18.07.19/10:40

15 yıl öncesi ve günümüz

Başlatan deniz, 21.03.19/09:17

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

deniz

21.03.19/09:17 Son düzenlenme: 22.03.19/07:56 deniz
Sıfır ın aktif olduğu zamandan günümüze yaklaşık 15 yıl geçti. Sosyal platformlar gelişti, daha çok tartışma ortamı oluştu, daha çok yazı, foto, video paylaşılaibilir oldu vs. o zamanlar çoğu bilgi gerçek hayattan, kitaplardan, tecrübelerden aktarılır, araştırılır, talep edilirdi. şimdi ise bilgi talepten çok aşırı arz fazlası ile karşı karşıya. bilginin ekonomik bir değer olduğu anlaşıldı ve her türü gözümüze sokularak ve beynimize kazınacak ticari bir metaya dönüştü.

Bizler interneti keşfeden ilk nesillerdik. Farklı bir bir gezegene inen yabancılar gibi kendimizi anlatmak istedik. Sosyal ve fikirsel olarak yeni gezegende sığınaklarımız olmalıydı. Burada o sığınakları yaratmaya veya onlara dahil olmaya çalıştık. Neyimiz varsa ortaya koyduk. Heyecanlandık, sevindik, başarılarımızı kutladık, çoğaldık.

Ama sonra baktık ki bizler bir yere ait değiliz. Ya da öyle zannettik. Farklılıklarımız açığa çıkmaya başladıkça, daha çok sinirlendik, kavga ettik, yorulduk ve küstük. Facebook gibi kanallar çıktıkça da bu sosyal ortamları terkedip bireyselliğe dönüş yaptık. Kozamızı ördük ve edilgenleştik.  Şimdi belki az da olsa guruplara vs yazıyoruz ama buradaki amaç eskisi gibi değil.

Eski yazılarıma baktığımda bazı basit ve duygusal yazılarımı görüyürum. Ama arada bir şimdi bile hayret ettiğim güzellikte olanları da var. Duygusal ve fikirsel olarak değişim görülebiliyor ama belki de bu çağın gereği idi. O yüzden geçmişi yargılamaktan çok gözlemleme taraftarıyım. Neyin nereye vardığını görmek ayrıca bir tecrübe kaynağı.

Sizler ne düşünüyorsunuz ?

Leonardo

Üyeleri tanımak, Üyelerin de yönetimi tanıması önemli. Kimin kim olduğunu bilirsek ben ancak o şekilde yazabilirim.

Yanlış anlaşılmalar, ya da yanlış anlamalar zamanı az olanlar için büyük sorun.

Bir de şu var 2008 gibi, çok fazla kıro olmaya başladı. Niye geldiklerini de bilmiyorum. Ama bence felsefi / siyasi sitelere özellikle gelip bütün başlıkların içine ediyorlar. Hatta doğru hatırlıyorsam Sıfır'In da son dönemlerinde hiç bayan kalmamıştı.

Yani güven ortamı önemli. Ben bunu kaybettiğim için forumlardan ayrıldım. Buranın dışında, ben 2018 gibi forumlara dönüş yaptım (ya da denedim).

Şöyle diyeyim: Güvenmemek lazım. Mesela 3 ay boyunca adama laf anlatmaya çalışıyorum. Adam AKP'li işsiz filan çıkıyor :)

Bir de olursa yine özgür forum yapısında olabilir.

Çünkü internet kullanıcısının profili de değişti. İnternet alışkanlıkları da değişti. Karşıdaki çocuk da çıkabilir (sık sık öyle oluyor). Ciddi yaşlı veya bayan filan da çıkabilir.

Bizler temelde Genç, dünyaya açık ve lise veya Üniversite öğrencisiydik.

2008 sonrası mesela bir sürü işsiz gelmeye başlamıştı filan. :)

Onun için çözüm de öneremiyorum ama benim belirli kişileri tanımaya ve yönetime yakın hissetmeye ihtiyacım var. Son yaşadığım şeylerden sonra zaten karar verdim. Bir 10 sene daha forumlarda yokum :) 

Leonardo

Kendi kendimi yanıtlayacağım ama:

Yönetici kadro çok önemli. Şimdi eskisi kadar vaktim yok. Ama sosyal ağlar üzerinden çok hızlı biçimde katılımcı toplayabiliriz. Artık arama motorunda olmak ya da olmamak sorun değil.

Ama görebildiğim kadarıyla yönetici kadrosuna çok iş düşüyor. Daha doğrusu yönetici kadro neyse forum da o olur.

Bence ihtiyaç da var.

Twitter benim için haber kaynağı (girersem o da).

Facebook son derecede yüzeysel bir ortam, Barlara filan bakmak için kullanıyorum.

Ama sohbet + entelektüel sohbet arıyorsan, Doğru ortam Form (her yerde de öyle).

İçlerinde hayatta kalan varsa (ve halen vakitleri varsa) Sıfırın çekirdek kitlesinden kişiler moderatör yapılıp böyle bir ikinci tecrübe oluşturulabilir.

Bunun için de seviye önemli. Salt akademik kişilere yönelik olacak diye bir şey yok. Ama mesela Felsefe sitesinde AKP'Li olmaz. Bundan emin olmak da yönetimin işi. Çünkü Sıfırın son dönemlerinde de sokakta çok rahat bulabileceğim kişiler olduğunu hatırlıyorum. Forumun amacı bu değil ki. O yüzden biraz entelektüel seviye olacak, + gereksiz adamlar olmayacak. Biraz kullanıcı dostu olacak.

Hatta şunu diyebilirim: BUranın da en iyi dönemi Zerdusht diye bir adam vardı. O ve arkadaşları admin + moderatörken güzel bir ortam oluşmuştu. Ben de öyle moderatörlük filan yapmıştım. Yeri geldiğinde bazı adamları gayet atardık.

O şekilde daha iyi oluyor. Ben en azından, yönetime yakın değilsem rahat edemiyorum. Bütün deliler beni buluyor sonunda kendim atılıyorum filan.

Yani forumun bir suçu yok. Biraz da kullanma biçimi önemli :)

deniz

Selam Leonardo. Seni gördüğüme sevindim. Zerdüşt ün SIFIR dan önceki sitesinden beri en büyük katkıyı yapanlardan birisin.
SIFIR ı tasarlarken her şeye nötr kalmasını hedeflemiştik. Bunun anlamı siyasi ve seviye olarak site bir yönlendiri olmamalı aksine farklı vektörel kuvvetlerin toplamı neticesinde bir hüviyet kazanmaliydı. Sonuçlarına hazırdık. Bana kalırsa site adına bu konuda başarılı da olduk.

Bizi önce teknik sınırlamalar zorladı. Anlık 1000 kullanıcı girişi olduğunda basit paylaşımlı serverları kullanmak imkansız hale geliyor. Özellikle forum yazılımları arkada normalden çok çok fazla script çalıştırdığı için bağımsız server kullanımı gerekiyor. Onu da denedik. Küçük bir kısmını reklam ile kalanını da cepten ödedim. Ama sürdürülebilirliği yoktu.

Bunun üzerine temel üyelerle de problem yaşayınca forumu küçültme yoluna gidildi ve forum ikiye ayrıldı. Sonrasında da forumu kapattım.

Buraya kadar bana kalırsa herşey normal. Zaten aksi olsaydı şu an ekşi sözlük gibi popüler olabilirdik.

Benim bundan sonrası için de ümidim yok. Bu format bu saatten sonra devam etmez. Yüksek olasılıkla yakın bir zamanda da fişini çekeceğim.

Leonardo

Maliyet konusunu bilmiyorum. Bu konuda beni özelden de bilgilendirebilirsin. Belirli koşullar olursa desteklemeyeceğim bir şey olacağını da zannetmiyorum.

AlıntıSIFIR ı tasarlarken her şeye nötr kalmasını hedeflemiştik. Bunun anlamı siyasi ve seviye olarak site bir yönlendiri olmamalı aksine farklı vektörel kuvvetlerin toplamı neticesinde bir hüviyet kazanmaliydı. Sonuçlarına hazırdık. Bana kalırsa site adına bu konuda başarılı da olduk.

Asıl sorun da her zaman için bu bence. Son iki yılda iki farklı foruma girip çıktım. Sırf meraktan. Forumu forum yapan zaten şu veya bu şekilde bir ilke belirlenmesi ve buna uyulması. Bu yapılırken Burası ilginçti.

Yoksa sürdürülebilirliği şöyle olmaz: Zaman da değişti. Sıfır'ın son dönemlerinde bu vardı. Şimdilerde her yerde var. Bazı katılımcılar rol yapıyor. Sitenin yapısında göre "Ben şuyum" veya "Ben buyum" deyip Söz konusu foruma giriyorlar. Sonra burada gereksiz içerik paylaşımı, eski / yeni üyelere saldırmak / hakaret etmek, seviyeyi sürekli düşürmek gibi davranışlara giriyorlar.

Yani bu tür forumlarda "Orta okul çocukları gelemez" diye kural koyamayız. Ama (gelirlerse) Onlar forumdan bir şey öğrenecekler, tersi değil.

Bu anlattığınız konuları ben hayal meyal hatırlıyorum. Bir ara Hem Nicelizm hem de Sıfır vardı değil mi?

Ben daha güncel bir şeyden söz ediyorum. Yöneticinin yapısı / Çapı o yüzden önemli. Mevcut forumlarda çok gördüm. Yönetici grubu çap olarak düşük seviyede insanlar. Bazılarının "Entel Kıro" dediklerinden :)

Sonra katılımcılar da o türden oluyor. olan da forumu bir şey sanıp oraya gelen normal insanlara oluyor.

O yüzden benim dediğim; Eskiden tanıdığım birkaç kişi daha gelse (Sıfır'ı ilk kuranlardan söz ediyorum, Sonradan tanımadığım bir sürü insan gelmişti, onlardan emin olmak kolay değil) yani böyle bir çekirdek grup olursa, Topluma hizmet olarak böyle bir şey yapılabilir demek istedim. Mevcut forumlar da rezalet. Çocuğum olsa "girme öyle yerlere" filan derim. Resmen zararlı içerikler + Çok sayıda Zararlı psikopat kişiler var :)

Sıfır'ın son dönemleri de biraz öyleydi ama bu kadar değildi.

Konuya yanıt olarak: Mesela Felsefe-Ekibi filan vardı eskiden. Kalıcı olan bir Tek Tanrı Var :)

Öyle ya da böyle buraları görmek / Anımsamak da güzel. 10 sene öncesi nerden baksan :)

deniz

Internetin ilk çığtığı dönemlere denk geldiğimiz için aslında biraz elit bir kitlemiz vardı. Yani pek bilinmeyen birşeyi keşfedip onu etkin kullanabilmek biraz seviye ister. Şimdiler de 5 yaşında çocuklar bile internette ve senle benle laf yarıştırabilir. Dolayısıyla belki de bu bayalık iddialı bir platformu sıkıcı tartışmaların olduğu bir çöplüğe döndürmüş olabilir. Dediğin gibi bazı normlar ile hareket etmek ve seviyeyi düşürmemek çözüm olabilir.

Leonardo

Asıl sorun o zaten.

Ben Twitter + facebook'u da kısıtlı kullanıyorum. İlkinde örneğin CHP'Yi takip ediyorum. Ama yorumları okumuyorum. Bir sürü saldırgan yorum var. Sahte profilli atıyorum "Osmanlı125" nikli birileri gelip insanlaa hakaret ediyor. Cevap vermene bile değmez çünkü muhtemelen adamın işi o. Para alıyor o işi yapmak için :)

- Facebook'ta da, yurt dışında duyuyorum, yine saldırgan davranışlar varmış. Bir grup Ergen'in bellirli bir ergeni hedef alıp intihar ettirmesi vakaları var. Tabi yurt dışında bu konuda yasalar var. Çok ciddi bir olay çünkü.

Sonra Çocukları hedef alan bir takım "Oyunları" duymuşsunuzdur. sözde nefesini tutma yarışması. Çocuk rekor kıraçam diye beyin ölümü yaşayıp bitkisel hayata düşüyor.

Demek istediğim Forum yeri de farklı değil. Ben mesela en son birilerine Ana / Bacı (büyük küfür) ettim. Ama küfür etmiş gibi de hissetmiyorum. Böyle tipler Sıfr'ın son dönemlerinde de vardı. Bunlar buraların yırtıcı hayvanları bir nevi.

Diğer sorun da içerik olması. Adı üstünde "moderatörsün" yani ilginç tartışma olmasını, seviyeli içerik olmasını sağlamak da moderatörün işi. Para almıyorsun belki. Ama bu da işin parçası.

Çünkü ikinci tehlike de o. Boş içerikli zaman kaybı da olmaması gerekiyor.

Yani
1) Güvenli olacak. Kimse benin asabımı bozmayacak. Dİnlenmeye / eğlenmeye geliyorum. (saygısızlık yapan olmayacak)
2) Biraz da ilginç olacak. Sıfırınki gibi bir tema olacak bu temaya uygun insanlar olacak.

Bunun dönemi kapanmadı. Niye kapansın ki?

Kapanan sadece düzgün forum olayı. Şimdi Son 1,5 senede iki foruma girdim. Kendini yetişkin olarak gösteren AKP'li çocuklarla filan muhatap oldum. + Araştırdım. Arama motorlarında filan ilginç ortam bulamadım. Sonraki 3-5 sene bir daha foruma girer miyim? - Girmem. Niye gireyim? :)

Yani yapan yok demek istediğim. Zerdusht girişimci bir arkadaştı. Boş bulduğu enseyi doldurdu :)

Şimdi herhalde çoluğa çocuğa karışmıştır. Da aynı zihniyette adam gerek işte. Biri yapacak, diğeri destekleyecek.

O zaman bile, saldırılar, hackerlar filan olacak. Kimse de yardımcı olmayacak. Çünkü bu da bir çeşit basın. Ülkemizde basının hali ortada.

Yani zor iş olduğu için olmuyor. Belki ben yaparım ileride belli de olmaz :)

deniz

Burası şimdilik nostalji. devam edeceğini düşünmüyorum. ismi boşa düşünce açıp eski database i yayınlamak istedim. çünkü gerçekten insanların samimi katkıları ve harcadıkları zamanları da gömülü burada.
isim hakkı zamanı dolduğunda da bir daha açmam sanıyorum. o zaman kadar alan alsın alacağını.

Leonardo

Ben bu kararınızı onaylıyorum. tamamen de destekliyorum.

Bu konuyu ben de düşündüm. Anahtar unsur Güven bence.

Zaten bir yerde Güven unsurunun olmadığını en iyi Bayan katılımcı olup olmadığına bakarak anlarsın. Bizler kalıp kavga etmeye daha hazır olduğumuz için bekleyebiliriz. Ama Bayanlar işin rengini anlayınca giderler. O yüzden bir yerde bayan katılımcı yoksa orası zaten bitmiştir.

Bu da "kötü" olduğu anlamına gelmez. İnsanların para kazandıkları Sinema siteleri vardı örneğin: Kapandı. Çok Ciddi Felsefe siteleri vardı; Kapandı. Bir sürü yabancı forum da büyük oranda kapandı. Bana göre hepsi bu "Güven" meselesi ile ilgili.

Neticede Facebook + Twiter'da hepimiz varız - Hiçbirimiz yokuz. her şeyi paylaşırız - Hiçbir şey paylaşmayız. İnstagram'daki bu yüzeysellik bizim kalkanımız aslında. Yetişkin olarak biz bunun böyle olduğunu zaten biliyoruz. Gençler de zor yoldan da olsa, ilk küfürlü mesajlarını alınca bunun böyle yapılması gerektiğini anlıyorlar. Hatta artık okullarda öğretiliyor.

Da böyle yerlerde, fikir paylaşıyorsun, duygu paylaşıyorsun, Düşünceni yazıyorsun, Karşıdaki veletin biri çıkınca da tabi sinirleniyorsun. Da bunun da sebebi var:

Ben nternetten öncesini de bilirim. Modemle telefona bağlanır komşu çocuğuyla Red-Alert 2 oynardık. Hatta 4 kişi filan bağlanıp oynardık (telefon faturası kol gibi girerdi). ICQ dediğin de 2-3 sene sonrası. 1 anda Hindistan filan erişim dahilindeydi. Forumlar da o zaman çıktı. MIRC vardı, Chat odası vardı, Forum vardı. Herkese ilginç geliyordu. "Güven" unsuru da burada vardı. Çoluğunu çocuğunu karşıt düşünceyi savunan internet sitelerine saldıracak şekilde eğiten AKP'liler filan yoktu.

O zamanlar mesela "Telefon sapığı" vardı. Kimsenin telefonu çıkmadığı için, biz de çocukken mesela çeşitli işletmeleri rehberden bulup, arayıp, kendimize eğlence çıkartırdık.

Forum o hale geldi. 2 hafta laf anlatıyorum. Akıl hastası çıkıyor, çocuk çıkıyor, fakir olup da birilerine özenen tuhaf tipler çıkıyor...

Benim Aldığım kesin bir karar: En azından yöneticisini filan tanımadığım, 1-2 katılımcısını gerçek hayatta bilmediğim yerde bir daha paylaşımda bulunmayacağım.

Bu:

+ Bana eskiden de "Niye internette manyaklarla konuşuyorsun?", "Niye tanımadığın insanları eğitmeye çalışıyorsun?" filan derlerdi.

+ Yetişkinler bana her zaman "O tür iletişim olmaz" filan derlerdi. Sanırım da haklılar. Biraz salaklığa giriyor çünkü. Bu saydıklarımızın hepsi sanallık.

Ben dediğim gibi, arada kafam dağılsın, fikirlerim değişsin diye dinlenme amaçlı yerler arıyordum. Da artık ondan da vaz geçtim. Gayet basit bir fikir aslında. Forum dediğin şey aslında MIRC'ten filan da daha basit. Da olmuyor işte nedense. Bende oyun açıyorum, İlginç fotoğraflara filan bakıyorum. Hem daha az dalga geçmiş oluyorum da olmuyor. Bir ara Chat odaları çok popülerdi örneğin. Şimdi MIRC hariç tamamen bitti diye biliyorum.

Yani Prince of Persia / Test drive 2 nasıl bittiyse bitti herhalde. Ben öyle diyorum :)

deniz

insanları modellemek güç. kimisi 13-14 yaşında ve hayata dair hç bir tecrübesi yok. ama egosu benden aşağı değil. seninle her konuda tartışır. onun için kalite vs önemli değil. iletişim kuracağı bir kanal bulması yeterli. kalite vs aramıyor. hatta kavga kargaşa gelişmesi için iyi bile :) .
ama diğer yanda basitlikten ve kavgadan bıkmış bir tecribeli kesim var. huzur arıyor. bu ikisi yan yana uzun süre bir arada kalamaz.
ben yaş ve enerji olarak ikinci kısımdayım. böyle yerler bulsam ayrılmam ama ne tuhaftır ki onlar da yok. o yüzden sıfır  dan böyle bir beklentim var.