17.08.19/17:01

Senin insanlığını seviyorum...

Başlatan fikir, 20.08.08/09:08

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fikir

20.08.08/09:08 Son düzenlenme: 20.08.08/12:24 fikir
"Çok iyi bir insansın, düşüncelerini çok beğeniyorum, ama..."

İnsanların bu ve buna benzer şeyleri birbirlerine söylemesine çok kızıyorum.

Çünkü, bana nedense aslında karşımızdakinden kurtulmak için söylenmiş bir söz gibi geliyor.

Teselliden başka bir şey değil.

Oysa eğer karşımızdaki gerçekten öye biriyse niçin sadece teselli edip, onu yalnızlığa itiyoruz?

Veya öyle değilse, kandırıyor muyuz?

gobilibozo

Her zaman aynı şey geçerli olmaz fikir,iyilik veya düşüncede uyum ilişkinin devamı için yeterli sebeb olmayabilir,elde olmayan bir kuvvet ilişkinin devamını yahut sonunu getirebilir,iki kişi arasında,kendiliğinden oluşan bir elektrik akımı var,hızla iki kişiyi birbirine itien,evliliğe kadar götüren yahut birden kesilip sonunu getiren.Bunun,bendeki adı nasip,sendeki adı elektrik... :)

Oysa eğer karşımızdaki gerçekten öye biriyse niçin sadece teselli edip, onu yalnızlığa itiyoruz?

Başka bir yolu varmıdır fikir?Bu söylediğinde bencillik barındırmıyormu?Sonuç olarak iki taraftan biri üzülecekse haliyle kişi kendisini düşünecektir...

Kandırmak konusunda genelleme yapamayız,kişiye göre değişir,herkes kandıracak kadar çirkef değildir,herkes net olacak kadar dürüst de değildir...

Birde istemeden yaşanan ayrılık vardır,açılamayan sebepler,kişinin kendisine kalmış,gizli gerekçeler,söylenemeyen duygular  vs o sebeple her ayrılan kişiye aynı hükmü vermek,yargılamak doğru olmaz,sabırlı olup zaman içinde anlamayı tercih etmeli... :)

fikir

20.08.08/10:59 #2 Son düzenlenme: 20.08.08/12:26 fikir
Gobili, benim yazdıklarımı sadece bu tür ilişkiler üzerinden yorumlaman biraz eksik kalmış bence. Oysa ben hayatımızın her alanında yaşadığımız benzeri olaylardan bahsetmek istemiştim.

Bu yüzden de, doğrusu tavsiyelerin benim anlatmak istediğime tam cevap vermedi.

Çünkü bu söylediğimi annenin çocuğuna dediklerinden de yola çıkarak yazmış olabilirim. Sen benim en sevgili çocuğumsun diyen bir anne, zor durumda kalmış çocuğunun sıkıntılarına yardımcı olmak yerine, gidip evde yarım kalan temizliğini tamamlamak istiyor.

Yani bunun yaşam içindeki her türlü ilişkiye ve bu ilişkilerde bu durumda kalan herkes için geçerli olduğunu düşünmüştüm.

Eğer insan o dediğimiz kadar iyiyse bırakalım o kadar bencillik hakkı da olsun... :)

asya

Herkes kendisine bu sözün söylenmesini isterken sen bundan rahatsız oluyorsun Fikir. Anlaşılan çok kişiden duyuyorsun ve artık sıkmış seni.

Eeee, ne yapalım, çok iyi olmasaydın sen de.

Gerçekten çok iyi bir insansın. :D

RDX

evet fikir hiç boşuna saklamaya çalışma abicim, iyi bir insan olduğunu ben bile biliyorum. iyide iyi insan nedir?
bazılarına göre kendilerine zarar gelmeyeceğinden emin oldukları insalra için sarfettikleri bir cümle, bazlarına göre ihtiyaçlarına cevap veren insan vs. vs. bencilce tanımlamalar bence bunlar!
bir insan benim düşmanım olabilir ama, onun iyi bir insan olduğunu söyleyebilirim. bana zarar verebilir yada vermek isteyebilir ama, iyi bir insan olduğunu söyleyebilirim. iyi insanın bence bir çeşit özel bir hamurdan oluşuyor. bu hamur doğru etkenlerle karşılaşarak yaklaşık yedi yaşına kadar şekilleniyor ve sonuçta güzel bir insan çıkıyor. işte felan, filan..
fikir abi çok üzgünüm ama, galiba iyi bir insansın sen. bu saatten sonrada yapacak bişe yok, tedaviye geç kalmışın abicim :D

feleðin çemberi

dünyadaki tüm kötülüklerin mesebbibi iyi insanlardır. İnsanlığın gelmiş olduğu noktada, yabacılaşmanın tek sorumlusu iyi insanlardır. Onların zayıflığı yüzünden, kötü insanlar istediği düzeni kurabimişlerdir.

ne yapıyorsunuz? işte böyle ancak biraraya gelip ağlaşırsınız. "sen çok iyisin", "hayı sen daha çok iyisin", "sen melek gibisin", "sen mükemmelsin", "senin insanlığını çok seviyorum", "ben de senin düşüncelerini çok seviyorum" gibi terreneleri, birbirinize söyler pohpohlarsınız. sonrada övünürsünüz; "filanca bana çok iyi insansın dedi". onunla avunursunuz. aslında böyle eğlenirsiniz. zannedersiniz ki, dünya sizlerin yüzü suyu hürmetie ayakta duruyor. aslında dünya sizin acizliğiniz yüzünden bu hallere geldi. güçsüzsünüz, ne hayatınızla ilgili, ne de çevrenizle veya düşüncelerinizle ilgili hiç bir ciddi adım atamazsınız. iyi insanlığınızın herşeye yettiğini düşünürsünüz.

iyi insanlar, iyi insanlıklarından kurtulmadan, dünyada iyi hiçbir şey olmayacak.
ama siz bunu yapamazsınız, sadece ağlaşıp durursunuz.

iyi insanlarmış, aslında sizin ne kendinize, ne de çevrenize hiçbir faydanız yoktur.

çünkü zavallısınız...

RDX

feleğin çemberi sana asla katılmıyorum..
dünyadaki kötülükleri öncelikle reel olarak tanımladıktan sonra, ilk sorumlusu tüketmek ve sahip olma çabalarımız gibi görünsede, aslında alırkende verebilmeyı yapabiliriz insan olarak. hatta cem karacanın bir şarkısında söylediği gibi, bazab almadanda verebilmeliyiz, yada öyle olduğunu sanmalıyız. işte bu dengeyi sağlyabilirsek, ne dünyayı kullanır, nede dünyanın bizi kullanmasına izin veririz. böylece iyi bir insan olmuş oluruz. yani iyi insan saf, kandırılabilir, kullanılan, zarar görmeyeceğimiz insan değildir. iyi insan doğru yerde ve şekil gerekirse oluk oluk kan akıtabilendirde aynı zamanda. ama karşısındakinin hak ve alanına her zaman saygı gösterirken, bir başkası üzerinden sadece zarar vererek bi çıkar elde etmeyendir.

harunserdar_nr

Şaka gibi,kimbilir nası bir ruh haliyle yazdıysa janım benim

feleðin çemberi

"asla" kelimesi, tereddütlerin yaşandığı zamanlarda kullanılır rdx...

at bir kenara dursun şimdilik. tıpkı kapıda kaldığında sakladığın bir anahtar gibi...

cosinus78

Alıntıdünyadaki tüm kötülüklerin mesebbibi iyi insanlardır. İnsanlığın gelmiş olduğu noktada, yabacılaşmanın tek sorumlusu iyi insanlardır. Onların zayıflığı yüzünden, kötü insanlar istediği düzeni kurabimişlerdir.

Bu ne ya? "iyi" ve "kötü" nün savaşımı fantastik filmlerde olur. siz de burada kavramları mı savaştırıyorsunuz?

RDX

bak seni uyarıyorum gece gece herşey ayrıntılrda gizlidir mantığıyla ordan burdan beni yakalamaya çalışma, fena olacak ha :P

yani mesele geniş, bir çok ayrıntı aklıma geldi farklı noktalardan bakıldığında haklı gördüğüm, onlara kısaca "asla" ile değindim ve yakalamışsın işte nediyim.

cosinüs kürt türk çatışmasından bence daha mantıklı. :D

cosinus78

RDX feleğin çemberinde bulunan arkadaşın teorisiyle hareket edersek, "iyi" değil.

nisan

Alıntı yapılan: fikir - 20.08.08/09:08
"Çok iyi bir insansın, düşüncelerini çok beğeniyorum, ama..."

İnsanların bu ve buna benzer şeyleri birbirlerine söylemesine çok kızıyorum.

Çünkü, bana nedense aslında karşımızdakinden kurtulmak için söylenmiş bir söz gibi geliyor.

Teselliden başka bir şey değil.

Veya öyle değilse, kandırıyor muyuz?

Yalnizliga itmek  karsidakinin dusunmesine sebebiyet verebilir ondan olabilir  mi? Bu anlamda faydali midir? Hani yanlis giden birseyleri duzeltmek adina..Ben inanirim ki yalnizlik cok zaman iyi bir egitmendir.

fikir

22.08.08/08:25 #13 Son düzenlenme: 22.08.08/10:05 fikir
Ben vazgeçtim sorumdan sevgili mesaj sahipleri;

davranışı onaylayanlardan da, karşı gelenlerden de ağzımın payını aldım.

Söylenenlerin hepsi doğru, yapılması gerekeni ise RDX (yani ahmed, nereden çıkardıysa şu RDX'i, :) ) söylüyor...

Alıntı yapılan: RDX - 21.08.08/19:58
bu saatten sonrada yapacak bişe yok, tedaviye geç kalmışın abicim :D

Gerçi bunu benim sorunum olarak değil, genel bir davranış şekli olarak anlatmıştım ama, öyle olsun ahmed...