16.07.19/22:26

Yaratıcı-Tanrı-Allah

Başlatan Hades, 29.04.05/15:08

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

denge

Tanrı/İlah aynı anlamdadır tek ve özel değildir. Mesela Firavun için ilah denilebilir.

"Allah" ise Arapça'da genel olarak kullanılan ilah kelimesinin başına "el" yani "belirlilik takısı" getirilerek "tek ve söylendiğinde kasdedilenin belli olduğu ilah" anlamına gelir. Gerçi "Allah" kelimesi ile ilgili çok farklı yorumlar yapılır. İnanmayanlara göre Mekke'ye dışarıdan getirilen bir putun ismidir.

Her neyse ben en çok şunu kullanıyorum; Alla alla! :)

Nitro

Allah diyorum genelde hem alışkanlık hem de Tanrı dendiğinde tam anlaşılamıyor.
Mesela Tanrı, Allah'ın Türkçesidir; fakat tanrı diğer tüm dinlerin tanrılarından biri olabilir.

asaf

valla nitro yanılmıyorsam tanrı ve allah aynı şey değil"miş". allah özel isim"miş", tanrı değil.. tam karşılamıyolar"mış" birbirlerinin manalarını.

Nitro

Evet ben de duydum onu ama böyle buyuruyor TDK: http://www.tdk.gov.tr/TR/SozBul.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF05A79F75456518CA
Zaten bence mühim olan niyettir. Allah tek yaratıcıysa, her şeyi biliyorsa insanların onun adını anarken neyi kastettiklerini bilmesi lazım.

asaf

valla zaten böyle isim ayrımlarını katı katı yapanların inandıkları tanrıya en büyük yanlışı yaptıklarına inanıyorum, yoksa o allah bilmiyor mu da neyin ne niyetle söylendiğini? biliyorsa bu ayrımlara gerek yok, bilmiyorsa zaten tanrı tanrı değil..

Amon

Bana gore God, Allah, Tanri, Buda... bunlarin hepsi aynidir. yani onemli bir Yuce Yaradana inanmaktir. buna inandiktan sonra her insan bana gore ayni Yuce Yaradana inanir ve ona ibadet eder. Kitaplar, Melekler, Peygamberler vs... bunlar sadece dinlerin kucuk ayilmis, kollaridir. ama ozde BIRiz.

Gelelim Ateist lere. Ne yazikki Ateistler icin iyi dusuncelerim yok. bana hic mantikli gelmiyor ve kabul edemiyorum. Bir Ateisti asla Kardesim olarak goremem. Cunku temelde ayni dusunmuyoruz. Bu nedenle herseyimiz farklidir.

Ben nederim? Yabanci bir ortamdaysam GOD, Asiri dinci muslumanlarla birlikteysem TANRI, Asiri dinci hiristiyanlarla birlikteysem ALLAH ama kendi kendime konusuyorsam, genellikle Allah derim.

Ben onemli bir yemin ederken, Kuranada el bassam, Incilede el basarak o Yemini etsem bir farki yoktur. Her turlu ben genede Yuce Yaradanin kitabinin uzerine el basmis olarak kendimi kabul ederim. ve ayni sekilde yeminime sadik kalirim.

Ben gidip bir kilisedede kendi Yuce Yaradanima  ibadet edebilir ona dua edebilrim. bana gore bir kilisede, bir sinegog ta Tanrinin evidir. illa camiye gitmek zorunda degilim.

onemli olan bilgidir, butun dinleri ve ozlerini bilip, kendi kucuk farkliliklarini kaybetmeden, ortak OZ leri hazmedebilmektir. Yuce Yaradanlar BIRdir, OZdur. Diger kucuk farkliliklar sadece insanlar arasindaki kulturel ve dini, Ortak noktalardir, cok onemli degillerdir.

Buda benim dusuncem.

asaf

"Gelelim Ateist lere. Ne yazikki Ateistler icin iyi dusuncelerim yok. bana hic mantikli gelmiyor ve kabul edemiyorum. Bir Ateisti asla Kardesim olarak goremem. Cunku temelde ayni dusunmuyoruz. Bu nedenle herseyimiz farklidir. "

burada bu fikrinin değişceğini, en azından yumuşayacağını düşünüyorum; daha doğrusu umuyorum sevgili Hamlet :)

Amon

bu konuda cok sert, kati yada saldirgan degilim. sadece; en onemli ortak noktamiz olmadigi icin arada bir kopukluk olacagini dusunuyorum ama elbette sonuc olarak, insandir, diger kisilerden bir farki yoktur. benden her zaman ayni saygi ve sevgiyi alir. ama soyle diyeyim, iki kisi bana ise basvurursa ve biri ateist se, ben Yuce Yaradan inanci olan kisiyi ise alirim.

Burda bu dusuncemin degiscegini sanmam. cunku zaten onlara karsi bir asiribir tepkili degilim. sadece ortak noktamiz az. dusuncelerine saygi duyarim, yorumsuz kalirim o kadar. baska ne yapacam zaten.

torq

Hamlet sana bir kaç soru sormak istiyorum, yanıtlarsan sevinirim.
1) İnsanlar din yokken ne yapıyorlardı ? Yani yaklaşık 50.000 ya da 100.000 yıl önce şimdiki bildiğimiz Tanrı, God, Allah, İsa kavramları yoktu ve insanlar neye tapıyorlardı ? O insanların bazıları hiç bir şeye tapmıyorlarsa onlara da ateist diyebilir miyiz ?
2) Ateist olan biriyle konuşup neden ateist olduğunu, inançlarını neden kaybettiğini sordun mu ? Sana verdiği yanıtlardan tatmin olmadığın için mi "iyi düşünceler"in yok yoksa onların sana karşı bir yanlışı mı oldu?
3)İnançlıların kitapları olan kuran, incil, tevratı iyice inceleyip dinlerin birbirleriyle ilişkileri, etkileşimlerini inceledikten sonra mı bir tane tanrı olduğuna karar verdin? Bu kitapları incelediysen aralarındaki bağlantıyı ve birbirleriyle olan devamlılığını gözlemledin mi? Kitapların kendi çelişkilerini araştırdın mı?
4) Karşılaştığın ateistlerin hepsi mantıksız önermelerde bulunduğu için mi sana ateizm mantıksız geliyor, yoksa bu kanıya kendi mantığınla mı vardın?
5) Kimin yazdığını bilmediğin ya da yazılışı hakkında araştırma yapmadığın bir kitabın Allah kelamı olduğunu nasıl biliyorsun? Bu konuda "mantıklı" bir açıklaman var mı? Bilimsel yöntemle ulaştığın bir kaynaktan beslenerek mi düşüncelerini oluşturuyorsun ?
6) Neden yemin ediyorsun ve neden o kitaplara el basıyorsun? Bir konuda söz vermek ya da yapman gerekeni açıklamak için kendi aklın ve vicdanını kullanmak yetmiyor mu? O kitaplarda yazılanlar senin verdiğin sözü nasıl etkileyebilir?

Eğer bu konularda yanıtlarını yazarsan ateizm konusunda biraz konuşabiliriz sanırım.

Amon

Cevaplar

1- Inanc bir Zorunluluktur. Ayni insanin kendini ifade zorunlulugu gibi. Guvendir. Korktugunda sigindigi bir magaradir. Eski zamanlarda insanlar ne yapiyordu. Dinler bile bu kadar gelismemis oldugu icin baska seyler tapiyorlardi. Sorunun tam amacini anlayamadim gerci. atese, putlara, gunese vb.. seyler tapiyorlardi. yani gene inanli kisi ile inancsiz kisi farki elbet vardi. inancsiz kisi, inancli olandan farklimiydi? kimbilir... Atese yada put a tapan kisiler ateist degildir. bana sorarsan inanc, insalik tarihi ile yasit.  ateisim de her zaman var olmus olabilir ama ateist her zaman ateistti.  peygamberlerdende once ateist gene ateistti. onemli olan bir Yuce Yaradana inanmaktir. diger seyler sadece kucuk detaylardir. Yuce Yaradanin istersen ates olsun, istersen put olsun istersen doga olsun. ne olursa olsun. ama hicbir Yuce Yaradana inanmiyorsan o zaman ateistsindir. bu budur yani.

2- Evet. cok kez. Iyi dusuncelerimin olmamasinin nedeni bana ozel bir neden. ne yazikki aciklayamam. Ama sanmaki, halktan birisinin BUNLAR GAVUR, SEYTANA TAPIYOLAR BUNLAR.BENIM BUNLARLA ISIM OLMAZ mantigiyla size yaklastigi gibi yaklasiyorum. Ateismide biliyorum. Genelde bilim adamlarinin ve bilimle asiri ugrasmis kisilerin ateisme yoneldiginide biliyorum. Bana karsi herhangi bir zararlari yada yanlislari olmus degil tabiki. Benim Ateistlerle ilgili iyi dusuncelerimin olmamasinin nedeni; aciklayabilecegim , cahilce yada at gozluklu, simdiye akdar duydugun gordugun bir neden DEGIL. o yuzden bu soruna bu kadar yanit verebiliyorum.

3- Tek bir Tanri olduguna kendi kendime karar vermedim. Buna karar verilmisti. banada bu sekilde ogretildi ama bunu yilalr sonra senin dedigin yontemler ve arastirmalarimla kendim onayladim. Nasil onayladim? gidip kendisine sorarak degil elbette. bunu kendi icinde belirledigim kriterlere yaptigm arastirma sonuclarini karsilastirarak onayladim. Kutsal kitaplarin hatta kitaplari olmayan kutsal inanclarin birbirine benzerliklerini ve birbirini takip, taklit, teyit ettigini biliyorum. Celiskileri elbette var. Sadece birbiri ile degil kendi icinde bile bircok celiskileri var. Ama ben senle burda tek bir dini yada kutsal kitaplari tartismiyorum. benim savundugum Yuce bir Yaradanin oldugu ve diger farkliliklarin sadece minor ve onemsiz kucuk ortak noktalar oldugu. dinlerin kendi icindeki celiskilerinin bircok nedeni ve amaci olabilir. bunlarin dogrulugunuda hicbir zaman ispatlayamayiz. zaten dogrulugu tam olarak ispatlanamadgi icin DIN bir INANCTIR.

4- Ateism ile ilgili dusuncelerimi daha kendi kendime yapmamistim. O konuyu hic arastirmamistim cok ilgimi ceken bir konu degildi. Cunku azinlik. Sonradan anlatamayacagim nedenlerden dolayi karsima cikti bende arastirdim. Okudum, bolca okudum ve kendi kurallarimi, nedenlerimi amaclarimi ve disiplinimi cizdim.

5- Dedigim gibi Din bir Inanctir. Inancta bir Zorunluluktur. Madem zorunlusun, madem inanacaksin. Arastirmani yap, kulturune bak, tecrubelerinide kat ve sana en mantikli gelene inan. benim yaptigim bu. sana mantikli geliyorsa dogrumu demektir? hayir. peki baskasina mantikli geliyosa dogrumudur? hayir. o zaman kendi dogrularini kendin yaratacaksin ve onan inanacaksin. Elbette gidip Allaha bunu senmi yazdin diyecek degiliz. Bu konuda "Mantikli" bir aciklama yok. farkli mantiklara dogru gelen, binlerce aciklamalar var. birde hicbir aciklamayi dogru kabul etmeyen, ateist aciklamalari var. ateisletinde bircogunun kendi icinde inanci vardir. bunu ya yuzusune cikarmazlar, ya bunu cikarmalari icin bir neden olmamistir yada hala arayis icinde olduklari icin gecici bir surelik kendilerine ateist derler. benim dusuncem bu. secenekler cogaltilabilir.

6- Kutsal Kitaplarin uzerine el basilarak yapilan yeminler sadece yemininin gucunu, onemini ve Onurunu artirir. Normal bir ahlak yapisindaki kisiye gore, Kutsal Kitap uzerine el basilarak yapilan yemin, en degerli ve onemli yemindir. O saniyeden itibaren o yemin o kisinin Onuru, Namusu ve AHlaki olmustur.

bazi sorularina cevap vermedigimi yada gormemezlikten geldigimi farkindayim. bir daha sormana gerek yok. aciklayabileceklerim cercevesinde aciklamaya calistim. umarim yeterli olmustur.