25.06.19/02:12

Türk solunu PKK bitirdi

Başlatan cosinus78, 20.08.08/22:35

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kiya

bence türk solu'nu tsk bitirdi :)

ben başlığa katılmıyorum. esasen türk solcusunun geniş bir kesimi pekeke'ye uzun dönem kuşku ile bakmış ve pek de yakınlaşmamıştır.

neyse, bu konu beni sıkar. uzun konuşacak değilim :)

nobodies

hocam bencede aşar ama keşke bi konuşsaydınız süreci birde sizin gözünüzden değerlendirseydik :)

cosinus78

12 eylül sonrası solun yönelimleri, özelikle de sosyal demokrasi yönelimi konusunda benzer düşünüyoruz. ben bunu biraz da 12 eylülün insan iradesini kıracak şiddete olmasına bağlıyorum . neyse bunu geçelim. sosyal demokrasi bir bütün olarak bir örgütü kökünden hareket ettirmese de bireyi devletin merkezine çekme konusunda başarılı olduğunu düşünüyorum.

Alıntısol halkalrın kardeşliği diyerek kendinden o kadar çok ödün verdiki o gün bu gün toplayamıyor kendini.
bunu biraz açabilrmisiniz?

bunu kabul etmemem gibi bir şansı var mı solun?

nobodies

aslına bakarsan bunlar benim düşündüklerim değil sadece gördüklerim tanık olduğum süreçten anımsadıklarım kiya hocanında haklılık payı var askerden çekmesede polisten çok çekti sol. Kendi siyasetini öğreneceksen Vatan TMŞ 'nin o siyasete bağlı ekiplerini iyi dinleyeceksin derler çay bahçelerinde :)

Halkların kardeşliği diye bir sosyalist örgütlenme tarzı yoktur cosinus tabi bölge devrimciliğinden söz etmiyorsan. Komünistlerin ve sosyalistlerin bölge devrimciliği için bir programı vardır ekim devrimine bakacak olursak. Komünist parti program ve tüzüklerine bakarsan orada kısmen anlatılır bu program. Bölge komünist partisi yada Bölge komsomol hareketleri kurulması gerekiyordu bu tür şeylerin önüne geçemek için ama gelin görün ki ibo mahir denizin sistem açılımları yüzünden nesnel koşullar hiç bir zaman gelişmedi türkiye yarı feodal ve bir o kadar oligarşik ülke olma misyonunu koruyup burjuvaziye karşı olan sınıfsal örgütlenme lav edildi ve bu hale geldik. Eğer geçmiş çağ tespitleri yerine sosyalist devrim ve yeni tespitler değerlendirilseydi PKK haraketi bağımsız türkiyeden ayrılıkçı bir oluşum olarak nitelendirilip kürt burjuvazisini yaratmaya çalıştığı gerçeği tüm kamuoyu tarafından benimsenirdi ve sol iç savaş ortamı olmadanda gücünü koruyabilirdi.

cosinus78

Evet teoride sosyalizm proleteryanın özgürlüğünü savunur, ama bu mücadeleyi sürdürenlerin aynı sistem tarafından en azından çocukken yetiştirilmiş olması, var olan faşist sistemle bazı konularda uyuştukları gerçeğini yadsımaz. Bu anlamda türkiye örneği diğer örneklerden farklı, Kürtlerin sosyalist mücadele içine kürt milliyetçiliğini koyma çabaları nasıl abes kaçıyorsa, türk solunun da kürt kültürünün yok olmaması için alına bilecek tedbirler karşısında sistemden farklı argümanlar geliştirmemesi de aynı abesliğe intikal ediyor.

zaten uzun dönem böyle bir ayrışma yok, Abdullah öcalanla başlıyor bu ayrışma. ama ayrışmanın temel espirisi bu, tam bağımsız türkiye derken, kürtler bu bağımsız türkiyenin neresinde olacaklar bir açılım yok.

kopil118

bak bak bak türk solunu baykal bitirdi demiyorlar, solu şu ulusalcı perinçek bitirdi, solu şu hepten milliyetçi chp, orta solu kurma hayali içinde olan dsp bitirmedi de pkk bitirdi değil mi?
iyi valla. ama öyle yağma yok. her türkün başarısızlığı lütfen PeKeKye mal edilmesin. kardeşim bu ülkede sol yok, bir tek pkk eksenli dtp var o da kendince oylarını alıyor. hoş gün
mzde sol da kalmadı ama bari türk solu bitti derken bu sefer pisliği pkk nin üzerine atmayın.
   biraz da mantık felsefesini okuyun, belki böyle durumlarda durup düşünürsünüz. böylece işe yarar ha?

nobodies

cosinus şöyle bir olay var sosyalist açıdan tarih sınıf savaşımları tarihidir.

Ya burjuvadan yanasın yada proleteryadan. elbetteki halkalrın kendi kaderlerini tayin etme ve yönlendirme gibi bir hakları var komünist partinin misaki milleye gibi sınırları yoktur. Kapılar herkese açıktır içeride olanada dışarıda olanada..

Kürtler sosyalizmden farklı bir sistem istiyorlar ise enternasyonalizme inanmıyorlarsa ayrılabilirler ve sosyalist olmadıkları için kapitalist bir oluşum kuracaklardır ve doğası gereği karşı devrimci olacaklardır.ama eneternasyonalizme inanaıyorlarsa sosyalist bir ülke hayal ediyorlar ise M-L ideolojide halkçılık diye bir kavram yoktur. İki sınıf vardır üretim araçlarına sahip olanlar ve olmayanlar diye. Din dil ırk ayrımı yapmadan ücret karşılığı emeğini satan herkes işçidir ve sosyalizm ırkların dinlerin dillerin sistemi değil işçi sınıfının sistemidir. Sizin bugün halkçılık bizde varız dediğinzi şeylerin bütünü sınıflı toplum açılımlarıdır, sosyalistler sınıfları kaldırmak için mücadele ederler. Ve kapitaslit üretim ilişkilerini onun zorunlu doğasının gelişimnde yarattığı her şeyi ret ederler. Devrim dediğimiz şeyde budur tam olarak bilincimizle bildiğimzi kirlenmiş evreni tersine çevirerek dünyayı yeniden kurmak tüm değer ilişkilerini alt üst etmek. Kürtler sistem içinde bakıldığında haklıdır ama yukarıda ki yazılarımdada bahsettim sistem içi sorunlar proleteryayı ilgilendirmez porleteryanın ve komünist partinin misyonu varolan dünyayı onarmak değil yeni bir dünya kurmaktır. Bunu sistemlse geçmişi ve politikaları ile başaramaz kirli olan bu sistem ve bu sistemden doğan her şey.

kürtler sistemsel düşündükleri için bu sığ akış açısına sahip olabilirler ama M-L olduğunu iddea edip geniş çapta olayları gözlemleyen komünistler hala kürtçü politikaları sahipleniyorsa bu düpedüz devrime ihanettir. Zaten onlarda tarihe karşı böyle bir hesap vereceklerini bildikleri için DHD çatısı altında legalleşip kendilerini tasfiye ediyorlar.

kısa bağımsız türkiye kürt türk diye bir şey olmayacak yalnızca işçi sınıfı olacak.Tüm ülkelerin burjuvazileri işçilerin komünist topluma kadar ezeli düşmanlarıdır.
kopil sen bence biraz mantık felsefesinden çok politzerin felsefeye giriş adlı eserini oku. Lise mat 1 lerin giriş kapağında olan mantık dersine çok takılma. o kitap bitince sınıflı toplumlar tarihinide okuyabilirsin doğru açılım için.

cosinus78

Stalin, "ulusal sorunu üzerine" yazdığı tezlerinde, bir kişinin anadilini konuşmasını engellemek vahşettir diyor.  Asıl önemli nokta burası, bir işçinin tabi ki etnisitesi önemli değildir. ve her şeyden önemlisi, dediğin gibi sınıflar yıkılarak sadece insanı ve insanın üretimiyle özgür bi dünya yaartmak ister komünizm.

ben ısrarla şunu söylüyorum, sosyalist teori hiç bir yerde tam pratiğe dönüşmedi. türkiyede de bu pratiğin çok sakat gerçekleşeeğini düşündü kürtler.  Ve ayrışma bu noktada oluştu.  Yani bir kürt devlet dairesinde dil bilmediği için aşağlanırken, devrimcinin buna sunacağı reçete önemlidir. bu gözardı edilemez.

nobodies

cosinus ısrarla göremediğin şey bunun türk kürt algıda seçiçiliği olmadığıdır. bariz bir şekilde insanları Sosyalizmi anlayıp kavrayamamalarıdır. Sosyalistlerin meşhur bir şarkısı vardır enternasyonel ile kurtulur insanlık diye.. Kibir ve sosyal eziklik insanların içerisine öyle işlemişki bu durum cehalet ile buluşunca kokrunç manzaralar çıkıyor ortaya.

Dil bir iletişim aracıdır ve varolan kültürün devamı için de kullanılan mutlak süre ile kalkaması gereken bir araçtır. Ben diyorum ki sosyalizmi ve komünizmi kavramsal açılımlarını anlamayan insanlar lenin'i troçki'yi ve stalinide anlayamaz. sadece görmek istediklerini görür ve onları ifşa eder. Stalinden örnek vermene gerek yok lenin iskraya yazdığı halkların kendi kaderin tayin hakkı diye bir kitap vardır soveyet rusyanın birden fazla ülkeden oluşmasından kaynaklı lenin bölgesel özerklik getirip bölge komsomol harektlerini kurmuştur. Ve yoğun  bir şekilde özerk olan ülkelerde sosyalizm propagandasına başlamıştır.Ve bu görevi menşevikler üstlenmiştir. Stalanin bu haraketi gayet anlaşılabilir bir şey. Troçki ile olan aşklarından sonra. Ayrıca birde şu var stalan ne kadar M-L idi herkes onun stalinist oldğunu düşünür hatta bu düşüncesi gürcistan osetya abhazya üçgeninde rus müdehalesi ile çok konuşulur oldu. Çünkü stalin sovyet rusya zamanın osetya ve abhazyayı gürcü oldğu için gürcistana bağladı.

Lenin halkların ve ulusların kaderlerini tayine etme hakkınıa gelince senin için söylemiyorum çok ince bir zeka gerektirir. Ve bu zekayı taşıma sorumluluğu komünist parti önderlerindedir. Sol senelerdir sosyalizmden bi haber sosyalizmi konuşup adını sol'a kadar kısaltıp derledi. Öcalan'da PSK ile sosyalist olduklarını iddea etti ve zamanı gelince CIA adına çalıştıklarını ifade etti hatta son dönem ergenokan ile iligli benimde söyleyeceklerim var diye cumhuriyet savcılığına başvurduğu biliniyor.

ama nederler bilirsin keser döner sap döner bağdattan yanlış hesap döner..

feleðin çemberi

türk solu, 1970'li yılların sonundan itibaren, dünyayı ve türkiye'yi yanlış analiz etti. devrimin yolunu yanlış pratiklerde aradı. bu yanlışlar, önce sol içi kavgayı, arkasından 12 eylül'ü, teslimiyeti getirdi. 1987'lerden itibaren de sıraya girerek, yanlışlarından kaynaklanan örgütlenme sorununu, sosyalist örgütlenme ve teori dışında büyüyen pkk'nin peşine takılarak çözmeye çalıştı. kendi teorisi ve pratiğiyle taban bulamayınca kuyrukçuluk yaptı. bugüne geldi.

pkk, türk solu için tek başına bir neden değildir. tarihsel sürecin ve zorunluluğun bir sonucudur. bunu sorumlusu da pkk değildir. kendi gücüne güvenemeyen sol hareketlerdir. kaderini başka güçlerein geleceğine bağlayanlar için kaçınılmaz bir sonuçtur.

daha beter olmalılar ki, doğruyu bulma şansları daha fazla olsun...