18.07.19/06:51

Islamiyet ve cinsellik..

Başlatan nisan, 23.08.08/04:45

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nisanCinsellik, insanlik tarihi kadar eski olmasina karsilik, diger dinler cinsellik hakkinda aleni  yazili kurallar vermemisken, islamiyet niye vermistir?
Neden bu kadar ozele inmistir?

conan

Cinsellik bence önemli bir konu. Bu konuda Mahmud Mehdi İstanbulli nin bu konuda güzel bir eseri vardır. Herseyi ayrıntılarla anlatmıştır. Cinsellik yoluyla bulaşan hastalıklar. ve Erkeğin kadına nasıl yaklaşması vb. Bunları bilmeyen bir toplumda yaşıyoruz.

nisan

Mahmud Mehdi'nin gorusunu sorulmuyor ki konuda? Islamiyetin kitabi hakkinda soru soruluyor.

conan

29.08.08/10:26 #3 Son düzenlenme: 29.08.08/10:31 conan
bende diyorum ki Bu adam islam alimi. herseyi anlatmış diyorum.

derya

Alıntı yapılan: nisan - 23.08.08/04:45
islamiyet niye vermistir?
Neden bu kadar ozele inmistir?


sınav bu. denmez mi sonra, biz burayı görmemiştik. soru soramazsın.Bil ki, yaptığının hesabını da ver.

arcadia

Alıntı yapılan: nisan - 23.08.08/04:45


Cinsellik, insanlik tarihi kadar eski olmasina karsilik, diger dinler cinsellik hakkinda aleni  yazili kurallar vermemisken, islamiyet niye vermistir?
Neden bu kadar ozele inmistir?


Ama diğer dinler de vermiştir diyebiliriz arkadaşım. Örneğin, hatırlayın Eski Ahit'te (İslam'ın Tevrat diye andığı) Tanrı eşcinsel oldukları için Sodom ve Gomora'yı yoketmiştir. Demek ki kuralı çıkarsayabiliriz: Eşcinsellik suçtur (Dinsel adıyla Günah'tır) Tanrı Yehova'ya göre -tıpkı Kur'andaki Allah'a göre olduğu gibi. Belleğim beni yanıltırmıyorsa Yuhanna'nın bir mektubunda da nasıl bir cinsel yaşam yaşanması gerektiği -ve dolayısıyla nasıl yaşanmaması gerektiği de- vardır. Taoculuğun başlangıç evresinde de cinsel bir tutuculuk vardır. Taoculuğun ilk evrelerinde şölenler vardır. Bu şölenlerde eğlence, içki ve sexle karışmaktadır. Günümzdeki geleneksel festivallerin kökeni de diye bakabiliriz bu şölenlere -ilkel topluluklara kadar dayanan şölenlerdir bunlar. Taocular bu şölenlerde olan "cinsel aşırılık"lara karşı çıkarlar. Taocu rahipler toplum üzerinde etkin bir sınıf oluşturmaktadır. Ve imparator üzerinde baskı kurarak şölenleri yasaklatırlar.

Gerçi dediğiniz gibi Kur'an da çok fazla detay var "Kadınlarınıza her yoldan gidebilirsiniz" gibi (bellekten alıntı yapıyorum, birebir Kur'an'dan değil) Ama bence sorunuzun önemi daha geniş bir şekilde de düşünebilir. Baskıcı, tutucu, çok fazla sınırlayıcı cinsel kurallar bütünü, Tarih'in tarıma geçmiş ve tarım toplumu olarak kararlı bir yapı oluşturmuş tüm toplumlarda görülebilir. İlkel topluluklarda cinsel kurallar bir sistematik ahlak gibi anlaşılmaz. Topluluktan topluluğa değişir. Köklü Eskimo geleneğinde kadın ikramı vardır, eskimo kendi karısını ikram eder. Fiji adalarındaki bir ilkel toplulukta erkekler gibi kadınlar da cinsel ilişki teklif edebilirler (Kime isterlerse ona) Ve reddetmek büyük ayıp olarak bulunur, Ahlaka uygun değildir.

flzf

çünkü tarikatlerde genç kızları kandırmak için bu konuların güncel tutulması gerekiyor

ice

İslamın cinselliğe ve gündelik yaşamla ilgili diğer konulara bu kadar geniş yer vermesinin temelinde atarekil yarı göçebe putperest bedevi toplumunu her alanda yeni ahlaki temelere göre düzenlemek istemesi yatar. Vahşi çöl hayatında herşeyi güç ve kısıtlı doğal kaynaklara sahip olma üzerine kuran kabile yaşamını yenibaştan düzenlemek için belkide bu kadar ayrıntılılara girmek kaçınılmazdı. Ne varki yaşamı çevreleyen maddi koşullar değişmedikçe yasalar yasaklar kutsal kitaplar fazla işe yaramaz. Aradan geçen 1400 yıla rağmen islamın doğduğu arap yarımadasında erkek iktidarı (patriyarşi) aleyhine kadınlar açısından fazla birşey değiştirebildiğini düşünmüyorum. O günlerde kız çocuklarının diri diri gömüldükleri söylenir (ki burada doğan bütün kız çocuklarının diri, diri gömülmesi asla söz konusu değildir aksi takdirde bu kavmin kendi neslinin devamını tehlikeye atacağı aşikardır bu ancak ataerkilliğin ulaştığı uç boyutu göstermek açısından önemlidir) şimdilerde de zina yapan kadınları recmediyorlar ki bunun islamiyetle değil yine kabile geleneği ile ilgisi var.

conan

 zaten diri diri gömdükleri cahil ve yoksul halkdan olan kız çocukları  gömüyorlardı. İslamda recm yoktur.