18.07.19/13:22

Meslegimiz ve toplum..

Başlatan nisan, 22.08.08/06:45

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nisan

Meslek seciminde, toplumun etkisi var midir?

fikir

Birçok açıdan vardır;

Çevre baskısı olarak vardır. "Şunu olmalısın, bunu olmalısın" gibi.

Toplumun ihtiyaçları açısından meslek seçilebilir. İşsizlık kaygısıyla.

Toplumsal ihtiyaçlar açısından meslek seçilebilir. İdeolijik bakış açısıyla.

Kariyer düşkünlüğü; yani popülist yaklaşımlar. Aslında buna halk deyimiyle "desinler..." demek belki daha doğru.

mehlika

meslek seçiminde ailenin baskısı daha çok oluyor..

conan

Evet aile baskısı çok oluyor. Aile bilinçliyse iyi okullar kazanabiliyor.

bayan_raskolnikov

toplumun da etkisi vardır, ailenin de..bir de tabii ki ülkenin o mesleğe verdiği değerin de.
tiyatrocu olmayı ne çok istiyordum.ama istemediğim bir meslek için öss'ye girdim ve bu sene istemediğim bir mesleğin bölümünde okumaya başlıyacağm..neden?"tiyatroda para mı var"mış, "doğru düzgün meslek mi yok"muş muş mış mış
yine olan hayallere oluyor.oysa ne çok isterdim,tiyatrocu olmayı..
işte..toplum, aile, şu bu derken bir de bakıyorsunki yaşamını birileri şekillendirmiş...

sfer

Toplumun, ailenin baskısı yönlendirici oluyor ama en önemlisi kişinin ilgi ve yetenekleri diye düşünüyorum.

Elbette insanın ilgi ve yetenekleri doğrultusunda bir eğitim alması çok önemli; ama insan hani gerçekten çok istiyorsa, yeteneği de varsa başka bir meslek seçmiş olsa bile sevdiği meslekte bir şekilde başarılı olabiliyor. 

Yukarıdaki örnekten gidersek, mektepli olmayan pek çok tiyatrocu-sinemacı ünlü insan var, genelde lisenin, üniversitenin amatör tiyatro topluluklarından yetişen.

son tango

e tabe..mühendiz olcen dediler,mahallenin en güzel kızı senin olur dediler..bende sözü dinledim tabe..

DELÝNÝNHATIRASI

evet ailem sağolsun sayelerinde iyi bir çoban oldum....