18.07.19/10:40

Bilimsel Sosyalizm nedir?

Başlatan fikir, 11.08.08/12:44

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fikir

Sosyalist felsefeyi herkes bir şekilde tanımlayabiliyor. Fakat Sosyalizm'in başına Bilimsel'lik gelince ne değişir. Sosyalizm zaten bilimsel değil midir?

Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm arasında ne tür farklılıklar vardır?

Kendisine sosyalistim diyenler için bilimsellik, sosyalizmden önce mi gelir, sonra mı?

Öncelikle sosyalist felsefeyi mi başa koyup, bilimselliği ikincil yapmak mı daha doğrudur?

Bilimsel Sosyalizm'in teorik açılımları ve uygulamalarına hangi olaylar örnek gösterilebilir?

Bazı sosyalistler Bilimsel Sosyalist terminolojiyi niçin benimsemezler?

Tüm bunların günlük siyasete yansımaları nasıl olabilir? Yoksa sadece teorik bir tartışma mıdır?

Bilimsel Sosyalizm'le, din, milliyetçilik, ulusalcılık ve sınıfsal kavramlarla olan ilişkileri nedir?
Çeliştiği ve birleştiği noktalar var mıdır? Halkların kaderini tayin hakkı meselesine nasıl bakarlar?

kimLiksiz

bilimsel sosyalizm kısacası marxizmdir. iktisadi hesaplamaların  tarih bilimiyle harmanlanması sonuçta proleter sınıfı fetişleştiren bir sistematiktir.

kurtuluşun üreticilerin  , üretim araçlarına el koyarak (ki sonra buna lenin ve stalinin ekleriyle değişik geçiş formları ilave edilmiştir) iktidara sahip olmasıyla eşitliğin geleceğine inanırlar.

karl marx , enternasyonal toplantılarında çoğunluğu arkasına alarak reel sosyalizm geleneğine sahip olan anarşistleri de atmışlardı . dolayısıyla ssoyalizm kaldırıldı yerine marx amcanın sosyalizmi geldi.
bilimsel sosyalizm de devlet ele geçirilmelidir, reel sosyalizm de devlet kaldırılmalıdır.geçiş formlarına ve bürokrasiye gerek yoktur.
o yüzden anarşi ye ve marxizme kanlı bıçaklı kardeşler denir.

bilimsel sosyalizm marx ın ana hatlarını çizdiğini düşünce sistemi olduğunu söyledim.lakin lenin-izm denilen 'halkların kendi kaderini tayin etme hakkı'  , stali'in 'proleterya diktatörlüğü' gibi şeyleri eklediğini de söyleyeyim.özellikle lenin'in sosyalizme resmen ihaneti sayılabielcek bu görüşü 'insan severlik yerine vatanseverliği' doğurmuştur. bu yüzden dünyada 68 devrimci kuşağı çıkmıştır. bla bla bla....
ancak reel sosyalizm ya da ütopik sosyalizm deyin kesinlikle doğa-insan uyumu üzerindne hareket eder.ezilen ulus milliyetçiliğine karşı olduğunu da söyler , sınıf savaşımına da önderlik-öncülük konumlanmasına da..

aslına bakacak olursak , sosyalizm düşüncesi parçalanmıştır:işi rakamsallığa döken bilimsel sosyalim(ki bu yeni tiranlar yaratır) , sadece özgürlük üzerinden hareket eden ütopik sosyalizm..
doalyısıyla sorgulanması gereken sosyalizmle  bilimsel sosyalizm değildir ..ütopik sosyalizmle bilmisel sosyalizm'dir..

fikir

Alıntı yapılan: kimLiksiz - 11.08.08/18:35

doalyısıyla sorgulanması gereken sosyalizmle  bilimsel sosyalizm değildir ..ütopik sosyalizmle bilmisel sosyalizm'dir..

Buradaki amacımız sorgulamak değil tam tersi, Bilimsel Sosyalizm'in marksisit teoriye getirdiği açılımları ve günümüz ihtiyaçlarına uyup uymadığını değerlendirmektir.

Bilimsel Sosyalizm, Komünizim ve Ütopik Sosyalizm gibi tarifedilebilir somut bir sistem midir?

kopil118

dün akşam bir tv programında bir gazeteci bir yazara, " siz eski solculardan mısın? " diye sordu.
adam sert sert bakıp; " Ne demek efendim, solcunun eskisi mi olunurmuş, ya solcusun, ya da dönekleşip değişmişsindir. "
ben de diyorum ki, sosyalizmin bilimselliği, ütopikliği hepsi boş, sosyalizm tanımlaması ne? Ona bakın, diğerleri zaman gelip dökülmeye yüz tutacak yapraklar gibidir.
   bir de bilimsel sosyalizmi normal sosyalizmden soyutlayıp öyle bir hale sokuyorlar ki anlamsız bir ideoloji ortaya atılmış hissini veriyor kişiye.

nobodies

:) sosyalizmin default (varsayılan) ayarı bilimsel sosyalizmdir. gel görki sosyalizm varolacağı ülkenin koşullarına göre tahlil edilip yeniden oluşturulması gereken bir şeydir. Bir katoiklik taşıyacaksa eğer bu ekim devrimi strajileridir.Çünkü sosyalizmi ileri aşamalara taşaıyabilcek tek özene bolşevik partidir.