25.08.19/19:52

laiklik, demokrasi ve sınırları

Başlatan RenaultFerrari, 04.07.05/18:57

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

torq

Sorunun kökeninde ümmetten ulusa geçişte yaşanan sıkıntılar ve 1789 devriminin ateşlediği milliyetçilik akımlarının dini ikinci plana atma isteği yatıyor. Ümmeti yok edip yerine ulusu koyduğunuzda, sizi tanımlayan kavramı değiştirmiş oluyorsunuz, dolayısıyla dinin yerine koyacak başka bir kavram olan ırkı yerleştiriyorsunuz. Toplumdakileri de uyarmak amacıyla "siz şu ırka mensupsunuz, sakın başka bir ırk olduğunuzu düşünmeyin" diyerek ne olduğunu , ne olmaması gerektiğini anlatıyorsunuz.

Din nasıl pasifize edilebilir diye düşünüp laiklik kavramını ortaya atanlar, bir yandan ruhban sınıfının egemenliğine son vermek öte yandan devletin işyeyişini rasyonel hale getirmek istemişlerdir. Ancak bireylerin dini ile devletin dini arasında bir çelişki olduğunda yöneticiler; herkesin dini kendine ama devletin dini olmaz diyerek tepeden inme sekülerliği dayatmaya çalışmışlardır.


Daha sonraki uygulamalarda, işlerin bu kadar kolay yürümediği, dinin zamanla devletin dini olarak iktidara getirilmek istendiği anlaşılmıştır. Bireyler kendi dinlerini uygulamak isterken zorunlu olarak devletin egemenlik alanına (kamusal alan) girmiş, orada da elektrikli tellerle karşılaşmışlardır. Eski sıkıntılarını yaşamak istemeyen devlet de, bireyin nereye kadar gelebileceğinin sınırlarını çizmek, nerede nasıl bir giysiyle dolaşabileceğini söylemek gibi jakoben yaklaşımlar sergilemeyi uygun bulmuştur.


boston

Acaba laiklik süs icin'mi türkiyede var?
Asil anlami halk duygunun karismadigi rahat bir ortamda rahatca istedigini konusabilmesi. Ama gel görki yerini muhafizakar bir milliyetcilik tutmus.

megara


demokrasi esit hakdan bahsediyor...
laiklik basi örtülü bir bayanin meclisde yeri olmadigini söylüyor?
yok yok aslinda öyle demiyorl---
demirelin söyledigi gibi "benim memurum isini bilir"             
Bizim vekillerimiz islerini bilirler...

Güya laiklige aykiri olaylar oluyormus gibi milleti kiskirtirlar sonra bizim millet noldum delisi sokaklara dökülür... Ve ne gariptirki ne vakit secimler yaklassa T.C nin laikliginden süphe duyulur...

Clockwork Avian

Bence konu gerçekten çok saçma olmuş. Laiklik sayesinde çıktı demokrasi. Tarih ya tarih...

Bir de şu meclise türbanla girmek isteyenler Vakit gibi insanları hedef gösteren demokrasi karşıtı şeriatçı gazetelerde çalışırlar ya çok şaşırırım:) Biz onları demokrasi aşığı sanmıştık :)

torq

Alıntı yapılan: Clockwork Avian - 21.05.07/00:08
Bence konu gerçekten çok saçma olmuş. Laiklik sayesinde çıktı demokrasi. Tarih ya tarih...


sayın guguklu saat, doğrusu tarihe atıfta bulunarak gerçekleri göstermeniz çok iyi olmuş, ben de bu konuda bir şeyler söylemek istemiştim.

1) Demokrasi düşüncesi binlerce yıl önce başlamış bir düşüncenin ürünüdür ve 1215 yılında İngiltere'de açıklanan Magna Carta Libertatum ile resmi ilk belge olarak kabul edilir.

2) Demokrasinin ilerleme sürecinde din ve devlet işleri ayrılmadığı gibi, ortada ruhban sınıfını kaldıracak ne güç ne de düşünce oluşmuştu. Bu gücün oluşarak eyleme geçmesi için tarihin 1789 olması gerekiyordu.

3) Laiklik bu demokrasi mücadelesinin sonucunda ortaya çıkmış, toplumun din baskısından kurtarmayı amaçlamıştır. Çünkü güçler ayrılığı ilkesinin daha iyi çalışabilmesi için yasama yürütme ve yargı üzerindeki etkilerin kaldırılması gerekiyordu.

4) Demek ki neymiş;"demokrasi laiklik sayesinde ortaya çıkmamış"

Clockwork Avian

Alıntı yapılan: Miskin Gölge - 16.05.07/20:24
Alıntı yapılan: MeNaR - 16.05.07/18:34
sözünü ettiğiniz mitingler ne güzel düşünceniz, idealiniz uğruna koşturdunuz çalıştınız ama yapılan mitinglerdeki aldığınız tavırlar bence hiçte hoş ve taraftar toplayıcı değildi. tamam saygınız var benimde sizin saygınıza saygım var ama eğer inançlara veya inanlara çamur atılıyorsa tam bu yerde saygım biter.


sizin din sembolü dediğiniz şey islamda başörtüsü. bunu ne said-i nursi, ne fethullah gülen nede akp emretmiş. insanlar dine bağlılıklarından dolayı başlarını örtüyorlar bunu bir anlasanız
sizler diye bahsettiğin hiç bir insan oraya islama ya da her hangi bir "vicdani" inanca küfretmeye, tavır almaya gitmedi...orda bağıranlar siyasi inanca küfür ettiler, ve masum dediğin o kadar insanın bu örgütlerin kendilerini temsil ettiğini savunmasına ya da ses çıkarmamasına tepki gösterdi meydanlardaki milyonlar...

bi de hangi dinden bahsediyoruz acaba onu da açıklığa kavuşturalım...hangi din bir insanın kıyafeti yediği içtiği hakkında hükümler verir? hangi din bir insanın düşüncelerine zincirler vurur bunu bi açıklığa kavuşturmak gerek... erkekler azmasın diye kadınların saçlarını sımsıkı kapaması bir dinin gereğimidir yoksa saçma bir töremidir bunu açıklığa kavuşturmak lazm...

madem öyle töre; erkeklerin gözünü, kadınları görüp azmasınlar diye bağlasaydı. bugün göz bağını savunacakmıydı bunca erkek...zaten şu sıkıbaş türbanı caanı gönülden savunan bi kadın görmedim şimdiye kadar...saçma sapan töreleri bize din diye yutturanları, insanlığımıza hakaret edenleri protesto ediyoruz yoksa vicdani meseleleri değil...


Göz bağı olayını sevdim.

Dincinin hayal gücü ve uçkuru harikadır. Kadınların kapanması olayı gerçekten de erkekler tahrik olmasın diye. Çok acaip. Aklı başında kim bunu destekleyebilir?

Dincinin propaganda gücü de yüksektir. Kadını 2. sınıf kılan bir uygulamayı, eve kapatmayı planladığı kadını azcık serbest bırakarak çok güzel kullandılar, hala da kullanıyorlar. Şeriat gelse evden çıkamayacak olan türbanlı kızlar şimdi türbana özgürlük deyip, erkeklerin uçkur meselesi yüzünden örtünerek dolaşmayı ne yazık ki maharet sayıyorlar. Yakında bir yerden köleler çıkıp "köle olmak istiyoruz, nerde bu insan hakları" diye gösteri yaparsa şaşmayacağım.

"insanların inançlarından dolayı yaptığı işler başkalarının özgürlüklerine müdahale etmedikçe serbest bırakılmalıdır.

laikliğin sınırı bu olabilir."

Sayın deniz kavga bunun yorumlanmasında kopuyor zaten. Kim takıyye yapıyor kim dürüst belli değil.


Aklıma geldi.. Annem Tekel'de çalışıyordu. Stajyer öğrenciler vardı. 3 tane kızcağızı karşsına geçirmiş, zamane Refah partili 2 "müslüman" beyefendi şöyle demişti. "Ne diye pantolon giyiyorsunuz lan?! -Bir yerlerini alenen elleriyle işaret ederek- Şeyimiz yok mu bizim?"
Demokrasi laiklik sayesinde gerçek anlamda uygulanabilmiştir. Ben yoksa Roma'nın düzenine de evirip çevirip demokratik düzen diyebilirim. Ümmet fikri kaybolmadan gerçek anlamda demokrasi kurulamaz, olay bu.


MeNaR

acaba başörtünün dini bir emir olduğu için kadınlar tarafından benimsendiğini ve kullanıldığını düşündünüz mü hiç? çok büyük bir maharetmiş gibi her başlık altında kullandığınız ve müslüman erkeklerin cinsel düşkünlüğünden bahseden sözlerinizle komik oluyorsunuz.

başörtülü kızlar şeriat istiyorlarsa (ah şu isteğide tek başörtülü kızdan duymuş olsam içim yanmayacak) bırakın şeriat gelsin ve sürünsünler, siz saygıdeğer bay ve bayanlar parçalamayın kendinizi, bırakınız çeksinler cezalarını.

sizin laiklik dediğiniz şey nasıl oluyorda dinin bir hükmünü kaldırmaya çalışıyor. ha bu devletin dine karışması değilse (!) kusurum affola.

Clockwork Avian

Alıntı yapılan: MeNaR - 21.05.07/23:21
acaba başörtünün dini bir emir olduğu için kadınlar tarafından benimsendiğini ve kullanıldığını düşündünüz mü hiç? çok büyük bir maharetmiş gibi her başlık altında kullandığınız ve müslüman erkeklerin cinsel düşkünlüğünden bahseden sözlerinizle komik oluyorsunuz.

başörtülü kızlar şeriat istiyorlarsa (ah şu isteğide tek başörtülü kızdan duymuş olsam içim yanmayacak) bırakın şeriat gelsin ve sürünsünler, siz saygıdeğer bay ve bayanlar parçalamayın kendinizi, bırakınız çeksinler cezalarını.

sizin laiklik dediğiniz şey nasıl oluyorda dinin bir hükmünü kaldırmaya çalışıyor. ha bu devletin dine karışması değilse (!) kusurum affola.


İlgili uygulamanın gerekçesi “müslüman erkekler tahrik olursa kadınlar günaha girer”. Ne yani bu tip bir sapkınlığı dinen şartmış diye kabul mü edeceğim. Allah’ın bunu emrettiğine inanmak zorunda değilim. Bir tanrı neden erkek egemen hatta “erkek sapıklığı egemen” toplum yaratmak istesin? Birileri oynamış çok bariz...

Baş örtülü kızlar evlerine kapanacaklarına ihtimal vermeden tabi ki şeriat istiyorlar çoğunlukla. Dilerseniz size Cerrahpaşa’da bu türban olayı ilk çıktığında yaşadıklarımızı da anlatabilirim J

Refah Partisi türbanı koz olarak kullanmaya karar vermeden önce bütün türbanlılar rahattı. laiklik dini siyasetten kurtarır. Bu da bir örneği.


Miskin Gölge


biraz bahriye üçok okuyun,,, kadın, bunun saçmalıktan başka birşey olmadığını anlatmak için canını verdi...

kiya

laikliğin sınırları konuşulmamış ki burda, konuşulabilmeli tabi, laikliğin sınırları, herkes konuşsun.

tango sormuş; anayasa'da laikliğin sınırları çizilmemiş mi?

evet, anayasa maalesef laik değil! laik bir toplum değiliz. laik bir devlet de değiliz.

buyrun, konuşalım...