18.07.19/06:45

Da Vinci Code ve Islamin varligi..

Başlatan nisan, 27.08.08/22:35

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nisan

Hatirlarsiniz bu film yapildiginda ve gosterime girdiginde, icerigi geregi bir kisim Hristiyan alemi ayaga kalkmis ve itiraz etmisti filmin konusuna..
Bir kisim Hristiyan gruplar ise destekleyip filmin iceriginin dogru olabilirligi konusunda fikir bildirmisti.

Kiliseyi deliye donduren filmin iceriginin yalan olusunun ispati, bu cevrelerce Kuran'in varligi ile yapilmisti.

O gunlerde ,komsum kilisedeki pazar konusmalarinda cikan aykiri fikirlere karsilik, kilise pastorunun "Mohammad'in kitabinda yazilidir bu, filmin konusu dogru degil" soylemiyle, "Kuran'in Jesus'u anlatan bolumunu bana gosterir misin" diye evime gelen komsumu gorunce istegini yerine getirdim. Bilgisayar ciktisi alip kiliseye goturup goturemeyecegini sorunca "tabi ki her ibadet yerine  girecek kadar genis bir kitaptir "demistim.

O gun bu olanlar bana ilahi adalet konusunu cagristirmisti. Aslinda olay sadece bir filmdi, ama koyulari rahatsiz etmisti. Bu rahatsizlik da yerini Kuran'in varligi ile rahatliga birakmisti.

Biraz da gulunc gelmisti bana acikcasi.. Sen yuzyillarca inkar et, tanima, ardindan ispatin olsun turunden bir olay oldugu icin..

Sizce bu olay;

Yoksa Allah'in seytana pabucunu ters giydirmesi midir?

Yoksa dinlerin idamesinin, birbirlerine olan(dinler arasi) muhtacligi midir?

Yoksa benim gibi ilahi adaletin yerini bulmasidir diye mi dusunursunuz?

derya

İlahi adaletin yerini bulduğunu ben yaşadıkça çok gördüm ve halen daha görmekteyim. Bu şaşmadı. şimdiye kadar şaşmadı ise , şimden sonrada şaşmayacağına inanıyorum. Bunu anlamayanlar, yanlış yöne bakıp, yanlış yerde arayanlar bunu yerine oturtmayı beceremeyebilir. Bu eksiklik, kısmen kendilerinde kısmen ise cevabını henüz bulamadığı konulardadır.
       Dinler arası muhtaçlık diye bişi tanımıyorum. Bunu derken, Kur'an bana yetersiz geldi, dur bunu incil ile tevrat ile zebur ile tamamlayayım diye bişi olmadı. neden olsun onuda anlamak akıl karı olur, bana göre. aklıda gezmeye çıkarmak olur. Yaşam mücadelemizi verme esnasında, zaten yeteri kadar aslına inemiyoruz bazı şeylerin. Din ilmi tahsil etmek gerekir. Başlı başına zaman ayırmak gerekir. 23 yılda sindirilmesi gereken ku'ranı anlamak ve kendimize (yetmek demek acizlik olur, biz yetişemiyoruz daha doğru) kaç yıl ayırdık. ayırmaktayız.insanlar birbirine muhtaç. ama din olarak islamdan başkasını tanımam. :)

nisan

Soylemim sanirim yanlis anlasildi. Dinlerin idamesi icin birbirine muhtacligi bahsettigim,... Varlik olarak..

Islamiyetten baska din tanimam demek, inanilan seyin icerik olarak bir kisminin kesip atilmasidir. Ornegin siz bugun Islamiyet Allah katindaki son dindir,Kuran'da son kitaptir derken ondan onceki dinlerin varligindan beslenirsiniz icerik olarak..

Yani baska bir deyisle Kuran niye gelmistir? Diger kitaplar bozulmustur onun icin.. Islamiyet niye gelmistir? Onceki dinler insanlar tarafindan bozulmustur vs..

Sonuc olarak sizin sahsinizin islamdan baska din tanimamasi, dinlerin idame anlaminda birbirlerinin varligina muhtac olduklari gercegini ortadan kaldirmaz.

derya

28.08.08/05:46 #3 Son düzenlenme: 28.08.08/07:17 derya
Bozulmayan bir kitap diğer dinlerden nasıl beslenir ve kendini idame ettirir. Diğer kitaplar islamiyetten besleneceklerse. Neden kopya çeksinler. müslüman olsunlar en güzeli. içeriği nedir ne değildir incelemek apayrı. Ama beslemek anlamında varlığını sürdürmek ve devam ettirmek olur .
     iletişim olabilir dinlr arası. ama idame olayı kur'an gelince yani diyelim bütünlük arzeden bir kitap olarak diğer kitaplara ihtiyacı kalmayan bir kitap. Ama önceki kitapları okuyupta okuduğundan vazgeçmeçmeyen bunu idame ettirebilir. Ama kur'anı bırakıp başka kitaptan ilham almak, e zaten kur'an içermiş herşeyi. Milli eğetimin eski kitap yerine yeni bir kitap basıp, bunu okullarda okunması için müfredata koyarak eski kitabı kaynak kitap olarak kullanımına müsade etmesi. Ama aynısı yeni ktapta tamamlayıcı olarak içermekte ise, kaynak kitap olma olasılığ kalıyormu!

nisan

Bozulmamis dediginiz kitap ve din diger dinlerden sonra geldigi icin, eski olanin varligindan beslenir veya beslenmek zorundadir. Bu yuzden imanin sartlari, diger kitaplara ve peygamberlere de inanmayi  icerir. Beslenmeseydi bunlara inanmaya ihtiyaciniz olmazdi. Sadece islam peygamberi ve kitabi yeterli olurdu.

Diger dinlerin islamiyetten bahsetmelerinin veya kopya cekmelerinin  bununla ilgisi yoktur zira onlar daha once gelmistir bu yuzden sartlar uygun dustugunde tanimadiklari son kitabi sahit gostermeleri normaldir.

Konu zaten, sizin kendinizi hangi kitapta buldugunuz veya beslediginiz degil ki , dinlerin varliksal olarak birbirleri arasindaki iletisimleri idame anlaminda..

derya

Alıntı yapılan: nisan - 28.08.08/06:48
Sadece islam peygamberi ve kitabi yeterli olurdu.

Yeterliliği farkedilemediği içinde, ayrışmazlıklar burdan kaynaklanıyor. Bu nedenle birleştiriliyor. Oysa fark farkedilmiyor ne yazıkk ki!