24.08.19/08:40

Şartların olgunlaşmamış haline tenezzül etmemek

Başlatan deniz, 05.08.19/09:35

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

deniz

Bugün facebook da gördüm. Birisine övgü için kullanıldı. Tam olarak cümle şuydu: "Şartların olgunlaşmamış haline tenezzül etmeyecek kadar zekisin... Seni ayrıcalıklı ve değerli kılan bu yönün.."

Bundan ne anlıyorsunuz ?
Doğru bir yaklaşım mı ?

Sun Rind

Alıntı yapılan: deniz - 05.08.19/09:35Bugün facebook da gördüm. Birisine övgü için kullanıldı. Tam olarak cümle şuydu: "Şartların olgunlaşmamış haline tenezzül etmeyecek kadar zekisin... Seni ayrıcalıklı ve değerli kılan bu yönün.."

Bundan ne anlıyorsunuz ?
Doğru bir yaklaşım mı ?

...zekisin kısmı bu belirlemede eksik kalıyor ya da beni rahatsız etti desem daha doğru olacak.

Sabrı ve öngörüyü hissediyorum bu ifadede daha çok!
Kendini bilen ve bu bilişin içinde bir başka bilişe ihtiyaç duymadan kararlarını verebilen.

Yani demem o ki öyle bir olgunluğa ulaşmış ki ham olanın tadını çok iyi biliyor ve bu biliş onda bu duruşu belirliyor.

Bir su düşün kaynağından çağlayan!

Sun Rind

Ayrıca şunu da ilave etmek isterim: Bu kıvama gelebilmek için şartların olgunlaşmamış halinden geçmek gerekiyor sonra da geçebilmek...

Geçmek derken kastım şu: Farkında olmadan.
Geçebilmek derken ise; bu geçişten sonra gelen farkındalık ile bir yeti kazanımı... sonrasını, evvelinde yazmış idim zaten.

Her şey öyle muhteşem ki!

deniz

Alıntı yapılan: Sun Rind - 07.08.19/06:56Sabrı ve öngörüyü hissediyorum bu ifadede daha çok!

Aynen temel olarak anlaşılması gereken bu. Ama bunun bir erdem olup olmadığı konusunda tam emin değilim.
Bilmediğin bir ağac üzerinde yendiğini tahmin ettiğin bir meyva var diyelim. Meyvanın şekil değiştirmesine bakarak sabır ve öngörülerini temel alarak beklersin. Kararını verdiğin anda da yersin. Ama hiç bir zaman doğru zamanda kopardığını bilemezsin. Çünkü meyvanının en iyi hali her zaman çürümeye başlamadan önceki en olgun hali değildir. Mesela bademi daha çağla halinde yemeyi de tercih edebilirsin.

Uzun lafın kısası her zaman sonuç odaklı olmak bizi ara duraklardaki fırsatlardan alıkoyabilir. İnsan at gözlüleri ile sadece gideceği yere bakmadan farkındalığını yoketmemeli.