, ben senin söylediğin gibi Allah’ın varlığına inanmıyorum."
Adam: " Peki neden böyle düşünüyorsun?"
Berber: " Bunu açıklamak çok kolay. Bunu görmek için dışarıya çıkmalısın. Lütfen bana söyler misin, eğer Allah var olsaydı, bu kadar çok hasta insan olur muydu, terkedilmiş çocuklar olur muydu? Allah olsaydı, kimse acı çekmezdi. Allah olsaydı, bunların olmasına izin vereceğini sanmıyorum..."
Adam bir an durdu ve düşündü, ama gereksiz bir tartışmaya girmek istemediği için cevap vermedi. Berber isini bitirdikten sonra adam dışarıya çıktı.
Tam o anda caddede uzun saçlı ve sakallı bir adam gördü. Adam bu kadar dağınık göründüğüne göre belli ki tıraş olmayalı uzun süre geçmişti. Adam berber dükkanına geri döndü.
Adam: " Biliyor musun ne var, bence berber diye bir şey yok"
Berber: " Bu nasıl olabilir ki? Ben buradayım ve bir berberim."
Adam: " Hayır, yok. Çünkü olsaydı, caddede yürüyen uzun saçlı ve sakallı adamlar olmazdı."
Berber: " Hımmm... Berber diye bir şey var ama o insanlar bana gelmiyorsa, ben ne yapabilirim ki?"
Adam: " Kesinlikle doğru! Püf noktası bu! Allah var, ve insanlar ona gitmiyorsa, o ne yapabilir ki? işte dünyada bu kadar çok acı ve keder olmasının nedeni!"

zülalgibi

Ama hassas bir nokta var.Bir berberin işi saç-sakal traşı yapmaktır.Ama Allah'ın işi? Burada adam diye sözü edilen kişi Allah'ın ,yaratıklarını insanlara sunduktan sonra insanların özgür iradeleri ile iyiyi-kötüyü seçmeleri gerektiğini söylüyor.Berber ise yaratmanın ötesinde insanların yönlendirmeye de ihtiyacı vardır diyor.Aslında berber farkında olmadan yaratmayı kendi de kabul ediyor dolayısıyla Allah'ın varlığını da.Ama arkasından beklediği yönlendirmeyi bulamayınca tümden reddediyor.Adam berbere yönelip de 'Biz insanları yönlendirdik ama hala gelmediler' deseydi doğru olurdu.Ama bu şekilde bir mantıksızlık oluşmuş bence...

conan

haklı olabilirsin ama daha güzel bir yazı varsa siz yazınki ateistler bizi cahil yerine koymasın.

Tigris

Conan inançlı biri olduğun kesin,
Ama bu devirde inanç sahibi olmak isteyen bir insan zaten çok net bir şekilde bir yazı olmadan da Allah'ın varlığını anlayıp inanabilir. Ya anlamak bilmek, görmek ya da okumak en önemlisi inanmak istemez.

Hatta bu şekilde şeyler göze sokuldukça daha da kıllanıyor gibime geliyor ateist insanlar.
Ateistler bizi cahil yerine koymasın derken sen ateistleri cahil yerine koyuyorsun..

Bu şekilde nefes tüketme isteğine anlam veremedim? Alıp veremediğin ne var ateistlerle.

conan

Bir alıp veremediğim yok Adamlar Allah yoktur diyor bizde bilgimize göre ispatlamaya çalışıyoruz.

zülalgibi

'arajman'a katılıyorum.Bu konular derin ve bir o kadar da saygı gerektiren konular...Kimse kimseyi cahil yerine koymuyor insanlar sadece fikirlerini dile getiriyor.Böyle yaklaşımlar ancak fikirsel çatışmalara yol açar o kadar,kimseyi geliştirmez...

resesif

harunserdar_nr

Kendisi günün belli saatlerinde var olduğunun mesajını veriyor bana :)

nisan

Alıntı yapılan: conan - 12.08.08/19:55
Bir alıp veremediğim yok Adamlar Allah yoktur diyor bizde bilgimize göre ispatlamaya çalışıyoruz.

Conan bu tur kissadan hisseler, Allah yoktur diyen ateistler icin bir ispat olamaz. Sadece zaten inanci olan insanin inancini tazeler. Duygulanmasina yol acar.

Yani ispat icin actiysan bu basligi, amacina ulasmamis, ulasmaz da, ustelik ispat ediyorum diye gerekce gosterirsen sadece senin kisisel olarak puta tapan bir insanin fikrini ve inancini ciddiye aldigin kadar, ciddiye alinir.

Cunku puta tapan inandigi degeri, sana bir totem ile veya baska bir maddesel seyle ispatlayabilir. Sen, sana bu ispat edildiginde atiyorum ne kadar gulersen icinden veya disindan(bir tahta parcasina inaniyor diye) bir ateist de bu aciklamayi gorunce guler ve dalgaya almasi kolaylasir.

Yani bunu niye soyledim?

Ispat amacli topik acip, ardindan inanmayan kisilerce yorum yapildiginda sikayetci olan yine sizler olacaksiniz, saygi gosterilmedi vs. seklinde...

Daha anlasilir olmasini istersek soyle bir kissa'dan hisseyle devam edebiliriz;

Ilginc olan sudur ki; "Allah'in varligini ispatlamaya calisiyorum" cumlesi iki goruse de bir sekilde  hitap eder gerek ateist, gerek teist..

-Teist-Allah'in varligini ispatlamaya calisiyorum.
-Ateist- Niye ki?
-Teist-Siz inanmiyorsunuz yok diyorsunuz o yuzden..
-Atesit-Hayirdir?Ispat edilmesi icin benim varligima mi ihtiyaci var? Demek ki ben yoksam Allah'ta yok. Yillarca inandigin Allah'in varligi senin katkinla bu kadar kolay curutulebiliyorsa, o hic olmamistir ki!...
-----------------------------------------------------------------------------------------
Teist 1-Allah'in varligini ispatlamaya calisiyorum.
Teist 2-Niye?
Teist 1-Ateistler yoktur diyorlar onun icin var oldugunu ispatlamam lazim.
Teist 2-Zul Celali Vel Ekrem'in ispata ihtiyaci mi var? A bre akilsiz, seni yaratan yaratilmis midir ki onun varligini beyhude ispata calisirsin? Ezel -ebed olan bir varligin ispata ihtiyaci yoktur ki bunuda mi dusunemedin?