25.06.19/02:09

Sivil Toplum Kuruluşları

Başlatan lila, 29.08.05/21:05

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lila

en genel cümlemle başlıyorum:

pasifize eder.

not: bu başlığı özellikle her başlık altına çözümü stk'larda aradığını anlatan leonardo için açtım. ;)
yorumlarını, neyin çözümünü aradığını, stk'lara neden başvurduğunu ve desteklediğini merakla
bekliyorum.

deniz

sivil toplum kuuluşları denizin ortasındaki dubalar gibidir.

egemen iktidarların yarattığı pasifize coğrafyasında insanlara kendi geleceklerini belirlemek için fırsat yaratma potansiyeli olan adacıklardır.

Leonardo

ben yeterince faal olmadıklarını düşünüyorum. batıdakileri görmedim ama bizimkilerin oradakilerin çok kötü bi takliti olduğunu var sayıyorum.

lila

şöyle soriim o zaman:

yeterince faal, maximum faal olsalar ne olur?
ne işe yararlar?

toplumda bi şeyleri düzeltmeye, kamunun sesi olmaya mı yararlar?
bişeyleri değiştirmeyi, düzeltmeyi başarabilirler mi?

obscure

hepsi yasaldır.

yasaların öngördüğü kadardır alanları.

yani devletsel biçimin iyice halk içine sızmasına köprü bile denebilir.

sesini mi çıkartmak istiyorsun.

gel kardeşim onun alanını da biz verelim sana,ki sesin kontrollü çıksın vs.

denebilir.

mi? bu sanırım demek istediğin.

bir kaç bireyi kurtarır.

sistemi değiştirmez..belki baskısını arttırıp düzeltir...düzelttikçe güçlendirir.

bozuk olan daha bir kalıcılaşır.

bozuksa.

çözümünü içinde arar yani dışarıda değil.

Leonardo

togcular bi köyün evlerini boyamış+ kadınlara yönelik çalışma şeyleri kurmuş + aile içi şiddet konusunda velileri bilinçlendirmeye çalışmışlar, +sokak çocuklarına yardım ediyolar, huzur evi ziyaret ediyolar, yardım topluyolar, sponsor buluyolar, fakir çocuklara bedava ders veriyolar falan...

eleştirilecek gibi değil bayağı bi iş çıkartıyolar.

Lösev diye bi dernekte lösemili çocuklara ablalık, abilik yapıyosun, körlere kitap okuma dernekleri filan var...

da ben eğer hala adam akıllı bi projeye katılıp kamu yararına işler yapamamışsam bu demektir ki ülkedeki sivil toplum kuruluşları yetersiz. böyle bi sürü kuruluş var da, araştırmadım da değil, ve sonuç olarak da evde oturuyom.

çevre örgütleri yetersiz mesela, ben bi çevre örgütünün binasında sabahtan akşama kadar koşturuyo olmak isterdim, greenpeace tarzı, da akdeniz insanının tarzı farklı nerden baksan. ankaradaki tema temsilciliğinin tarihinde böyle bi koşturmaca, aceleyle, canla başla iş yapma durumu meydana geldiğine inanmıyorum.

Leonardo

varolan sivil toplum kuruluşlarının tamamının temelde sadece fikir olarak var olduğunu söyleyebilirim. Tema gibi büyük örgütlenmeler de dahil. sadece teorik olarak varlık gösteriyorlar. En güçlü olanlar herhalde üniversite bünyesinde gördüklerim bunlar da genelde boş ve anlamsız işlerle uğraşıyorlar.

Diyer taraftan siyasi partiler çok güçlü. gerçekten sağlam hatta alt yapı olarak insanı hayrate düşüren bir siyasi yapılanma var.

Halk duyarsız olsa Partiler bu denli güçlü olmazdı. Halk madem ki duyarlı o zaman türkiyede STKlar neden bu derecede sembolik?

deniz

çünkü büyük işler çok para geektiriyor maalesef.

ucuz bütçeli ses getirecek işler de çoğunlukla illegal.

legal bir kurum olarak ve küçük bütçelerle ne yapılablir ?

Leonardo

bunun aşamaları var. ilk aşama üye toplamak. ikinci aşama toplandığın üyelerle yürüyüş, sohbet, tartışma, film gösterimi gibi işlerle içerde tutmak, sonraki adım net amaçlar hedefler koyup bu doğrultuda imza toplamak, yürüyüş/ gösteri düzenlemek, kitap yayın çıkartmak falan...

bunları söylüyo da kaale bile alan yok.

diğer taraftan Partiyi şimdi arasam bi görev bi toplantı, bi iş bir eylem bişey vardır.

Ki dernekler öküz gibi bağış da alıyor.

Amerikada da bunun tam tersi. siyasi particilik diye bişey yok (zaten iki tane parti var) da bi örgüte derneğe mail adresini bile versen adamlar seni arıyo, şu gün şu var bugün bu var diye. Aktf yani adamlar. elini versen kolunu istiyolar falan...

Türkiyede üye olmadığım çevre örgütü kalmadı da hepsi yalandan var yani açık açık söyleyebilirim.

Siyaseti herkese tavsiye ederim. bence her genç bi yerlere katılmalı. ama STK diyince, Emekli işsiz falansanız, sokağa atcak vaktiniz varrsa bile TV seyretmek hobilerinle uğraşmak daha iyi derim.

Böyle götoş bi iş görmedim gerçekten. Acaba Avrupaya alsınlar diye tarladaki korkuluk gibi bunları mı dikmişler naapmışlar? böyle sikik iş ne duyulmuş ne görülmüş.

... bence yani, kişisel kanaatim.

denge

Arkadaşlar malum, dört yılda bir sandık başına gitmekle siyasi sorumluluklarımızı bertaraf etmiş olmuyoruz. Tabi bir çoğumuzda siyasi çirkefe bulaşmamak için lanet edip uzak durmayı yeğliyoruz.  Birey  tek başlarına duyuramadıkları cılız seslerini, örgütlenerek daha gür duyurabilirler diye düşünüyorum. Belki böylece kaybettiğimiz;  adaletten, haklıdan yana olma, zulmün karşısında olma, sosyal yardım yapma gibi belli hasletlerimizi yeniden kazanırız. Yani anlayacağınız "karanlığa küfredeceğimize kalkıp kendi mumumuzu kendimiz yakarız".

Siz ne dersiniz, bu konuda tecrübeniz olduysa, bizzat bu tarz birçalışmanın içinde aktif olarak bulunduysanız  paylaşabilir misiniz?