25.08.19/19:47

kader nedir?

Başlatan marcos, 13.08.04/16:13

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eylül

benzetmeyi ben yapmadım, yapılmış benzetme üzerine konuşuyorum :)
ama tam da oturmuyor aslında ( verdiğiniz allah tanımına, böyle bir varlıkla tanışmadım, tanımı sizden alıyorum mecburen :P ) çünkü öğretmenin öğrencileri değiştirebilme iradesi yok
ki buna rağmen iyi öğretmen her öğrencisine iyi öğretirdi.
(kısıtlı yeteneğiyle öğretmen için bile böyle düşünüyorum bak)>> öyleyse iyi tanrı, sonsuz yeteneğiyle bu yaptığına ne demeli?

oxmemo

umarım öğretmen cetveliyle vururken parmaklarını birleştir demez..
yaw neyse öğretmen mevzuunu kapattık de mi...

kader ortaklaşa çizilmiş bir yol mu acep;
allah yol gibim, sen de yolcu.. ööle mi_?

setez not : ikimize de kolay gelsin,başarılar!! :( umarım güzel biter.. :)

Çeben

Allah sana yemek yemeği yada konuşmayı öğretmez. Yada basketbol maçında kazandığın iki sayılık serbest atışı sayı yapman için gereken bilgiyi. Sana beyin verdi sana düşünce irade verdi. Hırsız olan hırsızlığa yorar kötü olan kötülğe yorar iyi olanda iyiliğe yorar. Sana cevizi verir Allah , kırıp yemek sana kalmıştır.

Diyelimki sakalın uzadı dimi ? berbere gidersen kestirirsin saçını temizlenirsin , gitmezsende sakallı sakallı bizim Hacı Sefer Dayı gibi gezersin ortalıkta. Ama genede seni iyi anlıyorum çünkü Allaha muhalefet konuşmak insanın duygularını okşar ki bu da hoş bi duygu verir insana (  her ne kadar aslında öyle olmasada )

oxmemo

"Allaha muhalefet konuşmak insanın duygularını okşar "
umarım anlamaya yönelik sorgulamalar kabul görür .. :)

yok yaw çeben, bi şeyler oldu, inanç ortaklıktan çıktı sankim.. ortak tanımlar eylemlerle zedelendi sankim..
sorun başa dönüp tekrar sona ulaşmada; gelmiş ortak tanımlar zedelenmiş gibime geliyo.. sıfırdan başlamak ve kendince tanımlara ulaşmak.. final dönemimdeki şu sıralar amacım bu.. hehe.. duygularım okşandı :P

eylül

( tırmıklamaya başlıyim mi :P )

ya hayır beni anlamıyosun, dediklerimi kafanda bir mantığa oturtmuşsun, ama benim gözümle bakmıyosun ( belki ben de seni anlamıyorum bilmiyorum, belki de anlamak inanmayı gerektirir . ?! )  allahın var olduğunu düşünsem niye muhalefet konuşayım ( manyak mıyııım ?!  :P )
muhalefet 'gibi' konuşmamın sebebi tanımlanan allah fikrinde bir tersliğin olduğunu anlatmak istememdir.

(şimdi yine var sayarak konuşayım :) )

allah bana yemeği ya da konuşmayı çğretmez, ama herşeyimi o verdi zaten !
yaptığım yapamadığım ne varsa ondan kaynaklanıyor olmalıydı..
bana beyin verdi, gerisi bana kalmış diye düşünürsek, beyni burda kaynağını allahtan almayan, ayrı bir irade olarak düşünüyor olmalıyız.
hem kaderimizi bilip, hem herşeye iradesi olup, hem de aynı zamanda kendinden bağımsız bir irade yaratabilmek çelişiyor bence.
hani bazı paradoxlar varya onlar gibi..
mesela allah herşeyi bilir, ama bilmediği bir şey yaratabilir mi?
vs.

Çeben

12.01.05/11:35 #85 Son düzenlenme: 12.01.05/11:36 Çeben
hemşom benim.

Şeytani tatmin vaar rahmani tatmin var. Kandırıkçı tatmindir dine muhalefet olmak...

eylül biraz yavaş tırmıklasaydın ya :P

Ben seni anlıyorum hemde çok iyi anlıyorum. O zaman şöyle diyelim mühalefet koşun Allaha karşı değilde ona inananlara karşı. Yani siz allaha inanıyorsunuz bende sizin inancınızın saçma olduğunu düşünüyorum ona muhalefet olarak dimdik ayaktayım. Ben aknostiğim varmı itirazı olan gibi gibi gibi...

Beyni ve iradeyi şöyle düşün. Sana verilen boş bi disk ama içerisini doldurmak sana kalmış. Yapay zeka da aynı değilmi insanlar oluşturur ama o kendi kendine hareket eder.

Bi de bu kader olayını sana kim anlatmışsa onu bana bi yolla ben bi sevicem onu. Kader sadece senin yaşamakla hükümlü olduğun şeylerdir. Senin elinde olmadan gelişen kalın çizgiler. Allah senin kötü insan mı yoksa iyi insanmı olucağını önceden belirlemez. Bu böyle olamaz çünkü çelişiriz. Ama o senin ne zaman öleceğini bilir. Ne zaman doğacağını bilir. Ve çevrendeki insanların ne zaman öleceklerini yada başına nasıl kötülükler geleceğini . Bunlar yaşamın koyu çizgileri.. Belirlenmiş olanlar bunlardır. Ama Allah sana bununda çaresini veriyor. Bunu seçenekli olarak düşünmelisin.  Kötülük yaparsan ektiklerini biçtiğin bi yaşamla başbaşa kalırsın iyilik yaparsan tam tersi...

oxmemo

12.01.05/11:41 #86 Son düzenlenme: 12.01.05/11:41 whomself
AlıntıAma Allah sana bununda çaresini veriyor.

hehee.. pazarlamacı hemşom benim  :D

AlıntıBunu seçenekli olarak düşünmelisin. Kötülük yaparsan ektiklerini biçtiğin bi yaşamla başbaşa kalırsın iyilik yaparsan tam tersi...

bel bağladığım tek mevzu bu işte benim.. yani kötülük ve iyilik..
iyilik yapmak allaha inanmakla sınırlı değil ve yüzdelik diliminde bi final payına sahip değil.. umarım :islik:
kötülükte allaha inanmamakla nitelendirilemez..
umarım bu kadar sert ve ince çizgiler yoktur..

eylül

dear çeben,

muhaafet konusunda anlaştık galiba. :) muhalefetim tabii ki inananlara ( olmayan allaha muhalefet ne mantıklı, ne işe yarar .. )

irade-kader-sınav konusunda:
( ilk dediğim gibi ben sınavda olduğumuzu düşünmüyorum )
bu konuda hakkaten mantıklı bir karara varmış olsa bütün müslümanlar-veya inananlar- bile,
tutarlı bir sonuca varıldı diye dediklerinin doğru olduğuna inanmamı gerektiren bir şey yok ortada.
bende -ya da bir başka biri-  kimseye tüm evreni tarayıp evet heryere baktım işte tanrı yok, diyemem.. böyle birbirimizi anlamadan konuşur dururuz.

amaaa :)
şu an için tutarlı bir sonuç görmedim ben..
yani dediğin gibi bir kaderolsa, ana hatları çizilmiş ama ayrıntıları bizim doldurduğumuz (?! nası yani ) bu bana pek tutarlı gelmiyor.
fizik olarak falan.. ana hatlar belirlenmişse, ve bunlar aşkın bir irade tarafından belirlenmişse benim iradem ( hala nasıl ayrı bir irade olacağına da ikna olmadım :P ) o genel hatlarla sınırlanmıştır. ve yapacaklarım, başıma glen o genel hatlarla belirlenir zaten..
harddisk örneği gibi, ya da beyin boş bi sayfadır gibi benzetmeler hep aynı kapıya çıkıyor;
bu irade sadece bana mı ait?
bana bu iradeyi veren kim?, iradenin kaynağı kim?
müthiş tanrı iradesinden bağımsız bir irade mi var ?
vs..

Çeben

hemşom kardeşim... İyilik tabiki inançtan bağımsız da olabilir. Aynı şekilde kötülükte. Ben sadece inancın odağında bulunan bu iki kavramı ele aldım.

Dear eylül tırmıkoğlu :P

ah siz gençleri anlamak gün geçtikçe zorlaşıyor.. artık yaşlanıyormuyum ne. Çevik aknostik gençliğe karşı yaşlı inançlı kesim zayıf mı düşüyor dersin :P

Şu muhalefet konusunda uzlaşmamız güzel. Hiç olmazsa seni anladığımın farkına vardın.Yaşlıda olsak anlıyoruz .

Tutarlı bi sonuç göremezsin çünkü tutarlı sonucun görüş mesafesinden uzaklardasın. Tutarlı bi görüş görmek istemiyosun çünkü. Bundan uzakta durduğun zamanda kendini güvende hissediyorsun. İnsanlar korkarlar dine yaklaşmaya ki bunun tek bi nedeni vardır oda kendi kendilerine mağlup olmuşlardır ve her geçen günde buna devam ediyorlardır..

Müthiş tanrı iradesinden bağımsız bir irade demek yanlış olur. Daha doğrusu %100 bağımsız demek yanlış olur. Çünkü onun sana verdiği iradeyi onun yarattığı dünyada kullanmak zorundasın ki bu da doğal bi baskı doğurur. İraden kuzey kutup yıldızında çay içmek isteyebilir ama bunu engelleyen nedir bi sor kendine , darwin mi yoksa :P

Diğer bi yandan senin bakış açınla baktığın zaman zaten sorun yok. E inançsızsın , cennete inanmıyosun , inançsız olduğun için cehenneme gitmen de gerekmiyor çünkü cehenneme de inanmıyorsun . Eee daha ne işte sorun yok gül gibi hayat mis gibi. Ölüncede uykuya dalıcam olcak bitcek dimi :P

ultimate

biz bu konuları çakıl taşı ile uzun uzun,güzelce tartrştık.bence de çakıl taşındaki yanlış (tabiki bana göre) hem örnek,hemde mantık.

tanrıyı öğretmene  benzetmek ne derece doğru acep? .tamam sınavı yapan da soruları soranda öğretmen/tanrı ama tek eksik,tanrının soruların cevaplarını da biliyor olmasıdır.çünkü tanrı bizi yaratan,içimizi bilendir... ya kader yok ya sınav yok.

benim sormak istediğim, daha bırakın tanrının varlığını,kendi varlığından haberdar olmayan insanlar var. yada tamamıyle yanlış yetiştirilmelerinden kaynaklanan veya doğuştan genetik olarak akıl bozukluğuna sahip olan insanlar var. peki bu insanların inançları nasıl sınanıyor? yada diyelim onlarında inançları bi şekilde sınanacak,niye onlar o halde? neden normal insanlar gibi değillerde,o durumdalar? o durumda mı sınanmaları gerekiyor? mahşer günü onların durumu nolcak?

şimdi diyeceksiniz ki,onların durumu seni mi deldi ama ortada bir mantıksızlık var gibime geliyor.