18.07.19/13:21

Neandertaller "geri" değilmiş

Başlatan asya, 29.08.08/16:20

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asya

İngiliz ve ABD’li araştırmacıların ortak araştırmasına başkanlık eden Metin Eren, Afrika’da evrimleştikten sonra, 40 bin yıl önce Avrupa’ya yayılan ve modern insanın atası kabul edilen Homo Sapiensler’in kullandığı taş ve tahta aletlerin, soyu tükenen Neandertaller’in kullandıklarından daha gelişmiş olmadığını tesbit ettiklerini belirtti.

“Teknolojik açıdan bir aletin diğerinden açıkça bir üstünlüğü yok. Neandertaller’in “aptal” ya da “geri” olduğunu düşünmemeliyiz, daha ziyade “farklı” olarak düşünmeliyiz” diyen Eren, araştırmalarının, Homo Sapiensler’in Neandertaller’den daha ileri oldukları yönündeki yaygın kanaati tartışmaya açtığını kaydetti. Eren, “Arkeologların, atalarımız hayatta kalırken Neandertaller’in neden yok olduğunun diğer nedenlerini araştırmalarının zamanı geldi” dedi.

Bu araştırmayla, Homo Sapiens türünün Neanderthaller’i yok etmesindeki en önemli faktörün iki türün “silahları” arasındaki gelişmişlik ve etkinlik farkı olduğunu ileri süren tezler ve bu yöndeki yaygın inanışın geçerliliği de tartışma konusu oluyor.

Araştırmaya katılan Londra Doğa Tarihi Müzesi’nden Profesör Chris Stringer da artık pek az paleoantropologun Neandertaller’in “aptal” olduğunu düşündüğünü belirterek, “Onların çok yetenekli teknisyenler olduklarını ve kasaplık, deri tabaklama ve tahta işleme için harika aletler yaptıklarını biliyoruz” dedi.
Araştırma ekibi, Neandertal ve Homo Sapiensler’in yaptıkları aletlerin sayısını, kaç keskin tarafı bulunduğunu, ham materyal tüketimindeki etkisini ve ne kadar süre dayandığını karşılaştırdığında, iki taş teknolojisinin verimlilik ve etkinliğinde istatistiki bir fark bulamadı.

Hatta Neandertaller’in yaptığı bazı aletlerin, daha modern insanların kullandıklarından daha verimli olduğu da görüldü.

alıntı haber
Taraf Gazetesi | Neandertaller ‘geri’ değilmiş