20.07.19/00:51

Yaratıcı-Tanrı-Allah

Başlatan Hades, 29.04.05/15:08

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

RenaultFerrari

dipsiz bir kuyu var hepimizi ip-ince bir iple o kuyunun içinde tutuyorlar sallandırıyorlar
en yukarıdada Allah keskin bir kılıçla o ipe rap rap diye vuruyor (o kılıç darbeleri sayılı nefes) o kuyunun etrafında tutanaklar var tut elimi tut diyen insanlar var beşeriyetin fahri ebedisi gibi o kuyuda dipsiz bir kuyu dalgıçı yok

makara kukara maytap geçenlere bir şey demiyorum nediim

rojin8

Hangi kuyu,yusuf'un düştüğü kuyumu,
ben ne kadar sevap'karımki.
yadsıyayım,o insanlıgın kanlı,gömleğini.

laneh-tin

Ben sizin bu korku ucubenizi tanımıyorum ve maytap dediğiniz şey bir ağ bozumu yolun tekabül etiği sahanlık ki, onunla tanıtlama yapmayacak ve sizi sınamayacağım...

Beni Allah ile korkutmanızın anlamı yok...

nisan

Alıntı yapılan: RenaultFerrari - 06.07.07/00:39

dipsiz bir kuyu var hepimizi ip-ince bir iple o kuyunun içinde tutuyorlar sallandırıyorlar
en yukarıdada Allah keskin bir kılıçla o ipe rap rap diye vuruyor (o kılıç darbeleri sayılı nefes) o kuyunun etrafında tutanaklar var tut elimi tut diyen insanlar var beşeriyetin fahri ebedisi gibi o kuyuda dipsiz bir kuyu dalgıçı yok

makara kukara maytap geçenlere bir şey demiyorum nediim

Kim sallandiriyor da Allah rap rap vuruyor ipe?
Hepimizi sallandiriyorlarsa nasil birbirimize carpmiyoruz?
Dalgicin ve tutanaklarin olmamasi lazim mantiken zaten, hepimizi sallandirdiklarina gore...?

rojin8

Yaşamın anlağı bir birimizi çözümlemek,
çözüm olmayan yer'de insan insana zülüm yaparmış.
Sevmiyorum böyle sohbetleri.
ALLAH'ı bütün insanlık tanıyor.
Ama kimse günah işlemekten geri kalmıyor.

flzf

şimdi arkadaşlar tanrı felsefede yaratıcı tapınılan varlık başlangıç nedeni vs anlamlara gelir yani biri allah dediğinde zeus dediğinde bir çeşit tanrı modelinden bahseder tanrı diyince ne anlıycakmışsınız şu varsayımlara dayanan tanrı modelinizin aslı gerçeği yani

allah yukardaki açıklama gereği ve gerçekte bir tanrı modelidir yani allah diyince ister istemez tanrıyı anarsınız fakat tanrı tam anlamıyla allah olmadığı halde allah derken tanrı demek istersiniz felsefedeki türkçe karşılığı budur

bunu niye yazdım bazı arkadaşlar tanrı diye bişey yok allah var diyerek komik duruma düşüyorlar oysa tanrı denince akla gerçekte olan yaratıcı herneyse o gelir allah diyince akla müslümanların belli bir kalıp içine soktukları tanrı kavramı (modeli) gelir yani onun için bu gafı her yerde yapıp milleti üstünüze güldürmeyin

tsubasa

Bir de Allah kelimesinin kökeni konusunda ciddi bir cehalet sözkonusu. "Allah" kelimesinin sadece müslümanlara has ve arapça olduğunu sanıyor pek çokları...

Oysa kelime çok eski (islamiyet öncesi) yazılı kaynaklarda da geçmekte. Sami ve arami dillerinde de kullanılmakta. Ve hatta yahudi ve hristiyan metinlerinde de tanrıyı tanımlamak için kullanılmaktadır.

flzf

fark etmez nerde kullanılırsa kullanılsın allah belli kalıplara sıkıştırılmış tanrı modelidir belki model doğrudur ancak doğruda olsa yanlışda olsa tanrı yaratıcı modellerinin anlatmaya çalıştıkları varlıktır ve sonuçta allah ı tanıtmak için tanrı demek yanlış olmayacağı gibi tanrıyı tanıtırken sadece allah demek yalnış olur

tsubasa

Kızmana gerek yok :)
Seninle aynı şeyi, farklı bir noktadan anlatmaya çalışıyorum :)

MeNaR

Allah dendiği zaman Tanrı kavramının akla geldiği doğrudur ama Tanrı dendiği zaman Allah akla gelmiyor. Haklısın "tanrı yoktur" kavramı bir inananın ağzından duyulduğunda gerçekten komik oluyor ama bunu da inanan o insanların İlahlarını yüceltme çabası olarak görebilirsin. senin de dediğin gibi Tanrı dendiğinde Zeus da akla gelir İsa da... Allah ise İslamın Tanrısına has bir isimdir ve eksikliklerden uzaktır. Belki bu bilgiye sahipsindir. Allah'a kolay kolay kimse anlam veremez, çünkü bu terim İslam İlah'ı için kullanılan bütün isimleri kapsar. Yani "Allah Tanrıdır" demek "Allah Rahmandır" demekten çokta farklı değil. Söylemeye çalıştığım şey Allah'aTanrı demek yanlış değildir ama bir bakıma eksiklik taşır.