25.06.19/06:18

Sosyoloji Nedir?

Başlatan deniz, 15.08.04/15:25

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

deniz

Sosyoloji Nedir?

Kavramsal İçeriği   

Sosyoloji; "Toplum Bilimi" veya "sosyal olayların bilimi" ya da "sosyal örgütlenme ve sosyal değişimler bilimi" olarak da bilinmektedir.

Aslında sosyoloji, sosyal hayatımızda var olan sosyal gerçekleri (sosyal hadiseler ve olgular), insanların meydana getirdiği grupları, grupların davranışlarını ve sosyal kurumları olduğu gibi inceleyen pozitif bir sosyal bilim dalıdır. Bir başka ifadeyle, sosyoloji, bir takım varsayımlardan çok; var olan gerçekleri ortaya koymaya çalışan, sosyal gerçeğe eğilen bir ilimdir.

Geniş anlamıyla sosyoloji, insanların birbirleriyle kurdukları sosyal münasebetleri, sosyal gruplar, kurumlar ve örgütler arasındaki münasebetleri, toplu eylem, toplu direniş gibi topluluk ve fert davranışlarını, değişik düzeylerde bütün sosyal etkileşim biçimlerini, sosyal yapı özelliklerini ve bu yapıda ortaya çıkabilecek değişme temayüllerini belirli bir yöntem dahilinde inceleyen, sosyal gerçekleri ve süreçleri sistematik ve bilimsel olarak mercek altına alan bir bilim dalıdır.

Sosyoloji, hem insan davranışının yüz yüze etkileşim bağlamlarını (Mikro-Sosyoloji), hem de çok sayıdaki ve büyük ölçekli grupların, örgütlerin veya sosyal sistemlerin (Makro-Sosyoloji) özelliklerini inceler.

Sosyoloji, fertten ziyâde toplumun aynasıdır. İnsanın, sosyal diye vasıflandırabileceğimiz bütün davranışları, sosyolojinin ilgi alanına girmektedir. Her ne kadar insan ruhuna pek yakın olan ilgi alanlarını, değerleri ve duyguları ihtiva eden sorunları ele alıyorsa da, sosyoloji, bir şeyin iyiliği veya kötülüğü, uygunluğu veya uygunsuzluğu gibi hususlarda yargıda bulunmaktan uzak durmaya, yani tarafsız kalmaya gayret etmektedir.

Sosyolojinin Tarihçesi   

Sosyal olaylar, her ne kadar insanlık tarihi ile başlatılmakta ise de, hadiselere sosyolojik yaklaşım tarzı, daha çok 18. ve 19. yüzyıllarda ortaya çıkmıştır.

Sosyoloji terimi, ilk kez bir sosyolog olmaktan ziyâde bir bilim felsefecisi olan Fransız, August Comte (1798-1857) tarafından kullanılmış ve İngiliz, Herbert Spencer (1820-1903) tarafından da geniş kitlelere tanıtılmıştır.

Ancak, sosyolojinin ilk temel esaslarını, ilmî yöntemlerle ortaya seren ilk bilim adamı belki de İbni Haldun 'dur (1332-1406). Prof. Dr. W. Barthold'a göre İbni Haldun, tarih felsefesinin en mümtaz simalarından birisi olduğu kadar, sosyolojinin ilk büyük kurucusudur. Sosyal kanunları, tarihî hadiselerden çıkaran İbni Haldun, cihan tarihinde, büyük devlet ve medeniyetlerin kuruluşunda, göçebe unsura yer verdiği, bunların medeni halk içerisinde yaşayıp milliyetlerini kaybettikleri hakkındaki fikirleri bugün bile geçerlidir. Ayrıca, sosyal psikoloji, sosyal ekonomi, tarih felsefesi, etnografya, sosyal coğrafya, sosyal felsefe, kentleşme, sosyal antropoloji gibi sosyal bilim dallarına ait sosyal teorileri, ciddî mânâda ancak 19. asırda kavranabilmiş ve bir çok Avrupalı bilim adamının çalışmalarına temel dayanak vazifesi görmüştür.

Sosyoloji Dalları   

Sosyolojinin gelişmesiyle, toplumlara ve topluluklara yönelik yapılan ilmî çalışmalar sonucunda bir çok sosyolojik disiplin ortaya çıkmıştır. Bunlardan en önemlileri aşağıda sıralanmıştır:

Ahlâk Sosyolojisi.
Askeri Sosyoloji.
Beden Sosyolojisi.
Bilgi Sosyolojisi.
Bilim Sosyolojisi.
Çalışma (Endüstriyel) Sosyolojisi.
Din Sosyolojisi.
Eğitim Sosyolojisi.
Folk Sosyolojisi.
Gender Sosyolojisi.
Hukuk Sosyolojisi.
İktisat Sosyolojisi.
İnsan Ekolojisi ve Demografi.
Kent (Şehir) Sosyolojisi.
Köy (Kırsal) Sosyolojisi.
Kurumlar Sosyolojisi.
Küçük Gruplar Sosyolojisi.
Kültür Sosyolojisi.
Medikal Sosyoloji.
Natüralist Sosyoloji.
Sağlık Sosyolojisi.
Sanat Sosyolojisi.
Sanayi Sosyolojisi.
Siyaset Sosyolojisi.
Sosyal Psikoloji.
Sosyolojik Teori.
Tarih Sosyolojisi.
Tatbikî Sosyoloji
Vergi Sosyolojisi

Sosyolojiye Yakın Olan Diğer Sosyal Bilimler

Sosyoloji ile çok yakından bağlantılı olan en önemli bilim dalı Sosyal Antropolojidir.

Sosyal hayatı, kültürleri, yazının icadından önceki devirlerden başlayarak, bugüne kadarki gelişmeleri inceleyen sosyal antropoloji, dinî, siyasî, iktisadî ve sosyal kurumların yapılarını ve folklorik hususiyetlerini inceler.

Sosyal antropoloji ayrıca etnoloji (kültürel antropoloji) ile psikoloji (psikolojik-kültürel antropoloji) arasındaki münasebetleri, mukayeseli olarak araştırır.

Sosyal Antropoloji, altı kola ayrılmaktadır:

Kültürel Antropoloji (Kültür Antropolojisi veya Etnoloji).
Etnografya.
Arkeoloji.
Folklor (Halk Bilimi).
Dil (Filoloji).
Psikoloji Antropolojisi (Psikolojik-Kültürel Antropoloji).

kaynak: http://www.sosyalsiyaset.com/images/3.gif

marcos

Vergi sosyolojisi he..artik iyice abartmislar..sos

Hades

Sosyoloji  bilimi ülkemize ilk olarak Ziya Gökalp tarafından 1914 yılında Dar-ül Fünûn’da verilen derslerle girmistir. “Bu tarih dolaylı ya da dolaysız bir çok yaklasımlarda sosyolojinin ülkeye girdigi tarih olarak kabul görmüstür. Oysa bunun itibarî bir baslangıç oldugu  muhakkaktır. Çünkü ülkede sosyoloji ile temas eden, gerek konuları açısından gerekse Batıda sosyoloji çalısan insanlarla iliski hâlinde olan düsünür ve onların etkinlikleri 1914 yılının çok öncesinde baslamıs ve devam etmistir. Bu baslangıcı Tanzimat dönemine kadar götürmek mümkündür...

ZeRDuShT

artık sosyalaji yok gibi bir şey
piskoloji var desek daha iyi olur...
bozulmuş sosyal hayatı düzeltmek için...

taziko

yakında medya sosyolojisi de olacak, çalışmalar sürüyormudur acaba? Ve sosyolojik açıdan her zaman 70 milyon ekranın karşısındamıdır. En çok kullanılan kelime 70 milyon bizi izliyor. adi len sanki bir görebiliyorsun camın o tarafından, hadi gördün diyelim nezaman saydın (anında)  :buck2:

El atılması çiddi bir konu olarak görüyorum arkadaşlar, sosyoloji dallarına eklenmeli derim saygılarımla :knuppel2:

ser-up

meraba bn üniwrsite sınawına girdim bu sene we aslında istediğim en başından beri psikolojiydi..ancak insanların her istediği olmuyomuş hayatta demekki psikoloji istediğim yerler olmuyo abant filan oluo we bende abantta psikoloji okumaktansa odtüde sosyoloji okumayı tercih ediorm...sonuçta sosyoloji okumakta çok cazip gelio işin içinde insan olunca...ama yinede karr wermekte zorlanıorum KISACA NAPÇAMM BİLİMİORUM!!!! HELPP

zuðaþi berepe

al birini vur ötekine.farketmez..

RDX

valla bence insan sacma kainat anlamsız.  aman okuyup öğrenip napacan para getiren bir bir iş meslek olsun,fazla merak etme,araştırma yaşa yeter.  :ph34r: gerisine allah kerim.  :D bu arada hoş geldin  :ph34r:

ser-up

yaa allah razı olsun ne çok yardımcı oluyosunuz bee:(((

RDX

bizden böle istediğin cevabı bulamadıysan yapacak bişeyimiz yok valla. olsa dükan senin  :utanan:

zuðaþi berepe

valla sayısal bir bölüm sorsan yardımcı olurdum.ama sözelci arkadaşlar vardır burda.onlar yardım ederler merak etme.

cemdayý

asya

Alıntı yapılan: ser-up - 29.07.07/14:55
meraba bn üniwrsite sınawına girdim bu sene we aslında istediğim en başından beri psikolojiydi..ancak insanların her istediği olmuyomuş hayatta demekki psikoloji istediğim yerler olmuyo abant filan oluo we bende abantta psikoloji okumaktansa odtüde sosyoloji okumayı tercih ediorm...sonuçta sosyoloji okumakta çok cazip gelio işin içinde insan olunca...ama yinede karr wermekte zorlanıorum KISACA NAPÇAMM BİLİMİORUM!!!! HELPP

Bence sosoyoloji'yi bitirdiğinde ne iş yapacağını düşünerek kararını doğrulamalısın. Benim de istediğim bir alandı sosyoloji ama meslek olarak değil, ilgilendiğim için istiyordum. İlgi alanın oysa ve bu alanda çalıştığında mutlu olacağını düşünüyorsan hiç durma, seçimini bundan yana kullan. Ama para kazanmayı hedefliyorsan sosyoloji yerine alanında başka bir meslek seçmelisin. Fazla zamanın yok, elini çabuk tutmalı, kararını bir an önce vermelisin. Yardımcı olacağım herhangi bir sorunun varsa öm atabilirsin.

Bu arada hoşgeldin ve başarılar genç arkadaşım. :)

RDX

ya asya bende valla aynı şeyi dedim. bende zorluyorum ve çok istiyorum sosyoloji okumayı. ama önce para valla. sonra sosyoloji. şöle güzel bi ev sonra binlik bi motosiklet al gez şu cennet vatanı sıkılırsan evlen dahada sıkılırsan yapacak bişe yok sosyoloji okursun. yaani.  :ph34r:

sada

merhaba arkadaşlar bir arkadaş össye girmiş psikolojiyi isterken olmamış demiş. ben de aynı durumda kalmıştım. psikolojiyi isterken sosyolojiye girdim. sosyoloji okumak ilk aşama olan teorik bilgiyi öğrenirken çok zor geliyo ama pratik yönü çok zevkli ben pratik yönüyle sevdim. alana bir çıktım mı bir daha boş zamanım olmasın diyorum. Alan hiç bitmesin diyorum. geçen araştırma konusu gecekondulardı 400 kişiyle görüştük. bir sürü insanla tanışıp konuşmak çok zevkli ama yorucu tarafı çok. alandan gelince yerinden kalkamıyosun mesela uzun bir süre. sen bilirsin seçim sizin.. biraz geç oldu ama ...

SiYaH

Alıntı yapılan: asya - 29.07.07/15:18
Alıntı yapılan: ser-up - 29.07.07/14:55

selam sevgili ser-up; ben de sosyoloji okudum zamanında,fakat şimdi bir öğretmenim.bilmem anlatabiliyor muyum?  :)
çok zevkli bir bölüm,tabi sadece okurken öğrendiklerin yetmiyor,kendini okuyarak daha da derinleştirmen gerekiyor.işin geçim kısmına gelince;eğer para kazanma yönünde düşüncelerin karışmışsa, sosyoloji bitirip kendi mesleğini yapabilen çok az insan tanıyorum.sana tavsiyem şu olabilir; bu dalı seviyorsan mutlaka okumalısın.sevmiyorsan hiç girme... :D

sada

işte sosyoloji bölümünü sevebilmen için bölümü okuman gerekir. o da senin iki senene neden olacak. ilk iki sene kötü geçebilir. ama sonucu çok güzel oluyor.

SiYaH

aslında kötü de geçmiyor...çok zevkli...kişiye bağlı biraz da.hiç ilgini çekmiyorsa,4 yıl boyu bırakıcam bu bölümü diye tutturanlar da olmadı değil,bilgin olsun.odtü sosyoloji çok iyi ama ...

sada

odtü sosyolojinin eğitimini bilmiyorum ama ingilizce olması onlara artı sağlıyor. bu bir gerçek.

SiYaH

sanırım sevgili sada, biz bu konu üzerine ikimiz aramızda konuşuyoruz.sorunun sahibi ser-up ortalarda bile yok...

kimLiksiz

gazi'de kadir cangızbey
mimar sinanda ali akay...delisi çok sosyolojinin...

sosyoloji de okuyan ya da sosyolog olan insan evladı varsa ; odtü , mimar sinan , istanbul üniversitesi sosyolojileri değerlendirebilir mi bana..?

sirelis

Googleye göre Ali akay, Cengiz çapan dan "ayar yemiş"
sosyoloji fazla ele ayağa düştü diye düşünmeye başladım.
Bu bilimdalıdır. Siyaset değildir.
Alkolizm sorunlarının derslere yansıtıması değildir. Solcu olununca her şeyi doğru olunmuyor maselef. Sosyalizmle bilim birbirine karıştırılabliyor. Hocalar tarafından bile.

sada

sosyoloji okumayı okul kimliğiyle değerlendirmek sosyoloji okuyan birinin yapması gerekenleri ya da uzmanlaşmak istediği konuda farklı yönde etkilemesine neden olmuyor diye düşünüyorum. sonuçta uzmanlaşmak isteğin konu üzerine okumaların oluyor. Odtü sosyolojinin ingilizce eğitim açısından diğer üniversitelere göre öğrencilere artı kazandırdığını düşünüyorum. sonuçya bir takım testlere (kpds) tabi tutuluyorsanız bu ülkede ingilizcenin cebinizde olması her zaman daha iyidir.
Alıntı yapılan: kimLiksiz - 13.07.08/13:25
gazi'de kadir cangızbey
mimar sinanda ali akay...delisi çok sosyolojinin...

sosyoloji de okuyan ya da sosyolog olan insan evladı varsa ; odtü , mimar sinan , istanbul üniversitesi sosyolojileri değerlendirebilir mi bana..?

kimLiksiz

sosyoloji siyaset değildir ne demek ? toplumsal tabakalaşma , sınıf oluşumu ve kitlelerin konumlanmasını neresi uzmanlık alanı olarak görüyor ?
saçmalamanın lüzmu yok.sol politika denmedi zaten.
bir ulus baker , ali akay kolay yetişmiyor

pissen

Alıntı yapılan: sirelis - 13.07.08/17:18
Googleye göre Ali akay, Cengiz çapan dan "ayar yemiş"
sosyoloji fazla ele ayağa düştü diye düşünmeye başladım.
Bu bilimdalıdır. Siyaset değildir.
Alkolizm sorunlarının derslere yansıtıması değildir. Solcu olununca her şeyi doğru olunmuyor maselef. Sosyalizmle bilim birbirine karıştırılabliyor. Hocalar tarafından bile.

Hakikaten ya nasıl bir bilimmiş bu bende merak ettim şimdi. Geçenlerde  Bilim adamlarımızın yer küre altında 80 km lik tüneller açıp bu tüneller içerisinde uzay atmosferi yaratıp iki atomu çarpıştıracaklarını okudum. ( doğru olmayabilir yada ben böyle bir şey anladım okuduğum yazıdan) Aklıma gelen şey ise karadelik teorilerinden önce ülkeler arası diplomasi ve bireylerin devletlerle olan ilişkileri idi. Ama haklısın bunun siyaset ile ve sosyoloji ile bir ilgisi yok, gerçek şu ki bunun ne ile ilgisi var. Bilim ne menem bir şeydir söylersen bizde aydınlanmış oluruz.

sada

ya şu siyasetle sosyoloji arasındaki alakayı düşündüğümde sosyolojinin siyaset bilimi için altyapı oluşturduğu gerçektir. yani şöyle ki sosyoloji siyaset biliminin tartışma yapması gereken konuların profilini ortaya koyuyor. ve siyaset bilimi de kendi konusuna dahil olan yanı 'siyaset sosyolojisi'nin verdiği veriler; ortaya koyduğu bulgular üzerinden yorum yapabiliyor.  yani sosyolojinin bulguları siyaset biliminin bilimsel dayanaklar bulmasını sağlıyor. ama bu sadece sosyojinin bir parçası yani sosyolojinin ilgilendiği alan çok geniş toplumun her yönü sonuçta. yani bunun hukuk sosyolojisi ; aile sosyolojisi endüstri sosyolojisi gibi alanları da var tek taraflı düşünmek yanlış olur

sirelis

Sosyoloji bilimdir. Siyaset sosyolojisi de vardır alt dalı olarak, siyasete bilimsel olarak eğilir. Ama siyasetin kendisi bilim değildir.

Kent de bilim değildir ama,  birbilim dalı olarak kent sosyolojisi vardır. Toplumsal tabakalar gibi tanımlar sosyolojinin tanımları arasındadır.

Bir konuyu tatışmanın biçimi saçmalamayal üzüm yok biçiminde değildir. Biilimle siyeset birbirinden ayrıdır. Bilim siyasetin kendisine ilgi gösterebilir. Bu siyaset yapmak anlamına gelmez. siyaset sosyolojisi olur.
Bİlim adamı siyasi görüşüne görebilimsel tavra sahip olamaz.

Bu bakımdan çarpık kentleşme tanımı sözgelimi, bilimel değildir çünkü değer yargısı içerir.
Oligarşi bilimsel birtanımdır, ama katil oligarşi demek değer yargısı içerdiği için bilimsel bir tanım değildir
Bilim tanımı genel olarak ikiye ayrılır, pozitif bilimler, sosyal bilimler,sosyoloji psikoloji tarih gibi

Hİçbir bilim adamı kolay yetişmez. Googlede ayar yediğini söylediğine göre, çok tanımadığım bu hoca o kadar iyi yetişmemiş olabilir.