18.07.19/06:47

15 yıl öncesi ve günümüz

Başlatan deniz, 21.03.19/09:17

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Leonardo

O zaman şöyle de açıklayabiliriz:

Bize Televizyon ve diğer medya biçimlerini kullanmak konusunda da çok şey öğrettiler. Çocukken sınıfta filan tartışırdık. Televizyon sayesinde, elinde kumanda, kendini aptala da çevirebilirsin. Veya biraz araştırırsan ve seçici davranırsan kendini eğitmek için de kullanabilirsin.

Bazı tartışmalar artık unutuldu. Örneğin eskiden "Televizyon da insanları eğitme aracıdır" gibi düşünceler vardı. Ortalama yayın kalitesi TV'nin il dönemlerinde daha yüksekti. Günümüzde mesela TV olayını tamamen bitirmiş bir sürü insan tanıyorum. Kendim de yerli TV izlemiyorum örneğin :)

Medya böyle bir şey. Yazılı basın olarak da her şeyi almam. Ama Mesela Bilim-Teknik okumayı bütün gençlere tavsiye ederim.

Bu da öyle. Para vermesem de buraya zaman yatırımı yapıyorum. Her yerde çok ciddi filozoflar / bilim adamları olsun da demiyorum. + Ben o kadar ileri-kültürlü biri değilim. Mesela Kitapçıları gezerken bakıyorum, hapiste filan olsam ciddi ciddi okuyacağım bir sürü kitap var. Ama Ben temelde belirli düzeyde kültürlü biriyim. Buralara gelince kendimi aşırı kültürlü gibi hissediyorum (ya da eskiden öyle hissederdim), Halbuki gayet orta düzeyde kültürlü biriyim.

Benim söylediğim ilk paragrafta anlattığım şey ile ilgili. Bir de şimdikiler ve Sifir'ın son dönemlerinde çok fena rol yapıyorlar. "Ben de komünistim" deyip geliyor. Halbuki MHP / AKP'li çocuk. Gerçek hayatta 1 saat içinde 10-20 kişi toplarım onun gibi. Niye öyle tiplerle bir arada olmak isteyeyim ki?

Bu dediğim de direkt yanlış bir davranış. Ben iki dakika sohbet edip kafa dağıtmak istiyorum. O rol yapıp hiç tanımadığı halde benim asabımı bozmaya çalışıyor.

İşte yukarıda dediğim "Medya ne için var?" konusunu düşünürsek bunlar olmaz. En azından yönlendirebilmelisin. Yani Birinin AKP'Li olduğu ya da zır cahil olduğu anlaşılınca, "bak senin için twitter'da bir takım grupları var, Namaz öğrenebileceğin siteler filan var" diyebilmelisin.

Olay çok sinir bozucu. Ben son iki web sitesinde 1 hafta boyunca / 1 ay boyunca tartışıyorum. Sonra bir yandan bana "ben solcuyum" diyor, bir yandan da mesela Harun Yahya'dan filan alıntı yapıyor. Yani benim muhatap olmak istemememi de anlamıyor. Yani belli bir salak filtresi / piskopat filtresi şart.

Bu Türkiye'de böyle. Yabancı sitelerde de, belki kötü niyetli olmayan, ama başka türlü depresif insnalara filan denk gelebiliyorsun. Onlarda da gereksiz konuşma, boş web sitesi filan çok yaygın.

Yani yine ilk dediğime geliyor. Biraz kim yapmışsa, ona benziyor bu forumlar :)

Leonardo

+ "Zaman Değiştirir" dediğimiz kadar var. Ben şimdi bakınca bazı yazdıklarımda kendimi tanıyamıyorum. Ben o zamanlar gençtim. Siz de benle yaşıt ya da benden biraz daha yaşlısınız herhalde :)

Ben bu akşam daha çok şunu söylemeye gelmiştim: Diğer forumlarda, Benim buradaki görünen halimde olan kişilerle (genç kişilerle) karşılaşıyorum. Hani şu anda da "yaşlı" sayılmam. "Genç" kelimesini ABD'de "Teenager" yani 15-25 arası kişiler için kullanıyorum.

Bu konuda da evreler var. Yani "siyasi gelişim" denen bir şey var. Ben işe 15 yaşında "Anarko-komünist" olarak başladım. Ama şunu fark ettim: Düzenden nefret edebilmen için ilk etapta bir "düzen" olması gerek.

Fransa'da birçok inasn "devletten" nefret eder. Ama oradaki insanların "Anarchy in the U.K" direbilmeleri için önce bir "düzen" olması gerek. Bu düzen tabi ki cumhuriyet düzenidir, hukuk devleti vs.'dir. Ona saldırman için önce böyle bir şeyin olması gerekir.

2) Anarşizm olabilmesi için önce "Medeniyet" olmalıdır. Mesela hukuk olmalıdır, MÖ 1500'lerde Asurlular Anadoluya kil tabletleri + ilk hukuk metinlerini getirdiler. Eski Mısırda kadınlar (hukuk sayesinde) Erkek gibi mülk / işletme sahibi olabiliyormuş. Yani Judas Priest'in "Breaking the Law" şarkısını ele alalım. "Law" yani kanun yoksa ne olacak?

- Böyle böyle ben siyasi bir evrim de geçirdim.

Ama iki senedir siyasi forumlara girip oralarda yarı solcu / yarı MHP / AKP'li bir takım insanlarla karşılaşıyorum. Felsefe tamamen mafya felsefesi. Uyuşturucu satıcısının felsefesi. Uyuşturucu satıcısı / Mafya'da "Bu dünya böyle. Bende kendi krallığımı (girişimimi) kurdum düzene uyum sağlıyorum, polis benim işime niye karışıyor?" der. Ya da AKP'Li "Bu düzen böyle, ne yapalım?" der. Pablo Escobar (80lerin büyük bir mafya babası) halk tarafından çok sevilirmiş. Bugün Afganistan'In derebeyleri de öyle. Yani "Düzen böyle / Biz sadece uyum sağlıyoruz" derler.

Yani kast ettiğim: "Atatürkçüyüm" diyebilmen için bile bir temel lazım. Yani yıkılmış bir imparatorluğun kalıntıları filan olması lazım. Öyle olmasa Zanzibarlılar da Emperyalistlere ayaklanıp cumhuriyet kurarlardı.

Bunu da bugün böyle yazasım geldi. Diğer forumlarda ben "Pablo Escobar" düzeyi kişilerle karşılaştım. Seviyelendirme olgusundan söz ediyorum :) Bu tarz anti-madde torpili kıvamında insanlar var. Yani gerçek hayatta anlatırım. Burada çok zor. Ama gerçek hayatta hapishane arkadaşım olsa: Önce tarihten Hammurabi Yasalarından / tarım devriminden girerim. Orada "medeniyet" konusunu işlerim. Oradan Cumhuriyet, Rönesans, aydınlanma dönemine ve Fransız devrimi + Napolyona / Paris komünününe, 1776 ABD bağımsızlığına girerim (tarih öğretirim), Son olarak Sosyalizm için açık kapı bırakırım, Kendi isteğiyle gitsin anarşit kitaplarını da okusun.

Da bunlar hep aşama - aşama. Bilmeyen adam buraya gelmiş. Zaten sınırlı bir iletişim ortamı. Bir de bunlar beyni yıkanmış / kara-cahil de olabiliyorlar (2008 gibi değil). Bizden ciddi ciddi nefret ediyorlar, zaten o yüzden buralara geliyorlar.

O yüzden önlem de şart.

Neyse. Ben konuları okumaya başladım. Forum hem diğer katılımcılar, hem kendim açısından dönemini ve yaş grubunu yansıtıyor. Okuyunca fark ettim. Tekrar olabileceğini sanmıyorum. Bu biraz lise tayfası ile buluşmak gibi hissettiriyor. Sağol Deniz :)