19.08.19/18:38

kader nedir?

Başlatan marcos, 13.08.04/16:13

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

istanbul

peki kader bizim elimizdeyse, ve Allah ta herşeyi bilen varlıksa, bizi nasıl değerlendiriyo.. yani zaten herşeyi biliyo, neyin nasıl olacağını; o zaman bu nasıl kader oluyo??  

overdose

allah ilk insanı yarattığında demiyormu size aklı verdim diğer canlılardan daha üstün kıldım diye akıl abi akıl kaderi senin elinde tutan akıldır  

istanbul

dediğine katılıyorum yani seçimleri biz yaparıs amma zaten bu seçimler önceden bilinen bişiyse yani Allah herşeyi bilir, gelecek yazılmıştır.. falan filan olayıysa bu seçimler kader mi oluyo.. yani kader alnımızda yazıldığı sölenen şey değil mi.. önceden belli bişiyse de bizim seçimimis nasıl oluyo??...off çok karıştı

overdose

öncedne belli birşey olsa tanrının kobayları oluruz biz salmış dünyaya tepemizde durup kahkahalar atıp eğleniyor olmalı buda tanrının esirgeyen bağışlayan olmasını engellemiyormu

istanbul

o zaman kader diye bişey yok?

overdose

istanbul

ee o zaman Kuran' da kaderle ilgili bişiler yok mu? yanlış mı biliyorum, duydum????

buz

23.11.04/20:32 #17 Son düzenlenme: 23.11.04/20:32 buz
Kader ,örneğin birinin erkek değil de kadın olması;gerekli koşullar oluştuğunda karın yağması,sigaranın kalp damarlarının tıkanmasına sebep olması vs dir.Ama yaşamını nasıl yaşayacağın değildir.Onla ilgili sorumluluk sana aittir,kadere değil yani.

overdose

Alıntıee o zaman Kuran' da kaderle ilgili bişiler yok mu? yanlış mı biliyorum, duydum????

kuran kaderi anlatmazki senin yapacaklarını analtır ister yap ister yapma tanrının çok zikindeydi afedersin ama  

buz

Kur'an'da Kader:

Araf Suresi 24. Ayet Allah: "Kiminiz kiminize düşman olarak ininiz! Size bir süreye kadar yeryüzünde yerleşmek ve bir nasip almak var kaderinizde." buyurdu.  

Taha Suresi 40. Ayet O zaman kız kardeşin gidiyor ve: "ona iyi bakacak birini bulayım mı size?" diyordu. Böylece, gözü aydın olsun ve üzülmesin diye seni tekrar annene iade ettik. Hem bir adam öldürdün de seni gamdan kurtardık, seni birçok denemelerden geçirdik; bu sebeple yıllarca Medyen halkı arasında kaldın, sonra da ey Musa, bir kader üstüne geldin.  

Ahzab Suresi 38. Ayet Peygambere, Allah' ın takdir ettiği, mübah kıldığı şeyde bir darlık yoktur. Bundan önce geçen bütün peygamberler hakkında Allah'ın adeti öyledir. Allah'ın emri biçilmiş bir kaderdir.

Kamer Suresi 49. Ayet Haberiniz olsun ki, Biz her şeyi bir kaderle yaratmışızdır.