18.08.19/06:48

kader nedir?

Başlatan marcos, 13.08.04/16:13

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çakýl Taþý

Dünya hayatı...belkiyle başlayıp, keşke ile devam etmekte... belliki keşmekeş bir süreç... sonrası iyiki olsa bari...

kursatotcu

sizlere şunu söylüyorum sitede  islamdakader.cjb.net   soruları ve delilleri çevrenizdekilere sordunuz mu ve bu konuda tartıştınız mı çevrenizdekilerle eğer bunu yaptıysanız tahminim aşağılandınız, alay edildiniz ve sizden kaçmışlardır bu hususu merak etmekteyim dolayısıyla bu hususta çevresindekilerle konuşup tartışanların nelerle karşılaştıklarını  buraya yazmalarını istiyorum bir bakalım ne yapmışsınız. bunu yapın ve görelim. hadi bekliyorum...  

Çakýl Taþý

04.03.05/11:13 #172 Son düzenlenme: 04.03.05/12:41 Çakýl Taþý
Kursatotcu, sen boş ver milletin ne dediğini de bu kişisel çalışmaların neticesinde cüz'i iradenin bu etkisiz varlığına bir açılım getireceksen getir, bu mezhep yarıştırma hülyasından vazgeç.

Onlar bir ümmetti geldi geçti, onların dediklerini aktarmayı boş ver de; senin cüz'i irade konusunda ki çıkarımın nedir onu söyle...

hadi bekliyorum...  :)

Çakýl Taþý

Alıntıkader  sensin...  sen  hayatın  bir  parcasısın  kader  yazılmaz  mal  gibi  ALINIR

Kader alınmış mı?

Evet alınmış...

İnsanın bunda bir müdahalesi var mı?

Evet var...

Peki bu iki boyut aynı anda varolabilir mi?

Evet olabilir...

Nasıl?

Bir labirent düşünün; bu labirent belirli sınırlarla çevrili ve bu sınırlar Allah tarafından çizilmiş, yapılmış yada yazılmış. İnsan da bu sınırlar içerisinde dilediğini yapmak serbestisine sahip ama yapacakları bu sınırları belirlenmiş alan içerisinde kalmak zorunda ve bu sınırlardan dışarı çıkması da mümkün değil. Yani bu sınırlı alan içerisinde hareket sahası kısıtlı ama bu sınırlar içerisinde de kişisel serbestiye sahip.

Ama bu labirent öyle bir labirent ki içerisinde tuzaklarıda barındırıyor ve bu oyuna her uygun hareket (+) puan kazandırdığı gibi insanın rahat hareket etmesini sağladığı gibi uygunsuz harekette (-) puan kazandırdırıyor ve insanın hareket alanının  kısıtlanıp zorlanmasına sebep oluyor. Kazanılan puanlar da bu labirent içerisinde ki durumunu değiştirdiği yani oyunu lehine kolaylaştırdığı gibi sonraki merhaleyede bu biriktirdiğin puanların sana sağlamış olduğu katkılarla geçip oyuna orada devam ediyorsun...

deniz

benim karar alabiliyor olmam kaderimi kendi ellerime teslim eder.

ancak karar almamı gerektiren ve yönlendiren şartların ortaya çıkarılması belki tanrı tarafından olur diyebiliriz.

ama bu da diğer bilinçler tarafından yada tabiatın kaosu ile oluyor gibime geliyor.

Çakýl Taþý

Alıntı.....

Bir insan doğduğunda önünde 100... kapı buluyor.
Bu 100... kapıdan ellisi/yarısı iyi, diğer ellisi/yarısı de kütü,
Bu kapı alternatiflerinin hepsi Onun tarafından biliniyor, (O'nun iradesi)
Ve tam burada o insanın seçme işi başlıyor. (İnsanın iradesi)

Bu alternatiflerden istediği seçimi yapma iradesi insanın kendisinde, yani bizde;

İyi kapılardan birini seçersek bundan sonraki iyiyi seçme alternatifimiz 51'e çıkartırken,
Kötüyü seçme alternatifimizde 49'a düşüyor.

Yani önümüze çıkan olaylarda iyiyi seçme/yaşama irademiz bizim bundan sonraki iyiyi seçme/yaşama yönündeki alternatiflerimizi çoğaltırken, kötü yönde tercihlerimiz ise bundan sonraki kötüyü seçme/yaşama alternatiflerimizi çoğaltıyor.
Artı yada eksi seçimler seçilen birimde artma yaparken zıt yönde/tarafta azalma yapıyor ve insanın o anki konumunu belirliyor.

Her iki tarafta da birer kapı her zaman alternatif olarak kapanmıyor.
Yani yaşam sürdüğü sürece iş bitmiyor, ne zamanki zaman doluyor o anki kapı ihtimallerinin bulunduğu durum o insanın sonunu/sonucunu ortaya koyuyor.

Yani kasdettiğin diğer bilinçler yada kaos içerisinde de bir düzen var...

deniz

evet eşya tabiatı gereği düzene ulaşmaya mahkum.

kim redderse etsin muhakak her sistem düzene kavuşur.

ama bu durum allahın iradesi ile birlikte  nasıl açıklanabilir.

Çakýl Taþý

Alıntı
ama bu durum allahın iradesi ile birlikte  nasıl açıklanabilir.

etrafıma bakıyorum, bakıyorum da hiç bir düzensizlik göremiyorum...her kez ettiğini bir zaman sonra buluyor, bununla açıklanabilir mi, ne dersin?

kursatotcu

yazdığım kitaptan sizin için seçtiklerim kısa ve etkili sorular
1 rızık Allah tan mı  içki içmek rızık mı  içki  içmek Allah tan mı? ( haramda rızıktır maturidilere göre)
2 herşey Allahın dilemesiyle mi olur     zina yapanlar var Allaha sövenler var bunlarda mı Allahın dilemesiyle oldu?
3 Allah günahların işlenmesini diler mi     günahlar işleniyor mu    o halde dünyada Allahın dilemesinin, iradesinin dışında bir şey mi oluyor?
4 kadere hayrın ve şerririn Allahtan geldiğine inanıyormusunuz      zina yapmak şermidir         zina yapmak Allahtan mıdır     hani hayır ve şer Allahtandı ya
5   "Allahım bizi kötü yola düşürme, yolumuzu saptırma " diye dua ediyormusunuz ?    demek ki kötü yola düşüren ve yoldan saptıran kimmiş?
6 Allah şerri irade eder mi? yani ister mi diler mi?   hayır dersen Allahın dilemesi dışında mı oluyor bu şerler?
7 insan kadere mi bağlıdır yoksa hür müdür?
8 şimdi senin bu yazıları okuman kader mi?
9  Allah dilemeseydi sen bu yazıları okuyabilecek miydin?
10  önünde iki meyve var elma çilek seç birini.  senin bu seçimin Allahın iradesiyle mi oldu yoksa iradesi dışında mı oldu?
11 insan Allahın murad ettiği (istediği, dilediği ) şeye muhalif bir şey yapabilir mi?
12 bir insan çalıntı yiyeceklerle yaşarsa bunlar ona Allahın verdiği rızık mıdır?
13  Allah mahlukatının ( yaratıklarının)   kendisine itaat etmeden önce itaat edecek olmalarını ve O'na isyan etmeden önce isyan edecek olmalarını irade etmiş miydi?  bu soruya hayır derseniz Allahın iradesinin ezeli olduğunu reddetttiniz demektir.  eğer "bildiği için diledi " derseniz bunun da cevabı sitededir
14  siz bu yazıları okumadan önce Allah bu yazıyı okuyacağınızı biliyor muydu, bilmiyor muydu?   biliyordu derseniz soruyorum :   bildiği gibi olmasını mı diledi yoksa bildiğinin aksine olmasını mı diledi?  " bildiği gibi olmasını diledi" derseniz, sizin bu yazıyı okumanızı Allahın irade etmiş olduğunu kabul ettiniz demektir.   ve siz Allahın irade ettiği bir fiili, hareketi engelleyebilir misiniz?         " hayır engelleyemem" derseniz demek ki siz bu yazıları Allahın zorlamasıyla, mecburen, tıpış tıpış okudunuz....     ne dersiniz bu işe?
          bu soruları ne kadar bilgili olursa olsun insanın hür iradesi olduğunu savunan kişilere sorarsanız yüzü kıpkırmızı kesileceğini tahmin etmekteyim.   gece uyuyamaz tahminime göre sorun görün yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.........................................ve defalarca söylediğim gibi peygamberimizin kader hadislerinde yine insanın özgür iradesi olmadığı anlatılır peygamberimiz tarafından.  bu hadisleri de onlara sorarsanız yine kıpkırmızı olurlar . hadi sorun artık.  daha ne yapayım,  anlatıyorum değil mi?
       çakıltaşı sitede bunları detaylı anlattım ben yine söyleyeyim ki cüzi irade vardır bizim tercihlerimiz vardır ama bunlar sonuçta düşüncedir ve düşüncelerimiz de Allahın yaratmasıyla oluşur dolayısıyla aslında bizde Allah hangi düşünceyi yaratırsa biz o düşünceyi düşünebiliriz. bu kadar basit yani

Çakýl Taþý

05.03.05/22:26 #179 Son düzenlenme: 07.03.05/10:12 Çakýl Taþý
Alıntıyazdığım kitaptan sizin için seçtiklerim kısa ve etkili sorular
1 rızık Allah tan mı  içki içmek rızık mı  içki  içmek Allah tan mı? ( haramda rızıktır maturidilere göre)

içki de rızıktır evet kursototcu ama o rızık ta seçki için ortada olmak zorunda, burada bulunmak zorunda, mevcutta bulunan hiç bir şey ve hiç bir kimse burada kendiliğinden bulunmamakta, ona yüklenen değer onu ona yükleyen tarafından bilinir ve ona görede değerlendirilir.

2 herşey Allahın dilemesiyle mi olur zina yapanlar var Allaha sövenler var bunlarda mı Allahın dilemesiyle oldu?

Kursatotçu sende bilirsin ki herkes Sonuçta yaptıklarından hesaba çekilecektir. İnsanların dünyada tüm bu yaptıkları Allahın Rahman sıfatı  içerisinde eşit mesafede bulunmak durumunda ama bunun birde diğer tarafı ve dolayısıyla da Rahim sıfatı var...

3 Allah günahların işlenmesini diler mi günahlar işleniyor mu o halde dünyada Allahın dilemesinin, iradesinin dışında bir şey mi oluyor?

Allah günahların işlenmesini dilemez ama işlenmesine izin verir çünkü sonuçta dönüşün kendisine olduğunu bilir ve O zaman bütün bu yapılanların hesabı yapanlar tarafından bir bir görülecektir...

4 kadere hayrın ve şerririn Allahtan geldiğine inanıyormusunuz zina yapmak şermidir zina yapmak Allahtan mıdır hani hayır ve şer Allahtandı ya

Evet kadere dolayısıyla hayır ve şer Allahtandır ve fakat bütün bunların yaratılması teklif bakımından yaratılmış şeylerdir, sınırlı ortam ve kısıtlı irade ile bunlar arasından dilediği seçimi yapmak sana ve bana kalmıştır, ama bu yaptıklarında tercih sahibi olarak sorumlu var ise o da sen yada benim, çünkü yol tek tercihli değil...

5 "Allahım bizi kötü yola düşürme, yolumuzu saptırma " diye dua ediyormusunuz ? demek ki kötü yola düşüren ve yoldan saptıran kimmiş?

Evet kursatotcu bizler bu dileklerimizi dua yada dilemek ile ortaya koyarız ama bunların sonuçlanmasında herşeyi yaratanın ve herkesin sinelerinin özünü bilen olarak onun sonuçlandırmasına mecbur kalırız yani dilememizle işlerin sonucunu değiştiremeyiz, bu yaptığımız sadece kendimizi avutmaktır...

6 Allah şerri irade eder mi? yani ister mi diler mi? hayır dersen Allahın dilemesi dışında mı oluyor bu şerler?

Allah şerre layık olana şerri vermedehiç tereddüt etmez, ama dilemesini sorar isen bilki onun dilemesi kötülük değil iyiliktir ama gel gör ki onun şahsında adaleti hiç su götürmez kendisine yakışır şekilde tecelli eder...

7 insan kadere mi bağlıdır yoksa hür müdür?

İnsan kadere sunulan tekliflere tercihler belirtmek yönünden bağlı ama tercihlerinin sonuçlandırılmasırı boyutunda değil...

8 şimdi senin bu yazıları okuman kader mi?

Bu yazıların tümü kader ve fakat benim bu yazıyı okumam teklifler arasından tercihtir...

9 Allah dilemeseydi sen bu yazıları okuyabilecek miydin?

Evet O teklif eder tüm bu yazılarla bunları okumam yada cevap yazmam yada bu cevabın karşımdakine ne şekilde ulaşıp ne sonuç doğuracağı ise yine O'nun takdiridir, çünkü O'NUN ADALETİ HER ŞEYİN ÜZERİNDEDİR, benim dileğim beni bağlar fakat bütünün dengesi O'nun ilmi ezelisidir...

10 önünde iki meyve var elma çilek seç birini. senin bu seçimin Allahın iradesiyle mi oldu yoksa iradesi dışında mı oldu?

evet tüm bu meyveleri yaratan olarak önüme koyan O. İçlerinden kendi tercihimi kullanarak birini seçmem benim tercihim ve fakat bu tercihimi rızık olarak yiyebilmemde yine O'nun takdiri...

11 insan Allahın murad ettiği (istediği, dilediği ) şeye muhalif bir şey yapabilir mi?

İnsanın murat ettiğide, etmediğide O'nun eseri ve teklifidir, insan bunlardan tercihini belirtir ve fakat sonuçta takdir yine O'nundur.

12 bir insan çalıntı yiyeceklerle yaşarsa bunlar ona Allahın verdiği rızık mıdır?

Çalıntıda O'nun rızkı çalıntı olmayanda ve fakat bu çalıntıyı sinelerin özünü bilen olarak ne senin ne de benim bilemeyeceğim boyutlarla görerek değerlendirmesini hiç bir etki ve etken altında kalmadan yaparak sonuçlandıracak olan da O'dur...

13 Allah mahlukatının ( yaratıklarının) kendisine itaat etmeden önce itaat edecek olmalarını ve O'na isyan etmeden önce isyan edecek olmalarını irade etmiş miydi? bu soruya hayır derseniz Allahın iradesinin ezeli olduğunu reddetttiniz demektir. eğer "bildiği için diledi " derseniz bunun da cevabı sitededir

O' onların irade etmelerini değil irade edebilecekleri her şeyi yaratıp önlerine teklif olarak sunan ve bu tekliflerinde sonuçlanmasını yine kendi takdiri ile koruyandır...

14 siz bu yazıları okumadan önce Allah bu yazıyı okuyacağınızı biliyor muydu, bilmiyor muydu? biliyordu derseniz soruyorum : bildiği gibi olmasını mı diledi yoksa bildiğinin aksine olmasını mı diledi? " bildiği gibi olmasını diledi" derseniz, sizin bu yazıyı okumanızı Allahın irade etmiş olduğunu kabul ettiniz demektir. ve siz Allahın irade ettiği bir fiili, hareketi engelleyebilir misiniz? " hayır engelleyemem" derseniz demek ki siz bu yazıları Allahın zorlamasıyla, mecburen, tıpış tıpış okudunuz.... ne dersiniz bu işe?

Kursatotcu tercih edebilen olarak bu ortamdayız, takdir eden olarak değil...

Bizlerin hatası Allah'ı sadece insana özgü sınırlı olgularla takdir etmeye çalışmamızdır, oysaki O, herşeyi ki, bu herşeyle birlikte bizleri de  yaratandır. Bizlerde olanları veren O'dur ve fakat bizler O'nun gibi herşeyimizle mükemmel sonuç değiliz. Bizlere düşen onu gereği gibi takdir etmek, yani kendimizle O'nu bir tutarak kendi kulluğumuzun eksikliğini O'na yakıştırmamaktır. O herşeyi yaratandır  dolayısıyla bizleri de yaratandır ve sahip olduğumuz olgular konusunda O'nunla bir değiliz...

Selamlar.