24.08.19/08:41

sanal baskı

Başlatan asya, 26.08.08/01:25

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asya

dünyanın çeşitli yerlerinden geliyoruz sözcüklerimizle, anlatımlarımızla...
sanal ortamda bulunma amaçlarımız üç aşağı, beş yukarı aynı. sanırım ortak paydamız, toplumsal baskılardan uzak, içimizdekileri sanal boşluğa bırakmak; olduğunca özgürce, kaygısız, baskısız...

ama gerçekte böyle mi acaba? toplumsal baskı kalkıyor mu sanalda?
birine yanıt verirken ne denli özgür ve rahatsınız?
yazdığınızın onu nasıl etkileyeceğini düşünüyor musunuz?
ya da birbirleriyle bir şekilde hasım olmuş iki kişiden birini yanıtlarken, ötekinin duygu ve düşüncelerini de göz önünde bulunduruyor musunuz?

kısacası, burada da yakanıza yapışıyor mu mahallenin baskıcı eli?

nisan

26.08.08/02:47 #1 Son düzenlenme: 26.08.08/03:55 nisan
Evet sanalda da suruyor bu cesit baskilar..

Bir mesaj yazarken(kendi adima) genel gecer degerler disinda, karsimdakinin ne dusunecegi cok da umurumda degil acikcasi..Veya onun beni dusundugu kadar onu dusunebilirim en fazla... Ki her halukarda bu insanin mesajlarina yansir.

Dusuncelerimi karsimdakinin (kirilacak, uzulecek, buzulecek diye) dusuncelerine gore sekillendirmeyi sevmiyorum. 

Bu birbiriyle bir sekilde hasim olmus iki kisi icin de gecerli..

derya

denli özgür ve rahatsınız?
[/quote]
küfür özgürlüğün kadar.

son tango

çok dır dır ediyorsun çookkkk ..

fikir

Sanırım en az gerçek hayattaki kadar bu baskıyı üzerimde hissediyorum. Hatta bazen daha fazlasını. Aynı konuda yüzyüzeyken daha sert yapabileceğim bir eleştiriyi, sanal da biraz yumuşatma gereği hissediyorum. Veya tersinden bakacak olursak beğenimi, esprimi, geyiğimi yaparken farklı anlaşılma kaygıları taşıyorum. Dolayısıyla ifade etme sorunu veya o konuda yazmaktan vazgeçebiliyorum.

Şu anda tekrar düşünüyorum da, kesinlikle gerçek hayatta kendime bu kadar baskı uygulamıyorum ve uygulatmıyorum. Duygularımı çok daha rahat ifade ediyorum...

Üzerimde çok baskı kuruyorsunuz, el insaf yaaa.  >:(

Asya sağol, nasıl da içimi boşaltma ihtiyacı duymuşum bu konuda. :)