16.07.19/10:09

Lider nasıl olmalıdır?

Başlatan deniz, 18.06.04/22:43

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nicom

kesinlikle karizmatik olmalı..
kitlelerin zihinlerini yerinden oynatabilmeli..onları aynı amaca dogru şevkle surukleyebilmeli..
karizmatik lider evet..
^_^  

Yosun

Bence Stirner liderligi yikici tavriyle en karizmatik lider.Ve de dusunmeye harcadigi ustun performansla Marx da diger alternatif.Bence tabi bu. :)

nicom

Marx'a saygılar ama onu karizmatik lider olarak gormuyorum :huh: ..Marx daha cok olumunden sonra ideolojileriyle varolmustur,anılmıstır..Ona katılanlar Marx'ın yazıp cizdiklerinden etkilenenler ,onun gibi dusunenler yada onun gibi dusunduklerini farkedenler Marx'ın manifestosundan yola cikanlardir.Karızmasina kapılıp gitmezler.Karızma dedigimiz seyde gunumuzde kullandıgımız karizma kavramina indirgenicek kadar basit degildir.Karizmatik lider yasadıgı donemde kendi atmosferini yaratabilicek guce sahip ,o zamanın sartlarina uygun amaca yonelik aktif faaliyetlerde bulunan,kısıtlı anlarda onemli kararları verebilen ki bence en cok savaslarda bu durumdan bahsedebiliriz ,arkasına yuzbinlerce insani alarak onları rızalarıyla seve seve olume goturebilicek kadar etkileyebilen insandır..Marx ise bana gore sadece bir dusunurdur hatta kimilerine gore bir sosyoloji kimilerine gore ekonomi alanlarında onemli teoriler uretmis paylasilamayan bir dusunur..Ama lider bundan cok daha fazlasinı yapabilendir..Hele ki karızmatik lider..

Yosun

Beni matematigi hayata gecirmek icin harcadigi caba etkiliyor.Ve kitleleri uzun vadede etkilemenin  daha cizgileri az gorunen ama onemli bir eylem insanina isaret ettigini dusunuyorum.Belki bu guce sahip bir liderin ulasabilecegi gelecek diger kitleleri aninda yonlendirebilen ama etkisi sonmeye mecbur bir liderden daha kalicidir.

nicom

Benide sosyal teorileri etkiliyor. ^_^ .Ama bu yinede onu lider yapmaz..Belki onun dusunceleri ileride bir lideri besleyen dusuncelere donusebilir bilinmez..O zaman bir eylem adamının vucudunda hayat bulur belki..Ozaman uzun vadeden soz edebiliriz.Ama lider olabildiginden degil..:huh:
Ayrıca misal yuzbinleri rızalarıyla olume goturebilmek etkisi sonmeye mecbur olarak tanımlanamaz..Tarih bunu kabul etmez.Bende etmiyorum..Tek bir insan bile bircok seyi degistirebilirken..

abi

lider kendi çıkarını ya da halkının çıkarını çiğnemek uğruna yapılması gerekenleri, doğru olanları yapabiilecek cesarette olmalı

nisan

Lider mi dogulur, yoksa sonradan lider mi olunur?

güneþinkýzý

KÖTümser rüzgar niçin çıktı diye şikayet eder, İYimser rüzgarın geçmesini bekler...

Lİder ise yelken AçaaaR (bu sözü çok beğeniyorum fakat şu an kime ait olduğu aklıma gelmedi)

asya

Alıntı yapılan: deniz - 18.06.04/22:43

3. Lider insani zayıflıklardan (sex, duygu, kibir, sermaye,..) uzak olmalıdır.

9. İnsan olmalıdır. Bizler gibi yaşamalıdır.
...

Bu iki madde birbiriyle çelişmiyor mu? Bence kibir ve sermaye örneksemeleri dışında, 3. madde tamamen yanlış bir kriter.

Lidersiz bir toplumu yeğlerim ama düzen için de bir örgütleyiciye (en azından sistem oturuncaya kadar) gereksinim var.

Bu örgütleyicinin içimizden biri; insiyatif, akıl, mantık, bilgi, birikim sahibi olması gerekir. Gerektiği yerde karşı duruşunu, cesaretini ve kararlılığını sergilemekten kaçınmayan, koltuk ve mülkiyet sevdasından uzak biri olmalı.

Khaos

Evt bence de OLMAMALIDIR lider. İnsanlar kendi sorumluluklarını başkalarının üzerine atmaktan vazgeçmelidir hemen ve sıkışınca suçu mevcut lider e atıp sıyrılmaktan. Başına gelen Her şeyin suçlusu bu anlayışı sürdüren kendisidir liderler de değil.