26.06.19/06:50

Giyim Bireysel mi Yoksa Toplumsal Bir Mesele midir?

Başlatan gobilibozo, 18.08.08/13:10

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gobilibozo

Evet siz benim kıyafetim kimseyi ilgilendirmemeli,ben istediğim gibi giyinirim,yani giyim bireyseldir ve sadece beni ilgilndirir mi diyorsunuz?

Giyim dışarı çıkıldığı andan itibaren sosyal bir mesele haline gelir ve toplumsaldır yani benim kıyafetim toplumu ilgilendirir, ve toplumun genel durumuna göre hareket edilmeliyimmi diyorsunuz?

cosinus78

Sadece giyim değil, insanın dış görünüşü ile ilgili tüm çabaları dışçevrenin etkisiyle tarzını yaratır. bireyin içinde bulunduğu sosyal çevre, cinsiyeti, bilnç şekli, mesleği v.b. etkenler de bu tarzın oluşmasında büyük etkileri vardır. Kişi, kendine ait bir elbise seçmez, kendisine sunulan elbiseler arasında bir tercih yapar. En uç biçimde giyinin bile bunu dışçevrenin edimiyle yapar. Gülay Öztürkéün bir sözü vardı: "Sırf  herkes gelinlik giyiyor diye, gelinlik giymeyen bir kadın da kendine yabancılaşır." bu topluma zıt istek ve pratiklerin, temel orijinin de toplum olduğu düşüncesini doğruluyor.

gobilibozo

Doğru olan nedir peki?Toplumun genel ahlaki,psikolojik vs durumunu göz önünde bulundurarak giyinmekmi?Yoksa etrafın durumunu önemsemeden giyinmekmi?Bir insanın giyimi başka bir insanı rahatsız edebilirmi?Genel bir rahatsızlık veren kıyafetin giyilmesi doğrumu?

cosinus78

Gobilibozo, "doğruyu" aramaktan vazgeçmeliyiz bence. bizi asıl ilgilendiren, doğrudan çok neyin ne olduğu sorgusu olmalıdır. tercihleri, bu tercihlerin toplumu değiştirmeye etkilerini gibi. mesela toplumlar hakında genel bir yargıya giyim kuşamlarıyla ulaşmaya çalışırlardı eskiden. ama kapitalizmin ortak insan yaratma çabaalrı sayesinde, giyimdeki çeşitlilik gittikçe yok oluyor. dolayısıyla aynı giyiniyoruz. kısa ya da uzun, dar ya da bol çok önemli değil bence.

Ahmedinecad gelmişti geçen, devrimden sonra iranlıların kıravat takıntısını biliyorsun, iyi de ceket, pantolon kıravattan çok mu farklı yerlerden çıkmış? değil. benzeşiyoruz benzeştikçe, toplanabilmemmiz kolaylaşıyor. bazen bunun kapitalizmin psikolojisi diye tanımlıyorum.

derya

Alıntı yapılan: gobilibozo - 18.08.08/13:10

Giyim dışarı çıkıldığı andan itibaren sosyal bir mesele haline gelir ve toplumsaldır yani benim kıyafetim toplumu ilgilendirir, ve toplumun genel durumuna göre hareket edilmeliyimmi diyorsunuz?

Bakışlardan anlıyorsunuz sokağa çıktığınızda, herşeyinizin a dan z ye toplumu nasıl ilgilendirdiğini görüyor ve gözlemliyorsunuz. İnsan kendi zevkine göre bazen giyinemiyor, çünkü bakışarı üzerinde hissetmek çok rahatsız edici. herkez kendi aleminde takılsa diyorum. senin şortun beni ilgilendirmese. Benim mavim senin, siyahınla uyumsuz ise sanane olsa. ama olmuyor işte olmuyor. diyorlar ki illa tişörtünü çok sevdim, ay nerden aldın. bende almalıyım. almazsam çatlarım.aslında senin çatlıyor olmanda beni ilgilendirmemeli ama hadi yazık olmasın sana da çatlama. Alacaksın kardeşim , turistler gibi uyku tulumunu, sırt çantanı o dağ senin , bu deniz benim gezeceksin. bazen bisikletlilere özenip bisiklete bineceksin. yorulduğunda arabana bineceksin. köpüklerle boğuşmak istediğinde tekneye bineceksin. canın nerde, nasıl olmak istiyorsa orda olacaksın. ama yok, olamazsın kal burda bu şehirde.Daha görecek günler var daha.

nisan

Alıntı yapılan: gobilibozo - 18.08.08/13:10
Evet siz benim kıyafetim kimseyi ilgilendirmemeli,ben istediğim gibi giyinirim,yani giyim bireyseldir ve sadece beni ilgilndirir mi diyorsunuz?

Ikisi de degil aslinda..Isin sirri ne giyersen giy, uslubunca tasiyabilmek.. Tasiyabiliyorsan ne ala..

gobilibozo

Her kıyafet üllubunca taşınabilirmi sence?Kıyafet kişinin içinin dışa yansımasıdır,üsturupsuz bir insan büyük olasılıkla olduğu şekli ile giyinecektir,üsturupsuz bir kıyafet ne kadar üsturuplu taşınabilir?

nisan

Neye gore usturuplu sence? Veya neye gore usturupsuz? Bu bir zevk meselesidir.

Her kiyafet uslubunca tasinabilir. Bilincli olarak uslupsuz sekilde de tasinabilir. Usturupsuz insan da kiyafeti gerektigi sekilde uslubuyla tasiyabilir niye tasimasin ki?

Niye kasap Ahmet efendinin deger yargisina gore giyinsin ki insan? Zorunlu mu?