23.05.19/07:04

güce saygı

Başlatan tribalpk, 13.06.05/12:21

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tribalpk

güçlü olana saygı duyarız farklı şekillerde.kimi kas gücü kendinden fazla olana saygı duyar,kimi bilgi gücü kendinden fazla olana.
bizden çok güçlü olduğuna inandığımız için tanrıya taparız.yaratma gücü onun elindedir inanışa göre.
güce duyulan saygı beraberinde güven hissi ve kontrolü getirir.gücün yaptırımlarından daha etkilidir ona duyulan saygının getirdiği kontrol.

Nihilast

Tek nedeni korku olablir mi? Olma arzusu! Güçlü kıskanılandır, bu da hep alttaki tortuyu yaratır! Güç istemi her maddenin içinden doğal olarak yansır! Acınacak kişi bile belirler gücünü, doğurarak merhameti! Güçlü hep devrilmesi gerekndir ama bu daha da güçlendirir onu!
Güçlüye karşı duruşda olma arzusu belirgin bir yer tutar! Ve bu saygı korkunun işaretidir!

deniz

güce saygı duyulmaz.

güçten korkulur.

tribalpk

iyileştirme-şifa gücü de güçtür.sevginin de gücü vardır.gücü sadece yaptırımlarıyla mı ele almalı?

ateþ hýrsýzý

Gücü tek başına ele almak bir şey anlatmaz. Gücün kısıtlayıcı etrafını tahakküm altına alıcı bir güc mü yoksa hayal edileni gerçekleştirebilme potansiyeli anlamında yaratıcı bir güc mü olduğunu belirledikten sonra bir değerlendirme yapmak mümkün. Güc yaratıcı ise saygı duyulması son derece doğal ama tahakküm altına alıcı ve sindirici bir güce ben kendi adıma saygı duymam ondan ancak korkarım. Ve korkuyor olmam ona karşı mücadele etmememi gerektirmez tersine zorunlu kılar. Çünkü  korkularımıza yenildiğimiz anda esaretimiz başlar. Korkularımıza karşı gelebildiğimiz oranda da özgürleşiriz.

:ph34r:

tribalpk

güçlü birini,tanrıyı ele alalım öyleyse.kimi cezalandırıcı (yargılayan-kısıtlayıcı-kontrolcü) olduğu için korkar tanrıdan ve ibadet eder.kimi ise onun mükemmelliğine (yaratan-yokeden-adalet sağlayan) saygı duyar ve tapar.hangisi daha büyük kontrol sağlar?bence ikincisi

buz

bence de ikincisi...birincisi  fire vermeye çok yatkındır.

hayatı yaratma,yıkma,onarma ,bozma olanakalrına aynı anda sahip o insana ait yapabilme gücünü çok seviyorum ben...

bir de yumuşak bir bünyede hiç umulmayan anda ortaya çıkan ve afallatan gücü...öyle şaşırtır ki çevresindekileri daha önce olmadıkalrı bir role aniden soyunabilirler.

belki de güçlüler güçlü gözükmeyen sadece gücünü eylem için kullananlardır.

asya

güce saygı duyulmaz bence. güçlüden ya korkulur ya da ona öykünülür. serde yiğitlik olduğundan korku, saygı ambalajıyla sunulur. tabii bir de çıkarları uğruna yalakalık yaparak saygı duyuyor gibi görünenler var. ( bunlara sahtekar dersem abartmış olur muyum?)

son tango

hmm?

ama kadınlar tapmazlar mı? güç sahibi bi erkek brad pitt kadar yakışıklı gelir onlara ..:)

asya

bilmeeemm, bunu kadınlara sormalı :P
tercihlerini güçten yana kullanmayan kadınları da göz ardı etmemek lazım.

kadın ya da erkek, güce tapanlar zaten öykünenler ya da çıkarları nedeniyle güçlünün yanında olanlardır sanırım.

son tango

kadının durumunu ilkçağlardan kalma gene işleyen bi durum olarak anlayabilirim..gercek güç anlamında etkisiz olduklarından,ona bakacak güçlü bi erkek beklerlermiş ya mağaralarında.çünkü,erkek ne kadar güçlü ise o kadar açlık riski azalırmış..ama erkekleri gercekten anlayamıyorum..

denge

Güce ne saygı duyarım ne de korkarım, sadece kıskanırım.

Mayapan

Güçlü saygı, güce minnet etmez.
Zulmedenler elbet güçsüz ve aciz kılınacaktır.

harunserdar_nr

benim saygım sadece mutlak gücedir,gelip geçici olanlara değil.

flzf

otoriteye itaat mekanizmasını işleyen mantık

Mayapan

Alıntı yapılan: harunserdar_nr - 06.08.08/12:55
benim saygım sadece mutlak gücedir,gelip geçici olanlara değil.

mutlak güç ?