25.08.19/19:53

kader nedir?

Başlatan marcos, 13.08.04/16:13

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kursatotcu

"O herşeyi yaratandır dolayısıyla bizleri de yaratandır"  çakıltaşı bunu dedi.
 peki herşeyi yarartan Allah diyorsun peki bizim hareketlerimizi ve düşüncelerimizi de Allah mı yaratıyor? eğer evet dersen soruyorum o halde kişinin özgür iradesini savunuyorsan neyi daha delil getireceksin? O hangi düşünceyi sende yaratırsa sen onu düşünürsün. yine hangi fiili, hareketi  sende yaratırsa sen onu yapabilirsin. yaratmazsa hareket de edemezsin.  hani hürriyetin?  

Çakýl Taþý

07.03.05/00:04 #181 Son düzenlenme: 07.03.05/00:07 Çakýl Taþý
İnsanın murat ettiğide, etmediğide O'nun eseri ve teklifidir, insan bunlarda tercihini belirtir ve fakat sonuçta takdir yine O'nundur. O' onların irade etmelerini değil irade edebilecekleri her şeyi yaratıp; önlerine teklif olarak koyan ve bu tekliflerinde sonuçlanmasını yine kendi takdiri ile koruyandır...

Selam.

kursatotcu

benim başka forumlardaki tartışmalarımı da görmek isterseniz  google   den ya da msn den   kursatotcu  yazarak arayın karşınıza çeşitli forumlar çıkacaktır bu forumların (din  felsefe  yada diğer )  başlıklarına yazımı yazmıştım. oralarda tartışmalarımı izleyebilirsiniz.  bir kısım forumda ise ismim olmasına rağmen beni attıkları için konuyu bulamayabilirsiniz.  bir konu başlığıda (tesadüfler kaçınılmazdır)  idi.   o da kader üzerine tartışmadır.
     Bir de şu hususu size iletmek istiyorum: ben iki ay önce yüzlerce yayınevine mesaj attım onlara kitabımı basmaları için. lakin onlar yanıt vermediler,  basma taraftarı gözükmediler.  dolayısıyla size sesleniyorum benim kitap basma  imkanım yoktur.   bu işleride zaten bilmem.  o bakımdan çevresi olan, bu işlerle ilgili ya da kendi bu işleri yapabilirim diyen varsa bu sitedeki kitabı bastırsın. tekrar ifade ediyorum ki ben bu işi para için yapmadım. dolayısıyla hak talep etmiyorum. yani bu bilgileri yaymak için size bunu diyorum. çünkü bir çok kişi internetten anlamaz ve  bilgisayardan zaten kitap okumak daha zordur.   o bakımdan bu kitabın basılması çok önemli.   yapabilen bu iş yapsın.  

byseca

08.03.05/02:35 #183 Son düzenlenme: 29.11.06/21:33 sýfýr
imdi inanan arkadşlar,,,

1-kadere ve tanrının her şeyi bildiğine inanırlar,,,,

2-günah veya sevaba inanırlar,,,

peki aslında bu ikilem bir çelişki değilmidir?

açıklama:''bizler dünyaya gönderildiysek, ve yaptığımız her şey biliniyorsa,, bize neden  günah veya sevap yazılıyor,,, tanrı sizce bizimle oynuyormu,,,
yani inanan arkadaşlar,, tanrı madem herşeyi biliyor,,,

mesela,, ben birazdan birini öldüreceğim ve bunu biliyor ama bana günah yazacak,,,, bu nasıl bir iştir,, siz bunu kendinize nasıl açıklıyorunuz,

kafanızda hiç soru oluşmuyormu,,, bu çelişkiyi nasıl gideriyorsunuz,,,  

oxmemo

eğer? ki? cehennem? ceza? içinse?
ben de şunu merak ediyom..
sööle sööle çekinme.
durun yeni bi anlatım biçimi, anahtar kelimeleri atıyom; fiillerle,bağlaçlarla uğraştırmayın beni, anlayın işte  :P

insan suç
mahkeme ceza
cehennem de ceza
aynı insanda çakışan 2 ceza
tek suç, 2 ceza
tanrı mahkeme
tanrı tanrı
insan aynı insan
:w00t:

yok ox yok..bu iş bööle yürümez.

Hades

Camiye gittim ama Allah bilir niye
Ne namaz kılmaya ne dua etmeye
Geçen yıl bir kilim aşırmıştım camiden
O eskidi gittim yenisini yürütmeye

Ömer Hayyam

byseca

MIKE-TYSON,,

arkadaşım sen benden farklıbişey söylemdinki,,,,, bende insanların kaderi elinde diyorum,,,,,

ama sen inanıyormusun bilmiyorum,,, eğer ki inannıyorsan,, senin kitabın öyle söylemiyor,,, yok ben inanıyorum da kitabımı bilmiyorum diyorsan o başka dostum,,,,:)

Sodhym

islamiyete göre esasen olay şu, tam olarak bilmek lazım şu kader mevzuunu.

benim fikrimi sorarsan inanmıyorum onu belirteyim.

fakat işin özü şudur, kader iki yönlüdür.

birincisi bizim seçme ihtimalimiz olmayan şeyler ki bunlar doğduğumuz aile doğduğumuz dönem doğduğumuz toplum vs gibi biz doğmadan belli olan şeylerdir.

ikincisi ise, bizim seçimlerimizle değişen kader. biz seçme özgürlüğüne sahibiz, fakat allah bizim neyi seçeceğimizi biliyor.

yani allah bize böyle yaptırıyor değil bu inanca göre, bizim seçimlerimizi biliyor yalnızca..elbette neyi seçeceğimizi bildiği için ona göre değiştirme hakkına sahip bir müslümanın bu hakkı sorgulama hakkı yoktur fakat genel olarak mesele bu.

iyi günler.

bay_ateist

Kader ve Ozgurluk

Kaderimiz ciziliyse kararlarimizdan niye sorumlu tutuluyoruz?
Yok eger hur irademiz varsa, niye bazi seyleri sectigimizde cehenneme atiliyoruz?
Secme yetenegimiz var, fakat bazi seyleri secmememiz isteniyorsa bu yetenegin ne kadar anlami var? (Buna cevap olarak toplum kurallarini ornek gosteren bir analoji kurulursa, ornegin, hirsizlik yapma secenegimiz var, ama hirsizlik yaparsak toplum bizi cezalandirir, dolayisiyla allahin da bizden bazi seyleri talep etme hakki vardir deniyorsa, bu analojinin gecersizligine dikkat ediniz. Cunku soru, topluma veya herhangi bir seye zarari olmayan secimlerden bile bazilarini yapmakta niye ozgur degiliz sorusudur. Ornegin, benim namaz kilmamamin veya allaha inanmamamin kimseye zarari yok. Boyle secimlerden dolayi dine gore neden cezalandirilmam gerekiyor?)
Cuz-i irade deyip isin icinden cikmayin. Bir konuda secim hakkim ya vardir, ya yoktur. Yarim hak diye birsey olmaz. Tanrinin gercekten varoldugunu farzedelim. Benim niye ona tapinma zorunlulugum var? Eger benim herhangi birine, bu biri benden cok daha guclu bile olsa, tapinmayi reddetme yetenegim varsa (eger bunu secebiliyorsam, boyle bir yetenegim var demektir), o zaman bu yetenegi kullanmaktan dolayi neden ceza gormem gerekiyor? Eger itaat istiyorsa, neden itaat etmeme yetenegini de veriyor insana? Yok eger baska turlusunden zevk alamiyorsa, o zaman "Peki bu tanri sadist midir?" sorusu gundeme gelir.
Jean Paul Sartre'a gore, tanri varsa bile ona savas acip yok etmeye calismaliyiz, cunku o bizim ozgurlugumuze engeldir. Eger tanri varsa bile, eger iddia edildigi gibi adilse, hur irade verdigi ve istedigini secme yetenegiyle donattigi kullarindan, bu yetenegi kullanma hakkini esirgememelidir. O zaman kendisi iyi niyetli ve adil olmaz. Gaddar, despot ve adaletsiz olur.

Bu sorular teistler için daha da vahim :))

Bu yazı Ateizm ve Din sitesinden Alınmıstır
www.geocities.com/ateizmvedin

Çakýl Taþý

Ben şahsen bu dünyadan şunu anladım ki; Hiç orayı-burayı suçlamaya gerek yok, iyi yada kötü herkes yaptıklarının karşılığını -bir zaman sonra- mutlaka eksiksiz alıyor...