17.08.19/17:04

Mutluluk nasıl sağlanır?

Başlatan deniz, 18.06.04/22:56

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

deniz

Gelişigüzel, aptal ve kuralsız konuşup sizi sevenleri kırmaktır.

Ama sonra çok fena koyar. Ona göre  :(  

jeren

benm sölediğimse böle yapan
baen gerekio çünkü sen yapmazsan karşındaki yapıo..

bide ben bunu hayallerinizin ayağı birazda olsa yere yakın olsun yani kalbinizi hayal kurarken biraz daha geri plana itin demek istedim..

Leonardo

güzel yazınızı okumak beni mutlu etti teşekür ederim.

MerxIn

08.09.04/11:09 #23 Son düzenlenme: 29.07.08/01:47 asya
Halimiz, gercekten mutluluk verici olsaydi,kendimizi onun hakkinda düşünmekten alikoyma gercegi duymazdik...   
Pascal

Filozof22

Bence gerçek mutluluk diye birşey bu dünyada yoktur...Çünkü insanın yapısı bu dünyaya uygun değildir.Bu dünyadaki mutluluk ise ihtiyaçlar hiyerarşisinde 'ihtiyaç tatmini' nden ibarettir...

fatih

AlıntıSürekli ayni doz basari bizi ayni sevyede mutlu etmiyor.
Kisacasi mutluluk egomuzu tatmin ettigimizde olusan bir duygu

kesinlikle dogru...hep daha yukari..daha...daha..nereye kadar? o zaman basari acaba bizi mutluluga goturen tek yol mu?

Leonardo

başarı bir yoldur ama bu işi yapmanın başka yoları da var.

mesela elini uzatıp birini yerden kaldırmak. veya insanlığın geneli için faydalı bişey yapmak. ya da ağır bir taşın altına elinizi atıp taşı yerinden oynatmak. sevdiğin insanlarla birlikte olmak. hoşlandığın kadının elini tutmak. köpekle oynamak. sabun köbüğünden balon yapmak, kırkarda koşmak, haftasonu piknik yapmak, chat yapmak vs...

başarılı olmak da mutlu eder ama başarıya inananı mutlu eder. inançlı biri namaz kılmaktan ne kadar mutlu olursa başarıya inanan kişi de o denli mutlu olur. da ne bilim. mutlu olmanın daha bir sürü yolu mevcut.

muhammara

Mutlu olmak için önce mutsuz olmak gerekir. Benim hayatımda hep bu oldu.
Önce kaybetmek gerekir, önce kanamak gerekir, önce ağrımak gerekir.
Mutluluk işte bunlardan sonra girer hayatımıza. Beş yıl hapis yatmış bir insan, beş yıl boyunca mutsuz olmuştur. Hapisten çıktığında inanılmaz bir mutluluk yaşar.
Çocuğu kansere yakalanmış bir annenin kalbi her gün ağlar. Ama çocuğu kurtulduğunda yaşadığı mutluluk çok büyüktür. Hayat bir matematik denklemmidir?
Tanrı bizim için zar atmışmıdır(Tanrı yoktur) Her gün acı çekiyorum diye ağlarken
aslında mutluluğun acı çekmeden gelmiyeceğini bilmek yine bizi mutlu eder mi? Peki bunu bilmek hayatın geri kalanının bir durağanlık bir sıradanlık içinde geçmesini sağlamaz mı? O zaman mutlu olmak için ne yapmalıyım diye bir şey sormaya gerek yok. Çünkü hayat zaten anlaşılmaz biçimde bizi mutlu etmek için
önce acı çektiriyor. Annem söylerdi hep 'Allah adamı mutlu etmek için önce eşşeğini kaybedermiş. Sonra da buldururmuş.' (Allah yoktur.)

marcos

muhammara cok guzel aciklamissin dusuncelerini(bu arada neden surekli Tanri yok ibaresini kullaniyorsun anlamiyorum)...Mutlu olmak icin mutsuz olmak gerekmiyor..suan ben mutluda degilim,mutsuzda ama iyi bir olay olsa mutlu olabilecek durumdayim.

muhammara

Tanrının varlığına inanmadığım bilinsin istiyorum. Bu benim için önemli. Dinsizim, allahsızım diyerek dikkat çekmeye çalışmıyorum. Sadece muhammara yazısına bakıldığında onun dinsiz allahsız olduğu akıllarda kalsın.