18.07.19/10:39

Türk solunu PKK bitirdi

Başlatan cosinus78, 20.08.08/22:35

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kiya

Alıntı yapılan: nobodies - 21.08.08/20:46
hocam bencede aşar ama keşke bi konuşsaydınız süreci birde sizin gözünüzden değerlendirseydik :)


evladım bakınız, solu pekeke bitirdi gibi bir yaklaşım son derece anlamsız ve gereksizdir. esas olarak pekeke'nin böyle bir gücü zaten yoktu ve hiçbir zaman olmadı.

yalan yanlış duyduklarınızla tahlile varmak çok güçtür. örneğin, örnek olarak gösterdiğiniz deveyol, asla ve hiçbir zaman pekeke'yi tasvip etmemiş ve hiçbir zaman yaklaşmamıştır. netekim yine örnek verdiğiniz teslimtöre çizgisi, pekeke'nin ortak hareket etme teklifini reddetmiş ve bölgede farklı bir örgütlenme yoluna gitmişlerdir.

türk solu, esas olarak hiçbir zaman kendi dinamikleri üzerine oturtulamadı. nitekim, türk solunu bitiren iki etkenden biri tsk'nın 12 eylül darbesi iken; diğeri, sovyetler'den arnavutluğa ve çin'e uzanan "dayanılan ideolojilerin çökmesi ya da anlam değiştirmesi"dir.

nitekim, en doğru çizgide örgütlenen 60'ların tip'i bile mehmet ali aybar'ın şu çığırışında görülen "taban ile buluşamama" sıkıntısını yaşamıştır. "heee, biz size her bi şeyi anlatıyoz emme siz hala gidip sizi depikleyene veriyonuz oyunuzu!"

o sebepten, türk solu ile pekeke ilişkisi, asla ve hiçbir zaman olmadığı gibi, zaten böyle bir olasılık da hiçbir zaman yeşermemiştir.

15 kişiyi zor bir araya getiren insanların pekeke ile birlikte hareket etme sözleşmeleri de bu gerçeği değiştirmez.

nobodies

hocam okumuşsunuz ama sizde fakultenin kapısından geçmişsiniz keşke tenezzül edip içeriye girip bir baksaydınız. DY dediğiniz gibi farklı bir çizgidir 12 eylül sonrası özal türkiyesinde merdiven altlarında kitlesinin tabanlarını kontrol ettikten sonra behiye ablalarımızın yolunda Ve özgürlük dergisini salon girişlerinde satarak TKP dayanışma geceleri ile meşhur olmuştur. Tabii birde dev sol dövmeli ama DY ci olan Şeflerimiz ağır abilerimiz var. O kadar demişlerdi çocuklar koparmayın kadıköyde karanfilleri ezmeyin biraz ekolojist olun filan diye..Herkesin birbirinin gözünün içine bakıp önderliğini aradığı çağlarda bunun ne önemi var diyebilirsiniz.CHP de moğultay diye bir dinazorun egemenliği var ise böyle şeylerinde çok önemi olmalı kon cok türel açılımlar bunlar tabiki.Tabii bu yavşakça siyasetin  ağır ve kadim abileri var.Çayancılar burnundan kıl adırmazken THKO kökenli abimzileriz can babayla birlikte rakı sofralarında bu düpe düz devrim deyip ağda yaptırıyorlardı kendilerine. Biz boşverin ağdayı lazer epilasyon denilen bir şey var dediğimiz zaman partilerinn atık su arıtma kanallaları devreye giriyor hop tasviyler gündeme geliyordu. Örf ve adetlerine bağlı kahrolsun teslimiyet yaşasın isyan diyen töre abimiz Kurtuluş kanadına destanlar yazıp lay loy lom derken mahallelerde kadın komitleri örgütleniyordu. O zamanlar daha çok panayır havasındaydı sokaklar isviçreden gelen çakıları inceliyordu ahali. Dev sol karanfilleri ekmek sanıp kadıköy sokaklarında kaldırım taşlarına katık yaparken bu işler vurarak olmaz diyen çevreler yüksel caddesinde halkların kardeşliği ve  özgürlüğü sloganı atlarken genel kurmaya doğrumu yoksa meclise doğrumu yürüsek diye konuşurlarken kızılayda halaya duruyorlardı. İşkenceler baskılar tecavüzler gecekondu sokaklarında volta atarken Amed halkı kürdistan haritaları dağıtıyordu.Solda bunu özgürlükler mücadelesi diye meşrulaştırıyordu.

Kesin olan bir şey varki türkiye sosyalist illegal oluşumlarını eymelemlerini savunamayan sol pkk nın eylemlerii meşrulaştırarak kitlesinin illegal sola olan özlemini bastırdı ve bölge devrimciliğini güçlendirdi.Hatta öyle bir güçlendirdiki bu eğlence kültürümüzde bile etki sahibi oldu sola yakın müzikler dinleyip halay çekmek için  istikalde galatasaray klubünün olduğu sokakta
sini türkü bar erzincanlıların yörem türkübar erzincan, sivas munzur türkü bar tunceli olmak üzere bir arka sokaktaki sıla türkü bar tüm yörelermizi kaplayarak enternasyonalist bir çizgi çizmiştir.

Hocam bunlar işin geyiği M-L lugatta olmayan düşünceleri bu kesim nerden edindi ne olur ÇKP yada SSCB liği deme çünkü onlar kendi coğrafyalarında yeşerdiler ve orada bittiler bizler bir düşünceden teroiden iki kere iki dörtten bahsediyoruz..

botan56

türk solunu pkk bitirmedi türk solunu içine düştüğü ihanet bitirdi..
türk solu kaba bir metaryalizm peşine düşüp dünyayı okuyamadı dünyayı okuyayamasının bedelinide ödediler..
sosyalit sovyetler yıkıldı alaşağı oldu ve yürüdükleri yolun yanlışlığı ortaya çıktı türk solu hala eski sosyalist cumhurıyetin peşine takılıp gidiyor..
pkk türk soluyla çak defa itifak yapma arayışına girdi ama onlar pkk yi kendilerinin dahi ne olduğunu bilmedikleri opürtonizm ve reformıst olarak ilan ediyordu..
şimdi dahi türk solu kaba basıt ve demogojık yaklaşımını bırakırsa toparlanabılır ama adamlar sanki sistamın adamları gibi solu 1000 parçaya bölmüşler alfabedeki bütün kelimeleri alıp örgütler türetmişler içerikte ise koskocaman bir hiç..