24.05.19/23:28

15 yıl öncesi ve günümüz

Başlatan deniz, 21.03.19/09:17

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

deniz

21.03.19/09:17 Son düzenlenme: 22.03.19/07:56 deniz
Sıfır ın aktif olduğu zamandan günümüze yaklaşık 15 yıl geçti. Sosyal platformlar gelişti, daha çok tartışma ortamı oluştu, daha çok yazı, foto, video paylaşılaibilir oldu vs. o zamanlar çoğu bilgi gerçek hayattan, kitaplardan, tecrübelerden aktarılır, araştırılır, talep edilirdi. şimdi ise bilgi talepten çok aşırı arz fazlası ile karşı karşıya. bilginin ekonomik bir değer olduğu anlaşıldı ve her türü gözümüze sokularak ve beynimize kazınacak ticari bir metaya dönüştü.

Bizler interneti keşfeden ilk nesillerdik. Farklı bir bir gezegene inen yabancılar gibi kendimizi anlatmak istedik. Sosyal ve fikirsel olarak yeni gezegende sığınaklarımız olmalıydı. Burada o sığınakları yaratmaya veya onlara dahil olmaya çalıştık. Neyimiz varsa ortaya koyduk. Heyecanlandık, sevindik, başarılarımızı kutladık, çoğaldık.

Ama sonra baktık ki bizler bir yere ait değiliz. Ya da öyle zannettik. Farklılıklarımız açığa çıkmaya başladıkça, daha çok sinirlendik, kavga ettik, yorulduk ve küstük. Facebook gibi kanallar çıktıkça da bu sosyal ortamları terkedip bireyselliğe dönüş yaptık. Kozamızı ördük ve edilgenleştik.  Şimdi belki az da olsa guruplara vs yazıyoruz ama buradaki amaç eskisi gibi değil.

Eski yazılarıma baktığımda bazı basit ve duygusal yazılarımı görüyürum. Ama arada bir şimdi bile hayret ettiğim güzellikte olanları da var. Duygusal ve fikirsel olarak değişim görülebiliyor ama belki de bu çağın gereği idi. O yüzden geçmişi yargılamaktan çok gözlemleme taraftarıyım. Neyin nereye vardığını görmek ayrıca bir tecrübe kaynağı.

Sizler ne düşünüyorsunuz ?