25.06.19/02:08

Lider nasıl olmalıdır?

Başlatan deniz, 18.06.04/22:43

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Anarres

Ben bu kelimelerin hiçbirinde olumluluk saptayamadım...

deniz

Alıntıkendiniz için lider yalnız yine kendiniz olmalıdır.

ama bir şey yapılacaksa 'o işe özel' bir lider olmadan olmaz.

AlıntıBen bu kelimelerin hiçbirinde olumluluk saptayamadım...

bu kelimeler bir fonksiyonu meşru bir şekilde yaptıkları için olumludurlar.

...

aslına bakarsan çok da haksız sayılmazsın. olumludan kastı "ehveni şer" olrak yorumlayabilirsin. ideal olan lidersiz, öncüsüz bu işi yapmaktır ama sosyal olgular eylem üretmek için bu tiplere ihtiyaç duyar.

eğer lider, öncü olmadan sosyal üretkenlik yapabilecek bir örgütlenme yaratabilirsen sana diyecek birşeyim kalmaz.

Anarres

Teoride mümkün; geri çağırımlı delegeler- özgür federasyonlar....

İşe yararmı deneyip görmek lazım! ;)  

Anarres

Size bir imparator verelim o zaman!

Benden ya da senden ne gibi meziyetlerle üstün bir insan benim yerime daha doğru karar verecek pozisyonu hakedebilir.

Çok başlı derken kaotik bir ortamı kastediyorsan; bastırılan bireyler sesini duyurmak için tabiki isyan yolunu seçecektir. Onlara ve herkese bir birey=bir oy şeklinde yaklaşabilirsen zaten o noktada çok başlılığı önlemiş olursun...

fatih

Alıntı

Benden ya da senden ne gibi meziyetlerle üstün bir insan benim yerime daha doğru karar verecek pozisyonu hakedebilir.

neden hemen kendinden ustun mu degil mi tartismasina giriyorsun ki? zaten lider demek senden fazla bilgiye sahip demek degildir diye belirtmistim_ayrica senden ustun ozellikleride olabilir_sen herseyin en dogrusunu,guzelini bildigini mi iddia ediyorsun? ki o zaman komik duruma dusersin_ayrica bir yonetim bicimi olarak gormuyoruz kineden sacmalayip imparator bulalim gibi laflar ediyorsun...zaten hatan burda basliyor sanirim,liderlik imparatorluk degildir,tek seslilikte degildir..bu kadar orgutler,sendikalar,demokratik platformlar lidersizmi yonetiliyor?herkesin kendi kafasina gore bi is yapmasi ne kadar dogru?

deniz

AlıntıBenden ya da senden ne gibi meziyetlerle üstün bir insan benim yerime daha doğru karar verecek pozisyonu hakedebilir.

olumlu dediğim liderlikte senin adına karar verme olayı olmaz.

liderini sen yaratırsın. o seni değil

Anarres

Senin adına karar verme yetkisine sahip değilse; sözcü demek daha doğru olmazmı? yani kararları diğerlerine sadece aktarmakla görevli biri...

Çünkü lider sözlük tanımı olarak yönetimde 'güce' ve 'yetki'ye sahip kişidir.

Ama sonuç olarak bahsettiğin yetki kapsamı aynı şeyi ifade etmeye çalıştığımızı gösteriyor...

Linate

bence liderlik diye birseyin olmaması gerekır lider oldugu surece nasıl ozgur olabılırız ki ozgurce davranmak ve dusunmek yoktur lıder oldugu surece sadece lıderın ıstedıgı vardır.yanı bır nevı lıderın pıyonusunuzdur lıder sızınle oynar benım gorusum tabıkı bu.

fatih

nasil degisik bi bakis acisi! lider,hayatinizin lideri degilki? sadece o bulundugunuz olayin lideri ve orda bile ayni duzlemde bakmiyorsaniz o zaten sizin lideriniz degildir ve gitme hakkiniz vardir.bunun ozgurlukle hic alakasi yoktur,tam tersine kafana gore is yapma politikasi ile ilgisi vardir_yani yapamazsin_disiplinden nefret ederim ama bazen disiplin hayatin icinde kullanman gereken bi sey olabiliyor

Anarres

Bir olayda lider olması neyi değiştirir ki! Karar verme yetkisini birine devretmektir lider seçmek! Ayrıca gitme hakkı diye bir kavramada inanmıyorum. Daha öncede söylemiştim aslında; lider kavramı yerine topluluğun görüşünü aktarma yetkisi olan sözcü daha tutarlı ve mantıklı...