17.08.19/17:06

Şartsız Sevgi...

Başlatan [S]aKiN, 09.07.05/19:21

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

[S]aKiN

09.07.05/19:21 Son düzenlenme: 29.04.08/18:03 asya
 Sadece sevildiğini istendiğini düşünerek sevme  karşılıksız,günümüzde olduğunun aksine karşındakinin nasıl düşüneceğini düşünmeyerek hareket etme beğenilme ihtirasından uzak sadece eendinn olarak yaşayarak kabul görme ve değerlendirilme zevkini yaşama şartsız sevilebilmee.
  Böyle bir sevmeye karşılık verecek hoşgörü sahibi kişide kanımca yüce Allah(c.c) başkası olamaz... bence...

buz

bir şey diyeyim mi...kendimiz bile O'nun bize özendiği kadar sevmiyoruz bence... :)

ama sevgi mümkün.hani zararına bile olsa kıyamazsın ve uzakta kaldığında bile bir selamına tutunsun iyi olsun istersin hep.

RestInPeace

AlıntıSadece sevildiğini istendiğini düşünerek sevme  karşılıksız

iyi de bu dediğin karşılıksız sevgi değildir ki..sevildiğini istendiğini düşündüğün anda "karşılıksızlığı" kalmaz. sadece sevmek karşındakinden "sevilmeyi" "istenmeyi" beklemeden sevmek karşılıksız sevgidir...

buz

karşılıksız sevgi beklentisi kadar büyük karşılıklı bir sevgi umuşu var mıdır...

sanırım ihtiyaçsız olmak gerek...

azalan ihtiyaçlar sevgiyi karşılığını bulmada kendinden sadeleştiriyor.

RestInPeace

en güzeli beklentisiz olmak değilmidir...

böylece hayal kırıklığına da uğramamış olursun...hayal kırıklığı olmayınca karşındakini de hırpalamazsın... karşındakini hırpalamayınca işler daha yolunda gider.... işler yolunda gidince bunun doğruluğu karşısında yolun hep bu olmaya başlar... yolun bu olunca da hayat daha bi anlamlanır....

çember tamamlandı  ;)

buz

hı hı...senin beklentisiz olman karşındakinin seni beklentisizce sevmesinden önemlidri.

ne kadar az umarsan o kadar özgür olursun.

sevgi ve özgürlükse paralel yürür.

torq

Sevginin karşılıksız olması düşüncesi hastalıklı bir durumdur ve insan düşüncesinin bir ürünüdür. Aslında sevgi gösterdiğimiz kişiden bir şey beklemediğimize o kadar inanırız ki bir an için gerçekle hayal birbirine geçer ve düşünmek istediğimiz kavram benliğimize egemen olur. Ancak çok geçmeden düşkırıklığı ile içimizde nefretler ya da uzaklaşma isteği oluşturmaya başlarız. Çevremizdekiler beklenti içinde olmadığımızı,  insanların yaptıklarımızı neden anlamadığını ya da maddi olmasa da manevi olarak bir karşılık vermeleri gerektiğini söylemeye başlarız.

Sevginin temelinde ilgiye olan ihtiyaç ve egonun tatmini olduğuna göre, karşılıksız sevgi kendimizdeki bir eksikliğin dışavurumudur diyebiliriz. Bu eksikliği kapatmak için gizli bir beklenti ile karşımızdakine biraz ilgi gösterip durumu anlamaya çalışırız. Ancak bir süre sonra platonik bir şekle dönüşüp yaşam boyu kendine acıma ile karşı karşıya kalmak da olasıdır.

Benim kişisel önerim, karşılıksız sevgiyi yüceltmek yerine karşılığını bulabileceğimiz sevgi-li-ler bullmaya çalışmak olacak.

Nihilast

Sevgi yok, sahiplenmenin öz denetimi var. Bunun şartsızı olmaz!

[S]aKiN

sevgiyi ile şefkat karışan bu...

:)

şartsız sevgi olabilirmi?olur diyenler YALAN söylüyor yada farkında değiller.hayatta hiçbirşey karşılıksız değildir.sevginizin değerini artırmak için yalan söylemeyin

ecstasy

bnm kişisel fikrimde herşeyin menfaat ilişkisine dayandığı ama bundan emin olamayız. Sevgi karşılıksızmıdır yoksa sevilebilme ihtimalinimi severiz, Umut mu sevgi sandıgımız duyguyu ayakta tutar. yoksa bir anne hiç sevilmesede çocugunu gerçekten karşılıksız sevebilirmi. Bence çok teorik konusuyoruz.

RestInPeace

Alıntı yapılan: torq - 14.07.05/00:42
Sevginin karşılıksız olması düşüncesi hastalıklı bir durumdur ve insan düşüncesinin bir ürünüdür. Aslında sevgi gösterdiğimiz kişiden bir şey beklemediğimize o kadar inanırız ki bir an için gerçekle hayal birbirine geçer ve düşünmek istediğimiz kavram benliğimize egemen olur. Ancak çok geçmeden düşkırıklığı ile içimizde nefretler ya da uzaklaşma isteği oluşturmaya başlarız. Çevremizdekiler beklenti içinde olmadığımızı,  insanların yaptıklarımızı neden anlamadığını ya da maddi olmasa da manevi olarak bir karşılık vermeleri gerektiğini söylemeye başlarız.

hastalıklı bir durum ? yani eğer bunu zoraki yapıyorsan, ben karşımdakinden bişi beklemiyorum diyerek yapıyorsan bunu kendine dikte ettiriyorsan evet olabilir. ama sadece seversen karşındakinin seni sevip sevmemesini umursamaz sadece kendi duygularından sorumlu olduğunun bilinciyle hayatını gerçekleştiriyorsan bu seni sen yapan bir özellik olarak vucut buluyorsa insanın kişisel özelliği nasıl hastalık olarak adlandırılabilir ki?

ki karşındakinden bişi beklemeden yaşıyorsan ve yaşadığın (burdaki durumda sevgi, karşındakinin seni sevmesi)  sen talep etmeden beklentin dışında gerçekleşirse senin için bir süpriz olarak yani düşkırıklığından nefretten sıyrılmaz mı...insanların bizi anlayıp anlamadığı kaygısından uzak olmak...

a

Karşılıksız sevgi??? Ben de bunun dünya üzerinde yaşayan en akıllı yaratık olan insanın gerçekleştirebileciğini pek düşünmüyorum. Umursamadan sevmek demişsiniz... Bence palavra siz bir kişiyi severken en azından onunda sizi sevmasini beklersininiz. Bu en azı arkasından diğer isteklerinizde sıralanır tabi

[S]aKiN

karşılıksız sevgiyle platanik aşk aynı şeymidir peky...

a

karşılıksız sevgi olmadığını için aynı şeyler değildir. çünkü varlıkla yokluk eşit değildir.

torq

Uçan süpürge, soruna kendi açından bakmaya devam edersen doğal olarak ortada bir hastalıktan söz edilemez. Ancak senin verdiğin örnekte sevilen kişi değil de seven durumunda olursan ve karşındaki de senin gibi umursamaz biri olursa, ortada sağlıklı bir ilişkiden söz edilemez. Ben de böyle biri durumun tanımını yapmaya çalıştım, yani yanlardan birinin kendisini çok sevdiğine inandırmaya devam etmesi, karşısındakinin ya bu durumdan hiç haberdar olmaması ya da haberdar olsa bile umursamaz davranması. Senin mantığınla bakarsak durum şöyle oluyor; başkasının beni sevmesinde hiç bir sakınca yok, çünkü önemli olan benim nasıl davrandığımdır.

Sevgi kavramının temelinde ilgi yatar. Yani birinin bizimle ilgilenmesi, beğenmesi, bizim var olduğumuz bize hissetirmesi. Eğer bu işlem karşılıklı olmazsa denge bozulur. Bu durumun tek istisnası insanın çocuğuna gösterdiği ilgidir ki bunun temelinde de üreme içgüdüsü vardır.

buz

insanın çocuğuna gösterdiği ilginin de karşılıksız olduğu söylenemez.hatta kendi ilgisine eşdeğer bir sevgi beklentisi olduğu için epey bedeli külfetli bir ilgidir.

çünkü kimse annesini annesinin kendini sevdiği gibi sevemez.-sevmesi gerekmez hatta.

karşılık denince akla gelen ses ve sesin duyuluşu gibi bir örtüşme denklik değil.

fırsat kollama ve fazlasını karşındakinden edinme.

oysa vurduğun yer acır ya da bağırdığın kişi dönüp bakar.aksi durumda hareketin sonuçsuz kalır..

her tavrın başka bir karşı tavırla eşlenişini görmek zorunluluğuna insan sahiptir.

karşılıksızlık farketmeyişe dönüşlüdür aslında.

sesini duyuyramamış olmaktır..uzun vadede kendi başına hastalık yaratıcıdır.

ecstasy

evet buz doğru demişsin. ama sevginin sadece bi karşılık almak isteme oyunu oldugunu düşünmüyorum. yani enazından anne için felan çünkü olay birazda hormonal.
bugun düşündümde bu konuyu. yani mesela annede içten gelen çocugunu sevme yani o içgüdü olmasa insanlık yada nebilim bazı hayvan türleri felan olmazdı. şimdi bu hayatta kalmanın bir zorunlulugu oldugu içinmi var yoksa bu içgüdü oldugu içinmi hayat var.

bide bugun farkettigim bir diger şeyde. sevgimizin çogu zmn nekadar alçakça ve bencilce oldugu. düşünsenize bi hayvan alıosun onu bi kafese kapıon yada evden çıkmasına izin bile vermion. onun seni sevmesini beklion senin özgürlügünü alıp onu beslemen çok yüce bir davranışmış gibi. sadık olması en iyi özelligi oluo hayvanının.o hayvandan bekledigimiz şeyle bi sevgiliden bekledigimiz şey arasındaki fark ne. yani bi hayvan seçim yapamicagı için snn olmamak gibi, yada muhtaçlıgının farkına varamadıgı için onu kontrol edebilioruz ya bizi sevmesini bekledigimiz insanlar bizden daha güçsüz ve aptal olsaydı. onlarıda bi hayvan gibi beslicekmiydik bizim olmaları için. sevgi yoksa mama yok yani.

buz

içgüdüler ya da güdüler hayatın kendini en altdüzeydeki koşullarda bile geçerli kılabilmesi için içerdiği bir tür sermaye ya da altyapıdır.İnsan bunun üzerine yaşam dediği şeyi kurar.

Hayatı tamamen mümkün kılan ama esası olmayan güdülere indirgediğinizde daha önce dediğim gibi televizyonu sadece çalışma prensipleriyle açıklmaış olursunuz.Oysa içinde ne gösterildiği çok daha önemlidir.

Üreme ve koşulsuz yaşamaya endeksli bir hayat sanata eğilimi en azından açıklayamaz bence.

Dediğin gibi sevginin karşılık buluşu kendine özgü olacaktır ve sadece kazanım -çıkar gözönüne alındığında sevgisizlik çok daha karlıdır üstelik.

[S]aKiN

garip bir örnek olacak ama leyla ile mecnun'un hikayesi gibidir... aramak aramak sonrada kendini aradığını hatırlamak.öğrenmek ve.. gerçek sevgiliyi bulma...
     karşılıksız  sevgi varsa buda içe dönük bir olgudur kişinin kendisini sevmesidir... kendiinde olan güselliği başkasın da görüp bağlanmasıdır.. bizi karşı tarafa yakınlaştıran zati nedir ki..?

sýrt_cantasý

Alıntı yapılan: buz - 13.07.05/10:27
bir şey diyeyim mi...kendimiz bile O'nun bize özendiği kadar sevmiyoruz bence... :)

sanki "özenme" biraz yanlış kullanılmış gibi..

obscure

özenerek yapmak ...değer verdiği için özenerek sakınmak ...anlamında kullandım..ya da kullandığımı sandım... :)

Leonardo

gerçek sevgi koşulsul evrensel sevgidir diycem...

ama sevmek bi sanattır demek daha yerinde olur. herkes sevemez. bu apaçık ortada olan bişeydir. bana 500 milyon verdi diye birini sevdiysem bu sevgideğildir. içgüdüsel olarak sevdiysem bu da değildir. içgüdüsel olarak seven bugün sever emzirir yarın sokakta dilenmeye yollar.

yaşamın amacı belkide bu sanatı öğrenip pratiğe dökebilmektir.

bunu tanımlamak gerekirse, bugün Mogan gölüne akan kanalizasyon arıtılmaya başlarsa bu sevgiden kaynaklanan bişey olacaktır.

ZeRDuShT

ne büyük bir şeyden bahsettiğini bilmeyen bir sürü topluluk..
yine toplanmışlar leşin başına...
avın iyice süzmesini bekliyorlar...
yemek için...!

umarım bir gün sıra bana da gelmez...

ekin

17.10.05/18:21 #24 Son düzenlenme: 29.04.08/18:02 asya
ŞARTsız sevgi

aa, olmazz kiii.. zaten sevginin en büyük şartı onun varlığı. :uglystupid2:

asya

şartsız sevgi, sevdiğinizin mutluluğunu kendi mutluluğunuza yeğleyecek kadar sevmektir...

o'nun için, gerekirse o'nu kaybetmektir...

moon

Alıntı yapılan: asya - 19.08.08/02:34
şartsız sevgi, sevdiğinizin mutluluğunu kendi mutluluğunuza yeğleyecek kadar sevmektir...

o'nun için, gerekirse o'nu kaybetmektir...

kaybettim.

asya

belki de kazanan sensin moon :)