18.07.19/10:43

Derin devlet olmaması gereken bir şey mi?

Başlatan rapsodi, 26.07.08/00:55

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rapsodi

Olmaması gerekiyorsa olması gereken yönetim nedir?
Ve bir yönetim anlayışını tamamlayacak kriteler nedir?

Olması gereken bir şeyse cumhuriyetin kendini koruma mekanizması ise bu rahatsızlık neden? Sonuçta her devlet kendine karşı oluşumlarla örgütlenir şekillenir ve biçim alır.

flzf

başta devlet olmaması gereken birşey zaten nerde kaldı lağımın taaaa dibindeki devlet.

nisan

Olmasi gereken birseydir. Hicbir ulke olabildigince seffaf degildir zira bu konuda ve olamaz da sanirim.

Herseyi bilmek ogrenmek ihtiyaci veya onceden bilinen seyleri bir zaman sonra isitip gundem yaratmak icin veya amaca arac olmasi bakimindan  bilincli veya bilincsiz sekilde kendiliginden gelisen , gelismesi gereken bir sonuctur rahatsizlik eylemi...

SevdalýmHayat

Yasal olmakta fayda var ... Saman altından su yuruterek yandaş kazanamaz kımse . Açıkça gozlerıne soka soka orgutleneceksın .. Demokrasının bulundugu yerde derın devlet soz konusu olamaz bence .

karakurudelidolu

bence derin devlet olsun.
derin devlet ille de darbe yapmaya hazır işkenceci kimse demek degildir.
derinlik algısı olmazsa yükseklik de olmaz.

rapsodi

flzf anarşist bir sistem bahsetmiyoruz varolan sistem içerisindeki bir sorunu açıyoruz.

Mesela parazitimiz olan ABD'de şöyle bir sistem var CIA

FBI ülkemizdeki mit ve jitem gibi kurumlar aynı işi yapmakla birlikte eyelateler arasında polislikte yapabiliyor sadece istihbarat ile kalmıyor yasal operesyonlar düzenleyebiliyor ve tüm eyaletlerin makenizmaları FBI'dan rapor ve bilgi alabiliyor.

CIA ise tam bir istihbarat birimi olup FBI'dan daha çok operesyon düzenliyor ve sadece beyaz saray'a bağlı. Parlementoya ve yerel yöneticilere karşı hiç bir sorumluluğu yok saraydaki sorumluluğu ise sadece başkan bir kaç sayılı (seçili) senetör ve komutanlar.
İç yüzünü tam bilmediğimiz bu ileyiş içerisinde CIA  devlet adına her tür örgütlenmeyi yapıp bu işleyiş kanalının devamını sağlıyor. ABD halkıda dönem dönem böyle müdehalelerden rahatsız oluyor ama ABD'nin dünya üzerinde kurmuş oldğu hegemonyaya bakınca tüm tepkisini çekip Yaşasın Amerika deyip milli ama milli olmayanda marşlarını okuyorlar.

Bana göre devlet derindevleti CIA gibi meşrulaştırmalı. Hükümetler halkın genel iradesi ile gelsede her dönem bir değişkenlik taşır. Halk belki kandıralamaz ama çok çabuk yanıltılabilir ve yanlış yönlendirilebilir. A ülkesi Türkiyede bir parti açıp doğru jönler çekip güzel bir tiyatro ile kendi oluşumunu iktidara taşıyabilir ve cumhuriyetimizin tüm sırlarına vakıf olabilir.Nitekim ülkemizdede bu kaygı yokmu şu an.

Cumhurbaşkanımız AKP içerisinde değilde halktan yada daha güvenilir bir kesimden çıkmış olsaydı cumhurbaşkanlığına verilen raporlar ve devlet içi kadrolaşmalar konusunda çok fazla endişe etmeyecektik. Genel kurmayın ve istihbarat birimlerinin başbakanlığa tam bir rapor vermesi demokrasiye ve hukuka hatta cumhuriyet anlayışına bütünüyle uygun gözüksede bence tam raporların verileceği kısım ABD'de olduğu gibi Başkan(Cumhur) ve parlementer sisteme geçip halk tarafından tam destek almış seçili bir kaç senatör olmalıdır.

flzf

ABD parajit ise devletin ABD den yana ise devletde parazit olmazmı

rapsodi

sence olurmu ? bütünmü parçaları oluşturur yoksa parçalar mı bütünü oluşturur.?
bütün kendi başına bir şey iken parçalar kendi başlarına ancak başka bir şey olmazmı?

son tango

her devlet kendi sistemini,düzenini,iç veya dışardan gelecek tehlikelri bertaraf etmek için derinini yaratır..olması gereken de budur..ama o derin kişiler,olayı kendi kişisel menfaatlerine çevirirlerse iş kötüye gider..

aklıma ilk gelen,robert redford un unutulmaz filmi ''akbaba nın son üç günü'' ve ''nikita'' filmleri oldu..

nisan

28.07.08/07:43 #9 Son düzenlenme: 28.07.08/07:55 nisan
Mesrulastiramaz.

Turkiye kendi icindeki derin devletini bir Amerika'daki NSA gibi ki CIA ve FBI 'dan bagimsiz calisir(tam karsiligina denk gelir elimizdeki su anki resmin  icinde askerin de olmasi nedeniyle ve askeri istihbarati icerdiginden ) mesru kilamaz.

Bu hallice para demektir.

Bu, duzenli ve kati vergi sistemine gecis demektir.Bu hayat standartlarinin her anlamda yukseltilmesi demektir halka dair..Bu, halka ozgur dusunmeyi ve konusmayi vermek demektir.Karni tok, sirti pek olan halk devletin veya askerinin ne yaptigiyla fazlaca ilgilenmez cunku refah seviyesini devlet ona garanti etmistir bir sekilde..Bu, bagimsizca hareketi buyuk olcude kisitlar.Bu seffafliga yol almak demektir. Gercek anlamiyla ulke idamesi icin kurulmus bir resmi veya gayriresmi kurum seffaf olamaz ki...

Seffafligin ve seffaflik tesebbusunun  getirecegi sorgulayici tavir her zaman iyimser ve yapici olmayabilir, ustelik de suru psikolojisinin potansiyel olarak var oldugu bir ulkede..(Bkz.31 Mart ayaklanmasi ornegin gerekcelerine), aksi halde ulusal guvenlik diye birseye gerek olmazdi zaten, gul gibi gecinir giderdik dunyaca, birbirimize kursun yerine guller, karanfiller atarak..

Mesru kilmasi demek yasayi degistirmesini gerektirir, bu da basbakan veya cumhurbaskaninin yerel kamuoyu ve gereklilik arzediyorsa(AIHM vs.) uluslarasi kamuoyunun onunde hesap vermesi demektir. Bu ulkenin yasa yapicisi, yasayi yaptigi tarihte bazi makamlarin onayladiklari bircok belgeden dolayi  sorumlu tutulamayacagi ozgurlugunu vermistir.(Bkz.Basbakan ortulu odenekten yaptigi harcamalardan sorumlu degildir ornegi) Derin devletin idamesi sirasinda ulke bekaasi icin  imza koyan bir bakani, bir senatoru hicbir ulke kamuoyu onunde bu konuya iliskin sorgulamaz, sorgulatmaz.

Mesrulastiramaz, cunku muttefikleri ile ters duser. Bugun hicbir gelismis ulke parasal anlamda idamesine destek verdigi, ortak operasyonlar yaptigi boylesi bir olusumun mesrulastirilmasini istemez.Baska bir ulkedeki kaos'un ,catismalarin, olumlerin sorumlulugunu almaz.(Bkz.12 Eylul darbesi)

Mesru kilabilecegi bir alt kurum zaten vardir istihbarat amacli  bizdeki MIT gibi veya CIA vb. benzeri...Bircok ulusal guvenligi tehdit eden olaylarin bastirilisinda eylemi yapan bir ust kurumdur, istihbarati saglayan da odur, ama kamuoyuna basariyi elde eden alt kurum olarak lanse edilir. Ust kurum sahnenin onunde fazlaca yer almaz.

Asil duyulan rahatsizlik derin devletin varligi degil, derin devlet sepetindeki curuk elmalarin varligidir.Malum mukemmellik insan dogasina aykidir.

Kisaca mesrulastirdigimiz gun, bugun sayili birkac birinci dunya ulkesi arasinda yerimizi almis olacagiz.