23.05.19/07:07

laiklik, demokrasi ve sınırları

Başlatan RenaultFerrari, 04.07.05/18:57

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hz.insan

nâif dimağlara şeytan aleyhillâne'nin şeriat'ı kötü, lâisizm'i ise iyi olarak telkin etmesi yok mu... acılası bir durum...

Zamanýn_Ruhu

şimdi sevgili hz insan burada laikliği tartışmak veya tartışmaya açmak yeniden terimlendirmek şeriatcıların yaptığı bir şey ve Hz. Muhammed dönemi dışarıda tuttarak şu anda şeriatın aşırı faşistlikden farkı kalmadığını görülüyor bu tür rejimde her zaman yıkılmaya mahkum ve biz tek rejimin cumhuriyet olabileceğini diğer her türün bizlere zarar verebileceğini görüyor ve inanıyoruz bunun içinde laikliği tartışmaya açmanın tek amacı vardır o da faşist şekilde uygulanılan şeriata doğru rejimi gödürmeye çalışmak

MeNaR

senin dinin hakkında bir şey söylemedim ama sizin bu tavrınız yani uzlaşmacı değilde yok etmeci haliniz senin dinci dediğin ama benim hala ne olduğunu anlayamadığım kişileri çileden çıkartıp sabrını taşırmaktan başka bir işe yaramıyor.

sözünü ettiğiniz mitingler ne güzel düşünceniz, idealiniz uğruna koşturdunuz çalıştınız ama yapılan mitinglerdeki aldığınız tavırlar bence hiçte hoş ve taraftar toplayıcı değildi. tamam saygınız var benimde sizin saygınıza saygım var ama eğer inançlara veya inanlara çamur atılıyorsa tam bu yerde saygım biter.

Alıntı yapılan: Zamanın_Ruhu - 16.05.07/15:09
Alıntı yapılan: prfsr - 16.05.07/15:01
aslında neden tartışılıyo biliyomusunuz devleti din işlerine alet edip koskoca imparatorluğu yedik başımıza yüz millet üşüştü vatanı kurtarma telaşından yapılan yanlışlar unutuldu galiba yani laiklik araya sıkışmış gibi oldu.batı devletleri gibi sadece kendi içimizde ayaklanıp bu konuda özgürleşmek için din ve devlet işlerini ayırıp dini bir sömürü aracı olmaktan çıkarmak için binlerce ton kan dökmedik ya ondan hala koyun kafalı karga kılıflı yobaz anti demokratik devletlere özenen insanlar var

HELAL PRSF YAA LAİKLİ ÇOK AÇIK KARDEŞİM BELEDİYEYE,KAYMAKAMLIKLARA,VALİLİKLERE,HATTA DEVLET HASTAHANELERİNE DİN GÖREVLİLERİ DIŞINDA YANİİİİ RESMİİİ CAMİ İMAMLARIIII DIŞINDA KİMSEEEE DİNİ SİMGELERLE GİREMEZZZZZZ.BUNU HALA NEYİ ANLAŞILMAMIŞDIR.BİZİ İRAN VEYA ARABİSTANA ÇEVİRMEYE ÇALIŞIRKEN LAİKLİĞİ YIKMAK İSTİYORLAR LAİKLİK AÇIK BUNU ANLAMAYAN GÖREMEYENDE YA KÖR YA DA OKUMA YAZMA BİLMİYOR YA DA ANLAYAMACAK KADAR SALAK !........

bana burda demek istediğiniz tam olarak anltırsanız çok sevinirim.

flzf

menar burda söylemek istediğimiz laikliğe içten içe karşı çıkan sömürmek ve sömürülmek istenen insanların olduğu ve bu insanların boş yere din kisvesini kullanmamaları yoksa sonuçlarının ağır olacağıdır en açık tabiri bu

MeNaR

çok iyi peki bu uğurda yaptığınız genelleme kaç insanın suçsuz yere geleceğini karartıyor.

Zamanýn_Ruhu

laikliğin sınırları orası hemen türkiyede hemde avrupada laikliği benimseyen her yerde laik ne dediğini bilirsiniz kamu alanlarına görevli din adamları dışında kimse dini simgelerle giremez şeklinde yazılır.Bu çok açıktır.Eğer sen bunu bile bile belediye ye kaymakamlıklara veya valiliklere girmeye çalıştığında yasa geriye yapılması gereken yapılır.Biz her zaman uzlaşıcığız ama BENİM ŞEHİTEME KELLE BENİM ŞEHİTİMİ ÖLDÜREN ADAMADA SAYIN DEDİĞİ ANDA BENİMDE ONLARA (BU HÜKÜMET)
SAYGIM VE UZLAŞICILIĞIM BİTER
MENAR ALLAHINI SEVERSİN BİZİM KİMLERDEN BAHSETTİĞİMİZİ BİLMİYORMUŞ GİBİ DAVRANMA BU HÜKÜMET FETHULLAH GÜLEN ÖRGÜTÜ VE O TÜR TARİKATLAR BUNLARI BİLMİYORMUSUN VE BU ÖRGÜTLERİN İÇİNDEN CAHİL MAHSUM İNSANLARIMIZI KURTARMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİDE YAPIYORUZ

MeNaR

arkadaşım bu ülkede kaç kişi tarikatlerde ve nur cemaati içinde ya... hadi diyelim ki çoğu... sizin din sembolü dediğiniz şey islamda başörtüsü. bunu ne said-i nursi, ne fethullah gülen nede akp emretmiş. insanlar dine bağlılıklarından dolayı başlarını örtüyorlar bunu bir anlasanız. tamam dini yönetime katmayın ama bırakın halk istediği gibi inancını yaşasın( nerdeyse başörtülü insanları ameleyithanelerden çıkaracakmışsınız gibi konuşmuşsunuz)

Zamanýn_Ruhu

16.05.07/19:06 #27 Son düzenlenme: 16.05.07/19:10 Zamanýn_Ruhu
MENAR BİZ BAŞÖRGÜTSÜNÜ TARTIŞMIYORUZ TÜRBANI TARTIŞIYORUZ 80 DEN SONRA FETHULLAHA GÜLEN VE CEMATİNİN DAYATTIĞI SİYASİ SİMGEYİ YOKSA BAŞÖRTÜSÜ BENİM ANNEANNEMDE TAKIYOR ONA HİÇ BİRİMİZİN SÖZÜ YOK ;)

gulasor

Alıntı yapılan: Zamanın_Ruhu - 16.05.07/19:06
MENAR BİZ BAŞÖRGÜTSÜNÜ TARTIŞMIYORUZ TÜRBANI TARTIŞIYORUZ 80 DEN SONRA FETHULAHHA GÜLEN VE CEMATİNİN DAYATTIĞI SİYASİ SİMGEYİ YOKSA BAŞÖRGÜTÜ BENİM ANNEANNEMDE TAKIYOR ONA HİÇ BİRİMİZİN SÖZÜ YOK ;)
bencede çok doğru bizim büyüklerimizde bunu takıyorlar.bence türbanı birilerinin tekeline hizmet etmek için ve siyaset için takılması yanlış.

MeNaR

sorun anlaşıldı. bugün özenli giyinen başıörtülü bayanlar o iğneleri çıkarınca cumhuriyet kurtulacak öyle mi?(sanki tehlikedeymiş gibi)... ya bir parça kumaş bu... siz bunu başlardan attırsanız bile akıllardan attıramazsınız ki... diline doladığın şu cemaat yakınlarında bir yerlerde varsa dikkatle bir izle bakalım nasıl bir bağlayış şekilleri varmış çok merak ettim. birde sen iste ben sana o cemaate mensup olan başı açık onlarca kız göstereyim. iş türbandaysa açmışlar işte...