17.07.19/06:33

Millitan olmak yanlis mi?

Başlatan eng, 10.06.05/09:03

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eng

Yanlis bilmiyorsam millitan bir düsünceyi silahla savunan biridir. Sormak istedigim, eger
tatli dil sorun cözmüyorsa hakkini silahla aramak yanlis mi?

troçkist deðilim

bana göre "Bir düşüncenin, bir görüşün başarı kazanması için savaşan, mücadele eden:" kişinin mücadelesini neye dayandırdığı ve amacının ne olduğu önemli. etrafındakilerin hergün biraz daha insanlıktan çıktığı, yaşam, benlik, gibi hakların engellendiği bir yerde -ki böyle yerlerde sivillik egemenler tarafından takılan birşey değildir- militan olmak en doğrusudur...

ecstasy

bi düşüncenin askeri olmak(mücadele etmek) onun için vuruşmak mı demektir illa. bnce onu hermanada yılmadan savunmak anlamınada gelebilir. sadece silahla savunanlaramı denirki sanki.

deniz

evet ecstasy nin dediği gibi militan, silahlı/şiddet eylemleri yürüten taraftar anlamında değildir.

bir görüşü herhangi bir araçla savunan, ilerleten kişiler de o görüşün militanıdır.

darkmoon

Düşünce dediğin nedir ki?
Mesela ben, insanlığın tek kurtuluş yolunun benim diktatörlük hakkımın tanınmasından geçtiğini düşünüyorum. Fikrime destek verenler de yok değil ama "abi iyi düşünmüşsün, buyur gel" diyeceklerinide pek sanmıyorum. Bakalım ne yapacağım, ben aslında ikna ederim milleti ama sanırım herkesin benimkine benzer bir düşüncesi var. Orijinal olduğunu sanırdım oysa, bu benim ilk ve tek yanılgım.. ne yapalım ki yüce liderinde bazı zaafları olabiliyor..
Bazı sersemler benim bu iddiamın kendilerini tehdit ettiğini açıklamışlar, uyanığın biride bunlarda potansiyel görmüş, korkuyu militan yazmış kendine.  Hodri meydan... militan alımları başlamıştır, kendi iddialarınıza ek olarak part time düşünme imkanını kaçırmayın derim ben..

a

İster şiddet kullann isterseniz kullanmayın ama tek dikkat etmeniz gereken şiddetinizi veya darbenizi kime göndereceğiniz konusunda çok dikkatli olmalısınız. Masum hiç kimseye zarar verilmemeli sadece düşmanınız daha farklı bir deyişle rakibinize arar vermelsiniz.

Gelelim asıl soruya militan olmak yanlışmıdır. Hayır gerçekten davanaininmışsan ve onun tek çıkar yol olarak görüyorsan önce sözlü platformda ama karşılığında fiili şiddet görüyorsan sende bir fiil silahla davanı savunmalısın.

ekip6

Alıntı yapılan: shitty - 05.12.07/00:58

Alıntı yapılan: eng - 10.06.05/09:03

Yanlis bilmiyorsam millitan bir düsünceyi silahla savunan biridir. Sormak istedigim, eger
tatli dil sorun cözmüyorsa hakkini silahla aramak yanlis mi?

yok yok sen yanlış biliyorsun. militanın açılımı, "bir örgütün en etkin üyesi olmasıdır." ki etkinliği sadece silah kavramak, atmak, vurmak falan ile belirlenmiyor.
tatlı dil sorunu çözmüyorsa diye birşey de yoktur. bu zamana kadar tatlı dil çözmedi ve silaha gerek duyuldu. hiç birşey değişmedi. yine insanlar ölüyor/ağlıyor.
karşılıklı saygı ve hoşgörü ile çözülmeyecek birşey yoktur.

ekip6

Alıntı yapılan: RDX - 16.12.07/16:55

Alıntı yapılan: KAMIKAZE(*-*) - 16.12.07/16:45
militan olmak yanlış değildir.

Eee bir militana sorarsanız, elbette yanlış demez.
Gerçek militen militarizme de militanca yaklaşabilendir.  :P