20.06.19/09:40

Kapitalizmin Sonuna dogru(mu)?

Başlatan Narcotic, 14.08.04/16:21

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Narcotic

14.08.04/16:21 Son düzenlenme: 25.08.08/19:48 asya
Revizyonist sosyalizmin cöküsüyle gemi aziya alan kapitalizm,günbegün barbarlasarak halklari bir bilinmezlige dogru sürüklüyor.Aslinda cok da bilinmez bir son degil bu,bu;kapitalizmin son cirpinislaridir.Sosyalizm döneminde,insanlara kapitalizmi albenili göstermek adina verilen haklar simdi bir bir geri alinmaktadir.Yani artik kapitalizmin gercek yüzüyle karsi karsiyayiz.Giderek halklari yoksulluga,acliga ve zulme garkeden kapitalizm kendi suyunda bogulacaktir.AB ülkelerinde yasanan ekonomik sikintilar-bir türlü düsürülemeyen issizlik-,ABD`nin vahsiligi kapitalizmin ciddi bir bunalim icersinde oldugunun örnegidir.

marcos

Kapitalizmin dahada fazla yasadi---ve son bölumlerini cinayetle suslemeye basladi.

Leonardo

hiçbirşey kendikendine değişmez. birilerinin değişimi arzulaması gerekir.  

Carbon

narcotice katılmamak elde değil.kapitalizm bütün denklem kurallarına uyarakm kendi çöküşünü hazırlamaktadır şu an.aslında bu kaçınılmaz bir sonuçtur.kapitalist bir kesimi güçlendirirken halkı yoksullaştırıp yok etme noktasına getirecektir.ve artık elinden tamamen ekmeği alınmış birhalk belirli bir oran teşkişl ettiğinde kesinlikle ayaklanacaktır.bunun örneğini geçn süreçte türkiyede esnaf gibi muhafazakar  bir kesim bile ayaklanmıştır.gerçi ileri gidememiştir.ama bunun sebebi kapitalizm değil,sol un bunu devrimci bir çiziye oturtamamasıdır.

          ortaya çıkan net gerçek isekapitalizm elbet bir gün kendi sonunu getirecektir.

Anarres

Kapitalizmin kendi sonunu getiriyor olması içimiz rahat oturup beklememiz gerektiği anlamını taşımaz.

Bu çöküşün son evresinde vereceği zararları en aza indirmek ve bu süreci hızlandırmak için neler yapılması gerektiğidir konuşulması gereken...

deniz

kapitalizm sonuna filan gitmiyor.
hala yükselişini devam ettiriyor.

karşısında tüm rakipler teker teker siliniyor.

bence sorun ona yeni bir rakip üretme sorun.
diğer muhaliflerin boşalttığı cepheleri doldurma sorunu

ateþ hýrsýzý

AlıntıRevizyonist sosyalizmin cöküsüyle gemi aziya alan kapitalizm,günbegün barbarlasarak halklari bir bilinmezlige dogru sürüklüyor.Aslinda cok da bilinmez bir son degil bu,bu;kapitalizmin son cirpinislaridir.Sosyalizm döneminde,insanlara kapitalizmi albenili göstermek adina verilen haklar simdi bir bir geri alinmaktadir.Yani artik kapitalizmin gercek yüzüyle karsi karsiyayiz.Giderek halklari yoksulluga,acliga ve zulme garkeden kapitalizm kendi suyunda bogulacaktir.AB ülkelerinde yasanan ekonomik sikintilar-bir türlü düsürülemeyen issizlik-,ABD`nin vahsiligi kapitalizmin ciddi bir bunalim icersinde oldugunun örnegidir.

Kapitalizmin ciddi bir bunalım içinde olduğu doğrudur. Ama bu çöküşe gittiği anlamına gelmez. Kriz savaşları doğrur. Savaşlarsa krizleri çözer. Tıpkı 11 Eylül provakasyonu  öncesi dibe vuran amerikan ekonomisinin trendlerinin afganistan ve ırak işgalleri ertesinde yukarılara fırlaması gibi. Çöküşe gitmesi mecazi (çürüyen) anlamda kullanılmıyorsa buna katılmak mümkün değil. amadeus'un dediği gibi şu anda kapitalizmin karşısında öyle yada böyle ciddi bir alternatif yok.  Kapitalizmin krizinin asıl nedeni de globalleşen kapitalizme ulusal devletlerin gösterdiği direnç. ABD'nin global imparatorluk sevdasını da global kapitalizmin trendleriyle çatışan ve küresel gerilimini arttıran bir etken olarak görüyorum. Dün BM'de Kofi Annan'ın ABD ve koalisyon güçlerinin Irak'a müdahalesini ilk kez kanunsuz bir müdahale olarak nitelemesini hatırlatırım. Küresel kapitalizmin egemenliği bir süper devletin askeri imparatorluğuna değil, çok uluslu şirketlerin çok merkezli finansal egemenliğine, küresel tüketimin yoğunlaşmasına dayanır.

"Revizyonist sosyalizm" kavramı ise çok eski Marksist bir yaklaşımın yanlış kullanımı. Sol literatürde de böyle bir kavram yoktur, revizyonizm vardır. Revizyonizm Markist ideolojiden bir sapma onu revize etme (gözden geçirme) anlamında bazı sol gruplarca kullanılmıştır. Revizyonist sosyalizm dediğin bazılarının "reel sosyalizm" de dediği sosyalizm pratiğidir.  

ABD'nin vahşiliği amerikan kapitalizminin SSCB'nin dağılışından sonra tek süper güç olarak kalan ve dünyanın tüm enerji kaynaklarına sahip olmayı hedefleyen bir stratejinin ürünü olan küresel imparatorluk sevdasından kaynaklanmaktadır.

sağlıcakla,