21.07.19/17:16

Lider nasıl olmalıdır?

Başlatan deniz, 18.06.04/22:43

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Narcotic

20.08.04/17:37 #10 Son düzenlenme: 25.08.08/20:21 asya
Alıntı.
2. Lider üst insan olmalıdır. Toplum ve insan psikolojisini iyi bir şekilde analiz edebilmeli, çok iyi bir felsefi backgrounda ve kültürün ve insanların ona yüklediği değerlerden bağımsız düşünebilme yetisine sahip olmalıdır.

Ben bu maddeyi benimsemiyorum. Neden Bütün Liderler Üst sınıf olmak zorunda mı? Neden bir İşçi sınıfından weya asosyal bir Düşünce zihniyetinden olmasın ki
Onun için bu maddeyi kendimce istemezdim...

ateþ hýrsýzý

Bence burada soru yanlış. "Lider nasıl olmalıdır" sorusu gerçek liderin yapay liderlerle arasındaki ayrımı es geçmektedir. Bu soruya bakınca filan partinin lideri nasıl olmalıdır, yada filanca sendikanın lideri kim olsun gibi sorular akla geliyor. Oysa liderlik bir kişisel özellik olup herkeste kendiliğinden bulunan bir şey değildir. Bu özelliğini kimileri kimileri kişisel kariyer, iktidar amaçları için kullanırlar kimileri de kullanmazlar...Bizim sormamız gereken soru gerçek (doğal) liderler kimlerdir ne gibi özelliklere sahiptirler sorusu olabilir...aksi takdirde lider şöyle olmalıdır böyle olmalıdır dersek (marcos diktatör olmalıdır derken bu açıdan pek haksızda sayılmaz :) ) liderlere misyon yüklemiş oluruz bunu da kendi adıma doğru bulmuyorum. Liderin bir misyonu varsa  bile bunu ona kimse yüklememeli pratikte kendiğinden oluşmalıdır ve bu misyonu tarih yazmalıdır. Durrutti bir liderdi ama kendisine herhangi bir misyon yüklememişti...onun misyonunu bugün tarih yazıyor...Keza Bakunin tüm karizmasına karşın hiçbir zaman liderlik arzusunda olmadı...ama bugün onun doğal bir lider olduğunu biliyoruz...

sağlıcakla ;)  

gatetodeath

insanlara birşeyler verebilmeli ve lider olduğu platformadaki konuya hakim bir kişi olmalı.boş bir kap dolduramaz diğer kapları,lider dolu olmalı ki birşeyler verebilsin karşısındakilere,belli bir ağırlığı olmalı,çok yönlü olmalı ,herşeyden ötesi zeki olmalı ...

MerxIn

Liderler olmasin.
Zaten sorun bu degil mi?
Biz koyunuz.Kim onumuzdeki tuzu azaltip bize otlara saliverirse onu lider seciyoruz!
Eşek arilari ve işci arilar gibiyiz onlarla.

Anarres

Lider olmamalıdır. onu benden ayrıcalıklı konuma koyan özelliği nedir? Niye ona ihtiyacım olsun ki!

Leonardo

evet. kendi kendini yönetmeyi öğren niye ona buna tenezül ediyosun ki?

marcos

Eger sistemin basinda bir lider olmazsa o sistem uygulanamaz gercek kaos o zaman cikar.cunku herkezin özgurluk ve sistem anlayisi farklidir.

deniz

kendiniz için lider yalnız yine kendiniz olmalıdır.

ama bir şey yapılacaksa 'o işe özel' bir lider olmadan olmaz.

marcos

Konu siyaset bölumunde oldugundan olaya siyasal acidan bakiyorum..tabiki kisi olarak lideri kimse kabullenemz..ancak siyasi yöntemlerde lider sarttir.

deniz

yalnız arkadaşların önder, öncü, başkan, amir, kumandan, yönetici, lider, iktidar vb kavramları göz önüne alarak yorum yapmalarını isterim.

bunları olumludan olumsuza doğru sıralarsak; öncü, önder ve lideri başa almalıyız.