20.06.19/09:40

Kandil kültürümüz giderek unutuluyor mu?

Başlatan nisan, 17.08.08/06:49

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nisan

17.08.08/06:49 Son düzenlenme: 17.08.08/13:18 asya
Cocuklugumdan hatirladigim kadariyla, kandil aksamlari evde tatli yiyecekler veya borek corek tarzi seyler hazirlanir, konu komsuya dagilitirdi.
Elimde tepsi, icinde tabaklar, apartmani kapi kapi dolasip dururdum.

Ilerleyen saatlerde  yasit cocuklarla beraber,  ayni kapilara gider el operdik karsiliginda cikolata,para vs. seyler verilirdi. Sevinirdik oyle, cocukluk iste..

Ilerleyen zamanla bu kultur yok olmaya yuz tuttu.

Var mi cocuklugunuza denk dusen unutmadiginiz kandil aksamlari?

Sizce niye yok olmaya yuz tuttu? Kulturumuzde, korunmasi,yasatilmasi gereken bir gelenek midir kandil aksamlari?

liyenda

bence unutulmaya yüz tuttu yu genellemeyelim ben hala sevinçle kutluyorum,kutluyoruz eskisi gibi bugünleri..
helvasıyla,kandil simitleriyle , çocukların ip gerip para ya da şeker istemeleriyle akraba eş dost ziyaretleri,ibadetleri camiler süslemeler sohbetler..

kiya

ne unutulması be, giderek canlanıyor kandil kültürü. içkili yerler kapatıyor kandil gecesi, travestiler seks yapmıyor (valla bakın, dalga geçmiyorum).

mesela önceden kandil gecelerini hiç hissetmeyen ben her yerden "bugün kandil" çığırtkanlığını duyabiliyorum. ee, öyle olunca da eski sıcaklığı kalmıyor kültürün. ne de olsa yaygınlaşan kültür her zaman yozlaşır.

ne demiş çinliler:

en az en çoktur
en çok hiç yoktur :)

akrepv

Valla hiç de unutulmuyor merak etmeyin derim, belki börek, çörek anlamında haklısınızdır ama, kutlama derseniz, sağolsun dostlar cep tel. na habire kandil mesajı atmaktan hiç de imtina etmiyorlar :) belki de bana attıkları kandil mesajları sayesinde daha fazla hayır işlediklerini düşünüyolardır kimbilir :D

asya

çocukluğumda ve ilk gençliğimde bulunduğum çevre dindar olduğu halde kandil ritüelleri yoktu pek. sadece geceleri mevlüt olurdu ve helva yapılıp dağıtılırdı.

son yıllarda tanık olmaya başladım kandil kutlamalarına. o da nisan'ın anlattığı gibi şenlikli değil, daha çok telefon ya da sms yoluyla yapılan kutlamalar.

hacı-hocaların bol miktarda bulunduğu bir sülaleden geldiğim halde bu tür kutlamaların olmaması beni, kandil kutlamalarının yöresel kültürle ilişkili olduğu sonucuna götürdü.

gerçekten böyle mi acaba, merak ettim? :)

RDX

arkedeşler siz neller söliyosunuz böle...  :0 (7): pasta, börek, çörek, helva...  :0 (7): valla ben bu kültürün nimetlerinden bilimum faydalanmayı kaçırmışım, nasıl olmuş anlamadım  :aglayan: