24.08.19/08:36

Sorun çıkarmak mı kolay, çözmek mi?

Başlatan fikir, 31.07.08/19:48

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fikir

Bazı insanlar sorun  çözmekten çok sorun çıkarmaya kafa yorarlar. Hiç sorunları yokken bile kendilerine önce bir sorun yaratırlar. sonra da onı çözmeye çalışacam diye iyice içinden çıkılmaz hale getirirler.

İnsan niçin sorun çıkarmak ister?

Sorun çıkarmak mı kolay, sorunu çözmek mi?

Sorun çıkaran, sorun çözebilir mi?

Sorun çözen, sorun çıkarır mı?

Sorun çıkarmak insana mutluluk verir mi?

son tango

hah,bu soru kadınlara ''cuk'' uydu valla ..şimdi cevaplasınlarda görelim..

göçmen kýzý

Alıntı yapılan: fikir - 31.07.08/19:48
Bazı insanlar sorun  çözmekten çok sorun çıkarmaya kafa yorarlar. Hiç sorunları yokken bile kendilerine önce bir sorun yaratırlar. sonra da onı çözmeye çalışacam diye iyice içinden çıkılmaz hale getirirler.

insan birçok nedenle sorun çıkarmak ister...dikkat çekmek,alay etmek,karşısındakini çözmek gibi nedenleri olabilir ve bunun gibi daha birçok şey...

sorun çıkarmanın veya sorun çözmenin kolaylığı konuya göre değişir...bazı sorunlar öyle büyüktür ki çözmeye ne gücün ne de ömrün yetmez...bazıları ise sakinleşerek,ölçüp biçerek,konuşarak,anlaşarak çözülebilir...

insanlar hem sorun çözme hem de sorun çıkarma konusunda yeteneklilerdir en azından ben böyle düşünüyorum :)

sorunu çözen aynı sorunu bir daha çıkaramaz gibi bir cümle de geldi aklıma sorunun cevabı bu olabilir mi? ya da al işte yeni bir soru/n :)

sorun çıkarmak herzaman insana mutluluk vermiyor...

asya

Evet sorunu ortaya koyan daha çok kadınlar. Erkekler daha yüzeysel ve analitik düşünürken kadınlar detaya iner, indikçe de erkeklerin göremeyeceği sorunları görürler. Tamam, kabul :)

Sorun çıkaran erkeklerin de azımsanamayacak varlıklarını bildiğimden ve konuyu kadın-erkek sorunsalına indirgemeksizin "sorun çıkaranlar" üstünden devam etmek istiyorum. İzninle Tangocum  :kus:

Sorun, istenildiği için değil, daha çok ortada bir kaynak varsa çıkar sanırım. Ama, bu sorun kaynağını bir kişi görebilir, ötekiler göremez ya da sorun olarak görmez, olayı önemsemez.

Ayrıca bir de, kişiliği nedeniyle sorun çıkaranlar (huysuz deriz onlara genelde :)) vardır ki, asıl sorun o tür insanların kendileridir. İlgi bekledikleri, varlıklarını kanıtlamaya çalıştıkları, çeşitli tatminsizlik ya da kompleksleri olduğu için sorun çıkarır böyleleri.

Sorun çıkarmak istenildikten sonra çok kolay sanırım bu, ama çözmek zor. Aksi halde yeryüzündeki uyuşmazlıklar bu denli büyümez ve çoğalmazdı, değil mi? Sorunu tek kişi çıkarır ama çoğunluk çözemeyebilir. Bilirsiniz o sözü; “bir deli kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış.”

Sorun çıkaran kişiliği nedeniyle sorunu çıkarıyorsa bence hiç beklemeyin çözmesini. O, sorunları çözmeye değil, çıkarmaya yöneltmiştir beynini ve çözümünü bilse de bunu gerçekleştirmek işine gelmez. Bindiği dalı niçin kessin ki?

Sorun çözen kişi, normalde sorun çıkarmamaya çalışır, ortada olan bir sorun varsa bunun da büyümesini önler bence.

Yine o kişilik bozukluğu ve tatmin...  Normal insanlar için değil bu soru.

Fikir, sorunlu kişilerle ilgili bir sorunun var anlaşılan. :D

fikir

01.08.08/00:48 #4 Son düzenlenme: 01.08.08/00:54 fikir
Asya teşekkür ederim, gerçekten bu konuda göçmen kızı'nın yazısıyla beraber senin açıklamalarını da okuyunca daha berraklaştım.

Sadece sorun çıkaranların cinsiyetine bir vurgu yapmak istiyorum. Tango sorunu çıkaranın kadınlar olduğuna dikkat çekmişti.

Ben bunun cinsiyete bağlı bir sorun olarak düşünmüyorum. Asya'nın da vurgu yaptığı gibi kadınların toplum içindeki sosyal işlevi daha ayrıntıya ve kişisel ilişkilere yakın olduğu için bu oran kadınlardan yana belki fazla olabilir. Ama bunu genellemenin yanlış olacağını düşünüyorum. Kaldı ki bir sorun karşıtlar arasında yüzde 99'a, yüzde 1 dahi olsa, yine genelin sorunudur diye bakmak gerekir. Diğer türlüsü çözüme değil, yeniden sorun çıkarmaya yönelik olur diye düşünüyorum. :)

son tango

fikir kardeşim,şöyle bi örnek vereyim,2 erkeğin mi yoksa 2 kadının mı arkadaşlıkları daha sorunludur?

başka sorum -sorun değil ha :P - yok,tesekkür ederim :)

fikir

01.08.08/08:07 #6 Son düzenlenme: 01.08.08/08:22 fikir
Sevgili tango aslında ilk bakışta, iki kadının arkadaşlığının daha sorunlu olduğu düşünülebilir. Kadınların arkadaşlığında daha fazla sorun çıkabileceğini düşünmemize rağmen, erkeklerin arkadaşlıklarına göre daha uzun vadele olduğunu da görürüz.

Şöyle ki; erkekler arkadaşlıklarında daha az sorun yaşarlar doğru; ama bunu sebepleri de vardır. Birincisi erkekler arkadaşlarıyla kadınlarda olduğu gibi çok sık görüşmezler ve arkadaş sayısı kadınlara göre daha azdır. Bu durum sorun çıkma olasılığını azaltır. İkincisi, erkekler aralarında bir sorun çıktığında arkadaşlıklarının kökten bitirme eğilimindedirler. Oysa kadınlar ne yapar eder, o sorunu çözerek veya erteleyerek, arkadaşlıklarına devam ederler.

Kadınların arkadaşlıklarında oran olarak fazla sorun çıktığını düşünsek bile yaşam içinde kadın arkadaşlıkların ömrü ve sayısı daha fazladır. Bunun önemli olduğunu düşünüyorum... :)

Tango, başka sorunun da olabilir, "sorun" da... :D

Burada önemli olan sorun çıkaran insanın, sorunu ne amaçla çıkardığı ve çözümünde nasıl bir çaba harcadığıdır.

nisan

Renk olsun diye de cikarabilir belki dusunuyorum.Veya stress atma diyelim.

Mesela markete giderim, aldiklarimi bandin ustune koyarim kasiyer onlari "bip" makinasindan gecirir. Atiyorum odemem gereken miktar 25.50'dir. Kasiyere 5.50 bozukluk birde 40 lira veririm. Hic mubalagasiz okuz-tren muhabbeti yapariz birkac saniye,pratik zekalarinin dusuk olusu sebebiyle.. Kafasi karistigindan 5.50'yi geri uzatir. 40 ustu vermeye calisir o zaman gayet bilincli sekilde bu kadar makinaya bagimli yasamak zorundamisiniz diye durduk yere sorun cikarir, hatta iyi gunumseydem  market ust menajerini cagirttirip bozuk paralarimi harcama ozgurlugumden men edildigimi filan abartarak anlatirim. Ama sorunu cikaririm yani ...Genellikle bu durumda menajere , kasaya konulacak insanlarin matematik anlaminda daha titizce secilmesi gerektigi konusunda oneririm ki bu da sanirim sorunun cozumudur bence tabi...

Bazen de mesela 20 dolarlik bir alisverisi, centlerle odeyerek yaparim. (100 adet cent=1 dolar)Boyle kasa birikir, kuyruk uzar Turkiyede'ki marketlerde oldugu gibi, ayri kasa acmak zorunda kalirlar. Ben o an kendimi bir an icin ulkemde addederim ya yeter bana soluk...

Bu ve bunun gibi stress atma vs amacli cikardigim bilincli sorunlar vardir.

Hadi bunlar bilincli eglencelik cikartilabilen seyler..Ama ote yanda sorun cikaran insani irdelemezden evvel, sanirim bir de onun cephesinden bakmak onemli..Bize sorun cikarmak olarak gelen bu eylem, ona gore olmasi gereken bir eylem olabilir mi?
Cunku sorunsuz bir dunyada yasamadigimiza gore sorunun da hakli bir cikis noktasi olmali..

Kendi adima irkciligin kol gezdigi her yerde sorun cikarmaya potansiyel olarak hazirimdir. Ama bu cokca karsi tarafa gore sorun, bana gore ise insanin dogal olan hakkini korumasidir.

fikir

Evet Nisan haklısın. Konunun bir de eğlenceye dönük ve toplumsal/siyasi boyutları var. Bu konularda sorun çıkarmakla, insan ilişkileri içindeki sorun  çıkarmayı ayn minvalde değerlendirmek doğru olmaz diye düşünüyorum.

Belki daha başka boyutları da olabilir, henüz göremediğimiz. :)

kopil118

bu soru mu şimdi? tabi ki sorun çıkartmak.