17.07.19/06:36

kader nedir?

Başlatan marcos, 13.08.04/16:13

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eylül

bir de dindarlar arasındaki özgür irade/ kaderciliğin tarihsel tartışması vardı geçen bi yerlerde, ilginç.

ortaçağ da hristiyanlar (papaya bağlı kesim) arasında kaderin önceden belirlenmiş olması fazla benimsenmeyen bir durummuş,
o dönemdeki endüljans, enterdi gibi uygulamalara da bu dayanak veriyor.

daha sonra predestination/ kaderin önceden belirlenmesi (dolayısıyla özgür iradenin olmaması) fikrini popüler hale getiren ise martin luther.
herşeyin önceden belirli olduğunu, dolayısıyla af kağıdı satın almanın veya cennetten arazi kapatmanın absürd olduğunu söylüyor.
sonraki zamanlada ise bu kaderci yaklaşımları avrupa insanını daha seküler  bir tavra sokuyor. ( madem ki her şey belirli, öyleyse uğraşmanın alemi yok, dünyadaki işimize bakalım, gibi :P )

I_M_A_N

Diğer yazdıklarımıza bir Ekleme :

kursatotcu kardeşimisin
sadece cüzi irade yoktur demesine katılıyorum
diğerlerine söylediklerinin çoğuna katılmıyorum

kursatotcu

ben cüzi irade yoktur demedim  şunu diyorum cüzi irade vardır lakin etkisi yoktur  çünkü bizim irademiz ( düşüncelerimiz)  Allahın yaratmasıyla hasıl olur . kısaca kitabın başındada belirttiğim gibi eşari mezhebinin görüşüdür bu ve ben kader konusunda eşari mezhebinin görüşlerini kabul ediyorum esasen bunlar yüzyıllardır kitaplarda olan şeyler ben bunları gündeme getiriyorum ısrarla kitabın tamamının okunmasını öneriyorum bir cevapta en son mesaj atana: eğer sen kulun özgürlüğü nün olmadığına inanıyorsan benim bu hususta dediklerimin hepsine inanman gerekir zira dikkatle incelersen bu düşüncenin sonu buralara varır  mesela sen dersen ki Allahın iradesi dışında bir şey olmaz ben sana şunu sorarım: Allaha sövenler var bu da olan bir şey dir peki bu da mı Allahın dilemesiyle meydana geldi? yoksa Allahın iradesinin dışında mı gerçekleşti? gördünmü apıştın kaldın... onun için ben şunuda tam manasıyla karışıklık olmaması için ve yanlış anlamalara meydan vermemek için ısrarla söylüyorum zira bu söyleyeceklerim; dini kitaplarda edep icabı biz böyle konuşmayız diye diye bu günkü durumlara (zahiren konuşursak) gelinmiştir bu hakikatlar  pek söylenmiyor insanlarda ekseriyetle bu şekilde düşünmeye bile korkuyor ve böyle oluyor  o bakımdan şu bir gerçek ki:  Allah kendisine sövdürtüyor . ve yine şunuda söyleyelim ki Allah insanların çoğunun kötü olmasını ister ve böyle istemesinin hiç bir nedeni yoktur bu husus çok ince olup tüm detayları ve açıklamaları sitededir ( islamdakader.cjb.net ) kader konusunun son kısımlarında,( kaderin sırrı bence şudur) diye başlayan kısımdadır. beni yanlış anlamayın bunlar gerçektir söylenmeye söylenmeye (zahiren konuşursak) böyle oldu. mesuliyet meselesi çok ince olup cevabı kitabın bütününe yayılmıştır lakin özellikle siz Allahın irade etmesinin nedensiz olduğunu kabul ederseniz cevabı almış olursunuz.

Çakýl Taþý

İMAN demiş;

kursatotcu kardeşim
cüzzi İrade yoktur diyorsun
o zaman söylermisin bana insanı nasıl mesul tutacağız ?

daha sonra İMAN demiş ki;

kursatotcu kardeşimisin
sadece cüzi irade yoktur demesine katılıyorum
diğerlerine söylediklerinin çoğuna katılmıyorum

bende burada derim ki; İMAN'ın dediklerini kaale almamak lazım...

çünkü daha ne dediğini bilmiyor...  

Çakýl Taþý

Alıntıben cüzi irade yoktur demedim  şunu diyorum cüzi irade vardır lakin etkisi yoktur 

bende derim ki;

cüz'i irade vardır ama bazılarının bunu kullanmalarına izin yoktur...

yasaktır,  yasak.

I_M_A_N

kursatotcu demişsin ki
-----------------
Allaha sövenler var bu da olan bir şey dir peki bu da mı Allahın dilemesiyle meydana geldi? yoksa Allahın iradesinin dışında mı gerçekleşti? gördünmü apıştın kaldın
----------------------

Kardeşim Ben Allahın izniyle şaşırmam Apıştada kalmam

Sana dini bir senet ile cevap vereyim

çok kısa bir şekilde hakikati anlatalım

Bir gün Benliğinin kesafetinde boğulan ebu Cehil huzuru nebiye geldi Fahri alemin Vechi psaadetine Karşı Ya Muhammed Senden daha çirkin kimse görmedim ve daha ağzına ne gelirse Sövmeye başladı bitirdiğinde  O tarafı ilahiden (Kalem ayet 4 VE İNNEKE ala HUKUKİN AZİM) diye rütbe alan Nebiye Ekrem
''ey Hudullahı Tecavüz eden! Doğru söylüyorsun diye Mukabelede bulundular

Biraz sonra yarı garı Hazreti Sıdddık geldi
Bir an Sureti Hak Siyreti Rahman olan Habibi Kibriyanın Vechi pakine daldı O istiğrakındaki zevki
Mübarek ağızlarından taşarak  ''Ya Resulallah ! Senden daha Güzel Hiçbir şey yok'' dediler

Sarayı ehadiyetin Tercümanı olan Resuli Ekrem
Ey Varlığından Halas olmuş ve fakar dostum Doğru söyledin'' diye cevap verdiler
Huzurda bulunan Ashabı basafayı Hayret kaplamıştı iki kimsenin söyledikleri birbirine
Tamamen zıt olduğu halde İmamül enbiya İkisinede doğru söylediklerini emir Buyurdular

Ashabı Kiram en nihayet dayanamadılar  hayret ettiklerini söylediler
Resuli Zişan
Ne için şaşa kaldınız ? hayret etmeyiniz
Zira Ben Ayine-i Alemim her kim bana bakarsa kendini görmüş olur Ebu Bekir zaten Güzel olduğundan Yüzümde kendi güzelliğini seyretti Onun için Sözünü tasdik ettim

Ebu cehil hilkaten çirkin olduğundan bana bakınca beni değil çirkin olan kendisini gördü
Onun sözüne öylece mukabele ettim

Çirkin yüzün aynaya zararı olmaz  
İşte kim ki Allahı söverse doğru söyler

Resuli kerem
Kim ki beni gördü muhakkak Allahı gördü buyurmuşlardır

Dipnot : Allah necm suresinde
Benim Muhammedimin Ağzımda konuşan Benim diyor Cenabı hak

deniz

Alıntı
Alıntıben cüzi irade yoktur demedim  şunu diyorum cüzi irade vardır lakin etkisi yoktur 

bende derim ki;

cüz'i irade vardır ama bazılarının bunu kullanmalarına izin yoktur...

yasaktır,  yasak.

yasak haa  -_-  

Çakýl Taþý

04.01.05/09:42 #67 Son düzenlenme: 19.01.05/10:48 Çakýl Taþý
Evet deniz yasaktır, yasak...

Bu konuda daha önce de küçük bir split atmıştın;

Oradaki tespitlerini buraya taşıyorum ki, tespitimin doğruluğunu senin ağzından bir kez daha duymak güzel:

kalpleri kararmış yada kitlenmiş lafı, gerçeklere kulaklarını tıkayan ve gerçekleri algılayabilme kabiliyetini kaybedenler için kullanılmış olsa gerek.

kurana en son dokunması gerekenler bana kalırsa domatizmi aşamamışlardır. temizlik bilinç temizliğidir. beyni önyargılardan ve dogmalardan arındırmaktır.

Yunus SURESİ 100

"Allah'ın izni olmadan hiç kimse inanamaz ve (Allah) pisliği, akıllarını kullanmayanların üzerinde bırakır."

Bu ayetten de anlaşılıyor ki; Bir insanın iman etmesi Allah'ın kontrolündedir ve onun izni iledir. İman edebilmek için öncelikli şartların yerine getirilmesi gerekir. Ama inanmak için böyle bir şart yoktur isteyen istediğine inanır.

Senin de alıntılarımda dillendirdiğin gibi temiz akıl sahibi olmak ve de aklı kullanmak(önyargılardan arınmak)tır. Bu şartları yerine getiremeyen kötü düşünceli yani edinimlerini kendi çıkarı için kullanma niyetinde olan insanlar kendilerine şah damarlarından daha yakın olan tarafından doğruyu anlayamama ile cezalandırılırlar.

Yani onlara yasaktır, yasak...

ultimate

madem Tanrı "kader" denen olgunun varlığından söz ediyor,madem Tanrı "sınav" dan bahsediyor.madem bizi yaratan ve sorgulayacak olan o,nasıl oluyorda,daha insan olduğunu farketmeyecek derecede hasta olan insanlar yaratılıyor?yada hasta hale getiriliyorlar?

onlar mahşerde nasıl sorgulanacaklar? onlar neden yaratıldı? daha tanrının varlığından haberdar olmayan bir kısım  akıl hastası nasıl olduda bu hale geldi?yada bu hale gelinmesine izin verildi?  

Çakýl Taþý

Ultimate;

Bu dünyayı bir imtihan dünyası olarak düşünürsek ve Allah'ı da bizi imtihan eden bir öğretmen, yazında zikrettiğin insanları da ölçme ve değerlendirmenin sağlıklı yapılabilmesi için yaratılmış zor sorular olarak düşünebiliriz...

Şöyle ki; onların herhangi bir yetkileri yok, çünkü yetki sorumluluk gerektirir. Dolayısıyla da yetki verilmemiş olan bu insanların herhangi bir sorguya tabi tutulmaları da söz konusu olamaz. Bu insanlar sağlıklı insanlara -akıllarını- iyi kullanmaları için birer ibret.

Buradan ben şu sonucu çıkarıyorum ki; bende birilerine verilmemiş bir yetki var ve bendeki   -bu yetki sağlıklı olan akıl sahibi her insanda mevcut- bizlere düşen de bize verilen bu yetkiyi iyi kullanmamız, yani aklımızı.Yoksa kullanılamayan yetki, yetkiyi veren tarafından geri alınır/alınacaktır ve bu yetki alınınca da bahsettiklerin gibi kalakalırız/kalakalacağız.

Verileri iyi değerlendirmek dileğiyle, sağlıklı günler...