26.06.19/06:51

Sosyoloji Nedir?

Başlatan deniz, 15.08.04/15:25

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kimLiksiz

gazi'de kadir cangızbey
mimar sinanda ali akay...delisi çok sosyolojinin...

sosyoloji de okuyan ya da sosyolog olan insan evladı varsa ; odtü , mimar sinan , istanbul üniversitesi sosyolojileri değerlendirebilir mi bana..?

sirelis

Googleye göre Ali akay, Cengiz çapan dan "ayar yemiş"
sosyoloji fazla ele ayağa düştü diye düşünmeye başladım.
Bu bilimdalıdır. Siyaset değildir.
Alkolizm sorunlarının derslere yansıtıması değildir. Solcu olununca her şeyi doğru olunmuyor maselef. Sosyalizmle bilim birbirine karıştırılabliyor. Hocalar tarafından bile.

sada

sosyoloji okumayı okul kimliğiyle değerlendirmek sosyoloji okuyan birinin yapması gerekenleri ya da uzmanlaşmak istediği konuda farklı yönde etkilemesine neden olmuyor diye düşünüyorum. sonuçta uzmanlaşmak isteğin konu üzerine okumaların oluyor. Odtü sosyolojinin ingilizce eğitim açısından diğer üniversitelere göre öğrencilere artı kazandırdığını düşünüyorum. sonuçya bir takım testlere (kpds) tabi tutuluyorsanız bu ülkede ingilizcenin cebinizde olması her zaman daha iyidir.
Alıntı yapılan: kimLiksiz - 13.07.08/13:25
gazi'de kadir cangızbey
mimar sinanda ali akay...delisi çok sosyolojinin...

sosyoloji de okuyan ya da sosyolog olan insan evladı varsa ; odtü , mimar sinan , istanbul üniversitesi sosyolojileri değerlendirebilir mi bana..?

kimLiksiz

sosyoloji siyaset değildir ne demek ? toplumsal tabakalaşma , sınıf oluşumu ve kitlelerin konumlanmasını neresi uzmanlık alanı olarak görüyor ?
saçmalamanın lüzmu yok.sol politika denmedi zaten.
bir ulus baker , ali akay kolay yetişmiyor

pissen

Alıntı yapılan: sirelis - 13.07.08/17:18
Googleye göre Ali akay, Cengiz çapan dan "ayar yemiş"
sosyoloji fazla ele ayağa düştü diye düşünmeye başladım.
Bu bilimdalıdır. Siyaset değildir.
Alkolizm sorunlarının derslere yansıtıması değildir. Solcu olununca her şeyi doğru olunmuyor maselef. Sosyalizmle bilim birbirine karıştırılabliyor. Hocalar tarafından bile.

Hakikaten ya nasıl bir bilimmiş bu bende merak ettim şimdi. Geçenlerde  Bilim adamlarımızın yer küre altında 80 km lik tüneller açıp bu tüneller içerisinde uzay atmosferi yaratıp iki atomu çarpıştıracaklarını okudum. ( doğru olmayabilir yada ben böyle bir şey anladım okuduğum yazıdan) Aklıma gelen şey ise karadelik teorilerinden önce ülkeler arası diplomasi ve bireylerin devletlerle olan ilişkileri idi. Ama haklısın bunun siyaset ile ve sosyoloji ile bir ilgisi yok, gerçek şu ki bunun ne ile ilgisi var. Bilim ne menem bir şeydir söylersen bizde aydınlanmış oluruz.

sada

ya şu siyasetle sosyoloji arasındaki alakayı düşündüğümde sosyolojinin siyaset bilimi için altyapı oluşturduğu gerçektir. yani şöyle ki sosyoloji siyaset biliminin tartışma yapması gereken konuların profilini ortaya koyuyor. ve siyaset bilimi de kendi konusuna dahil olan yanı 'siyaset sosyolojisi'nin verdiği veriler; ortaya koyduğu bulgular üzerinden yorum yapabiliyor.  yani sosyolojinin bulguları siyaset biliminin bilimsel dayanaklar bulmasını sağlıyor. ama bu sadece sosyojinin bir parçası yani sosyolojinin ilgilendiği alan çok geniş toplumun her yönü sonuçta. yani bunun hukuk sosyolojisi ; aile sosyolojisi endüstri sosyolojisi gibi alanları da var tek taraflı düşünmek yanlış olur

sirelis

Sosyoloji bilimdir. Siyaset sosyolojisi de vardır alt dalı olarak, siyasete bilimsel olarak eğilir. Ama siyasetin kendisi bilim değildir.

Kent de bilim değildir ama,  birbilim dalı olarak kent sosyolojisi vardır. Toplumsal tabakalar gibi tanımlar sosyolojinin tanımları arasındadır.

Bir konuyu tatışmanın biçimi saçmalamayal üzüm yok biçiminde değildir. Biilimle siyeset birbirinden ayrıdır. Bilim siyasetin kendisine ilgi gösterebilir. Bu siyaset yapmak anlamına gelmez. siyaset sosyolojisi olur.
Bİlim adamı siyasi görüşüne görebilimsel tavra sahip olamaz.

Bu bakımdan çarpık kentleşme tanımı sözgelimi, bilimel değildir çünkü değer yargısı içerir.
Oligarşi bilimsel birtanımdır, ama katil oligarşi demek değer yargısı içerdiği için bilimsel bir tanım değildir
Bilim tanımı genel olarak ikiye ayrılır, pozitif bilimler, sosyal bilimler,sosyoloji psikoloji tarih gibi

Hİçbir bilim adamı kolay yetişmez. Googlede ayar yediğini söylediğine göre, çok tanımadığım bu hoca o kadar iyi yetişmemiş olabilir.